Вдишване на стомашно съдържимо МКБ W78
Аспирация в дихателните пътища на стомашно съдържимо или повърната маса е сериозно усложнение, което може да доведе до пневмония, запушване на дихателните пътища (трахея, бели дробове), задушаване (от повърната хранителна маса в хранопровода) и т.н.
Вдишване на стомашно съдържимо може да възникне при намаляване или липса на защитните рефлекси на дихателните пътища от различни фактори. Клиничните прояви са: тахикардия, диспнея, централна цианоза, хипотония, смърт.
Рисковите фактори за аспирация на стомашно съдържимо включват:
- гърчове
- нарушено съзнание вследствие на травма, наркотици или алкохол
- интоксикация, прекомерна седация или обща анестезия
- гадене и повръщане при пациент с намалено ниво на съзнание
- инсулт
- сърдечен арест
- гастроезофагеален рефлукс
- дисфагия
- езофагеални стриктури
- дивертикули на хранопровода
- трехеостомия
- трахеална интубация или наличие на стомашна сонда
- множествена склероза
- болест на Паркинсон
- миастения гравис и др.
Вдишване на стомашно съдържимо може да доведе до редица синдроми, определяни от количеството и естеството на аспирирания материал. Малко количество аспирирано вещество може да предизвика пневмония или остър респираторен дистрес. Масивна аспирация обикновено е фатална и води до прекъсване на дишането.
Пълният стомах съдържа твърди частици храна. Ако те се аспирират, може да настъпи механично запушване на дихателните пътища, асфиксия или вторична инфекция. По време на периоди на гладуване стомахът съдържа киселинен стомашен сок, който ако се аспирира, може да окаже деструктивен ефект на алвеолите и капилярите.
Фекална контаминация (по-вероятно да се наблюдава при чревна непроходимост) увеличава рискът от летален изход поради: ендотоксините, произведени от червата, организмът може да абсорбира системно; плътните белтъчни субстанции в чревното съдържимо могат да доведат до обструкция на дихателните пътища, в резултат на която да възникне ателектаза и вторична бактериална инвазия.
Аспирация на стомашна киселина предизвиква химическа пневмония, наречена още аспирационен пневмонит (синдром на Мелделсон). Вдишването на стомашно съдържимо предизвиква химически изгаряния на трахеобронхиалното дърво и белодробния паренхим.
Първоначалното химическо изгаряне е последвано от възпалителна клетъчна реакция чрез отделяне на мощни цитокини, особено тумор-некротизиращ фактор алфа и интерлевкин 8. Това води до унищожаване на алвеоларно-капилярните ендотелни клетки с последващо изливане на богати на протеини течности в интерстициалното и интраалвеоларното пространство.
В резултат на това дихателните пътища се запушват и алвеолите колабират. Нарушената обмяна на кислород и въглероден двуокис причинява дихателна недостатъчност.
Клиничната изява на аспирационната пневмония в резултат на вдишване на стомашно съдържимо може да варира от леки симптоми до симптоми на шок и/или дихателна недостатъчност. Симптоматиката може да включва:
- треска или хипотермия
- тахипнея
- тахикардия
- притъпен перкуторен тон в зоните на консолидация
- хрипове
- понижени аускултаторни тонове и плеврално триене
- променено психично състояние
- хипоксемия
- хипотония
Пациентите с химическа пневмония могат да претърпят остро или рязко развитие на симптомите в рамките на няколко минути до два часа след аспирацията, както и поява на респираторен дистрес, учестено дишане, свиркащ звук при дишане, цианоза, кашлица с розови или пенливи храчки.
Още информация може да прочетете тук:
Коментари към Вдишване на стомашно съдържимо МКБ W78