Лице, намиращо се в трамвай и пострадало при транспортна злополука МКБ V82
Степента на травматичните увреждания на лице, намиращо се в трамвай и пострадало при транспортна злополука, се намира в зависимост от: условията, при които е станало произшествието; местоположението на пострадалото лице при катастрофата; вида и особеностите на противодействащия обект; скоростта на трамвая и др.
Трамваят е транспортно превозно средство, който се движи по релси и електрическа тяга. Трамваят е част от обществения транспорт в по-големите градове и спазва определен маршрут и разписание.
Повечето трамваи използват електрически ток, получаван чрез контактна мрежа с помощта на токоприемници, но има и трамваи със захранване от трета релса, както и акумулаторни трамваи.
Трамваят се захранва с постоянен електрически ток през разположен на покрива на вагона токоприемник. Обикновено за отвеждане на обратния ток за електропроводници се използват релсите.
Трамвайните линии се разполагат в няколко варианта: самостоятелно платно (трамвайната линя минава отделно от пътя - например в тунел или парк); обособено платно (трамвайните релси минават край пътя, но са отделени от останалото движение); съвместно платно (трамвайните линии са на платно, което се използва и от другите транспортни превозни средства.
Трамваите често се придвижват по оживените улици на града. Често срещани произшествия на трамваи са с пешеходци и колоездачи. Възможни причини за възникване на инцидент с трамвай са: внезапно спиране на трамвая, износени или лошо поддържани трамвайни релси, небрежно управление на ватмана, повишен трафик на движението, дефекти в механизмите на работа на трамвая, неизправност в работата или липса на сигнали за безопасност като светлини, врати, клаксон и др.
Лице, намиращо се в трамвай и пострадало при транспортна злополука, получава увреждания в резултат на удари на тялото в части на кабината на трамвая, сътресението на тялото и падане от седалката.
При по-лек сблъсък наранявания се характеризират с навяхвания или фрактури на костите на крайниците.
Разкъсно-контузни рани, охлузвания и кръвонасядания се наблюдават по кожата на пострадалото лице. При счупване на стъкло се образуват порезни рани.
Възможно е да се получи леко сътресение на мозъка при удар на главата и камшичен удар в областта на шията.
По-тежките злополуки се съпровождат и с гръбначни наранявания, счупвания на ребра, тазови фрактури, разкъсани ставни връзки, фрактури на костите на черепа и увреждане на мозъка.
Мозъчната травма може да е предизвикана от натъртване, сътресение, кръвоизлив, оток и т.н. на мозъчното вещество.
Вътрешните органи в гръдната и коремната кухина се нараняват от сътресението на тялото: получават се кръвонасядания, разкъсвания на органи.
В някои ситуации при злополука се създава паника сред пътниците. Възможно е някои да бъдат съборени и стъпкани от други пътуващи, при което да получат допълнително травми.
Прочетете за получените травми на лице, намиращо се извън трамвай при злополука:
Коментари към Лице, намиращо се в трамвай и пострадало при транспортна злополука МКБ V82