Лице (всяко), намиращо се в моторно превозно средство на три колела и пострадало при неуточнена пътна злополука МКБ V39.9
Тежестта на нараняванията на лице (всяко), намиращо се в моторно превозно средство на три колела и пострадало при неуточнена пътна злополука, се определя от: скоростта на движение на триколесното моторно превозно средство и характеристиките на конструкцията му; носенето на защитна каска и предпазно облекло; характерните особености на противодействащия агент; условията, при които се е случил инцидента и др.
Моторните превозни средства на три колела са често предпочитани пред двуколесните мотоциклети поради по-големия комфорт и удобство, което предлагат. При по-дълго пътуване водачът изпитва по-малко напрежение и умора в сравнение с превоза с мотоциклетите на две колела.
Моторните превозни средства на три колела са създадени така, че и трите симетрично разположени колела да са в постоянен контакт със земята при движение за разлика от двуколесните мотоциклети, както и при завои са в перпендикулярно положение спрямо пътното платно.
Транспортът с триколесните моторни превозни средства носи и своите рискове, защото нямат предпазни колани и други обезопасителни елементи, осигуряващи защита при инциденти.
Наличието на предпазна каска и подходящо облекло редуцира степента на травмите. Дрехите се изработват от защитна материя, която е по-устойчива както на травматични наранявания, така и на лоши атмосферни условия.
Якетата са ушите със специална тапицерия в зоните на лактите, раменете и гръбначния стълб, а панталоните - на коленете и бедрата. Ръкавиците имат леко изкривена форма на пръстите и наличие на външни шевове за по-здрава хватка на частите на управление при по-дълги пътувания. Ботушите са направени с укрепления на глезените и петите.
Уврежданията на очите от летящи насекоми, вятъра, отхвръкнали камъчета се предотвратяват благодарение на защитни очила или каската. Тапите за уши предпазват слуха от увреждания от силния шум, който създава вятъра при по-висока скорост.
Използването на ярка светлоотразителна жилетка спомага за намаляване вероятността от произшествия.
Алкохолът е основна причина за повече от половината злополуки с моторни превозни средства на три колела според статистиката. Той забавя реакциите на водача, нарушава координацията и преценките му.
Външните наранявания на лице (всяко), намиращо се в моторно превозно средство на три колела и пострадало при неуточнена пътна злополука, се изразяват с разкъсно-контузни рани, които могат да бъдат различни по обширност и дълбочина, кръвонасядания, охлузвания.
Възможни са фрактури на ребра и на костите на горните и долните крайници.
По-тежките последици от злополука, свързана с моторно превозно средство на три колела, се характеризират с фрактури на тазовите кости, разкъсани ставни връзки, компресионни счупвания на прешлените в шийната и поясната област, фрактури на костите на черепа, увреждане на мозъка, съпроводено с натъртване, кръвонасядане или кръвоизлив.
Черепномозъчната травма може да остави временни или трайни последствия. Диагностицира се чрез ЯМР. Симптомите й се изразяват с главоболие, световъртеж, нарушения в зрението, припадъци, загуба на памет, липса на концентрация и др. Според статистиката този вид травма е най-често срещаната причина за смърт на пътуващите в моторно превозно средство на три колела.
Травмите на вътрешните органи в гръдната и коремната кухина са резултат от сътресението на тялото, действието от фрагменти на счупени ребра и др. Изразяват се с кръвонасядания, възможни са частични или пълни разкъсвания и откъсвания на органи.
Коментари към Лице (всяко), намиращо се в моторно превозно средство на три колела и пострадало при неуточнена пътна злополука МКБ V39.9