Мотоциклетист (всеки), пострадал при други уточнени пътни злополуки МКБ V29.8
Травмите на мотоциклетист (всеки), пострадал при други уточнени пътни злополуки, са различни по тежест и обширност в зависимост от: особеностите в конструкцията на мотоциклета и скоростта му на движение; теренните характеристики на местопроизшествието; употребата на защитна каска и облекло и позата на мотоциклетиста по време на движение; особеностите на противодействащия агент и др.
Мотоциклетът се определя като двуколесно моторно превозно средство с или без кош.
Лицето, което управлява мотоциклета, се нарича мотоциклетист.
Мотоциклетите имат различно предназначение - за градско или дълго пътуване, за спорт, състезания, офф-роуд. Това е причина за характерни различия в конструкцията им.
Един от най-употребяваните и предпочитани начини за моторизиран транспорт са именно мотоциклетите. Масовата им употреба се дължи на това, че са финансово икономични, гъвкави и удобни при градски условия - избягват проблема със задръстванията и местата за паркиране.
Половината злополуки с мотоциклети се дължат на употребата на алкохол според статистиката.
Водещ недостатък при мотоциклетите е липсата на предпазни съоръжения.
Употребата на предпазна каска и облекло, направено от подходящ материал като например здрава и дебела кожа, осигурява по-голяма устойчивост при пътни инциденти.
Носенето на ярки жълти, червени или оранжеви светлоотразителни елеци и ползването на фаровете и през деня спомага за редукцията на броя на произшествията.
Нараняванията на мотоциклетист (всеки), пострадал при други уточнени пътни злополуки, се изразяват с фрактури на подбедрицата и коленната става, на стъпалото, счупвания на костите на горния крайник, ключицата.
При защипване на който и да е детайл от мотоциклета или удар в някоя част се образуват кръвонасядания и охлузвания, различни по големина и дълбочина разкъсно-контузни рани.
В резултат на по-тежки пътни злополуки се образуват фрактури на бедрената и тазовите кости; разкъсвания на ставни съчленения; деформации на главата поради многофрагментни счупвания на черепа; увреждане на мозъка, придружено с натъртване, кръвонасядания или кръвоизлив; компресионни счупвания на прешлени.
Уврежданията на вътрешните органи могат да се характеризират с кръвонасядания, откъсвания от прикрепящи се тъкани, разкъсвания.
Коментари към Мотоциклетист (всеки), пострадал при други уточнени пътни злополуки МКБ V29.8