Лице без допълнително уточнение, намиращо се в моторно превозно средство на три колела и пострадало при сблъскване с други и неуточнени моторни превозни средства при пътна злополука МКБ V39.6
Обширността и степента на травмите на лице без допълнително уточнение, намиращо се в моторно превозно средство на три колела и пострадало при сблъскване с други и неуточнени моторни превозни средства при пътна злополука, се намират в зависимост от: условията, при които се е осъществило произшествието; характеристиките и скоростта на движение на двете моторни превозни средства; носенето на предпазно облекло и каска; теренните особености на мястото на злополуката и др.
Характерна особеност в конструкцията на моторното превозно средство на три колела е факта, че по време на движение за разлика от двуколесните мотоциклети и трите му колела трябва да останат в постоянен контакт със земната повърхност, а при завои образуват перпендикулярен ъгъл с пътното платно.
В сравнение с мотоциклетите на две колела, триколесните моторни превозни средства са по-предпочитани от доста хора. Те създават по-голям комфорт и удобство при пътуване и намаляват напрежението и умората у водача при превоз на по-дълги разстояния.
При злополуки триколесните моторни превозни средства не осигуряват голяма безопасност вследствие на липсата на защитни съоръжения.
За намаляване сериозността на нараняванията се използват предпазна каска и защитно облекло, което е направено от подходяща материя (дебела и здрава кожа). Дрехите предпазват както от лоши метеорологични условия, така и спомагат за намаляване степента на уврежданията.
Якетата са изработени със специална тапицерия в зоните на гръбначния стълб, лактите и раменете, а панталоните - на коленете и бедрата. Ръкавиците имат леко изкривена форма на пръстите с наличие на външни шевове за по-здрава хватка на частите на управление при по-дълги пътувания. Някои ръкавици имат и защита за китката. Ботушите са укрепени с капачки в областите на глезените и петите.
Предотвратяването на уврежданията на очите от травматичното действие на насекоми, камъчета, вятър се осъществява чрез защитни очила или каска. Благодарение на тапите за уши слухът се предпазва от увреждания вследствие на силния шум, който възниква от вятъра при по-висока скорост.
Носенето на ярка светлоотразителна жилетка над якето благоприятства видимостта на другите участници в движението и намалява вероятността от инциденти.
Данните сочат, че алкохолът носи вина за повече от половината злополуки с триколесни моторни превозни средства.
Травматичните увреждания по кожата на лице без допълнително уточнение, намиращо се в моторно превозно средство на три колела и пострадало при сблъскване с други и неуточнени моторни превозни средства при пътна злополука, се изразяват с различно по обширност кръвонасядания, охлузвания и разкъсно-контузни рани.
Фрактури може да се установят на ключиците, на костите на горния крайник, на подбедрицата и стъпалата, на коленните стави.
При по-силно сблъскване, включващо моторно превозно средство на три колела, се получават разкъсани ставни връзки и по-тежки счупвания: на ребра; на бедрата и тазовите кости; на шийни и поясни прешлени; на костите на черепа.
Черепномозъчната травма може да се характеризира с временни или трайни последствия. Симптомите й са главоболие и световъртеж, загуба на памет, липса на концентрация, нарушения в зрението, припадъци и др. Диагностицира се с ЯМР.
Уврежданията на вътрешните органи в коремната и гръдната кухина се получават в резултат на сътресението на тялото и може да се съпровождат с кръвонасядания, разкъсване или откъсване на орган.
Коментари към Лице без допълнително уточнение, намиращо се в моторно превозно средство на три колела и пострадало при сблъскване с други и неуточнени моторни превозни средства при пътна злополука МКБ V39.6