Ефекти от други форми на неблагоприятно въздействие [депривация] МКБ T73
Депривацията представлява състояние на загуба или лишение от физиологични, икономически или социални потребности. Ефекти от други форми на неблагоприятно въздействие [депривация] възникват в резултат на лишаване от храна и вода, преумора и липса на сън.
Влияние на глад мкб T73.0 допринася за редица негативни последици за здравето. Гладът е дискомфортно състояние, което се отразява върху настроението, концентрацията и физическото благосъстояние на човек.
Ефектите на глада върху човешкото тяло не се ограничават с болки в корема. Всъщност истинският глад - недохранване, е двойствено преживяване за тялото и ума, което има еднакви увреждащи ефекти върху всеки човек. Въпреки че гладът се приема основно като физическо преживяване, острият глад прави ученето и концентрацията затруднени във всяка възраст.
Зрителни нарушения могат да бъдат причинени от дефицит на витамин А. Кървене от венците и влошаващи се зъби са едновременно симптоми на недостиг на калций. Гладът води до намаляване на сърдечната честота и нивата на кислород, което прави много по-трудно изпълнението на каквато и да е физическа активност. За да функционира правилно, сърцето се нуждае от достатъчно калций, желязо, белтъчини и витамин B.
Съществуват редица нарушения от недохранване и недостиг на хранителни вещества, които застрашават стомашно-чревния тракт, бъбреците и черния дроб, всички от които се нуждаят фибри под формата на плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни, за да работят здравословно. Предназначена за защита на тялото, кожата започва да се разрушава, става суха и започва да се лющи без правилна хидратация и достатъчно витамин А.
Ставите започват да болят без достатъчно протеин без значение колко често се правят упражнения. Ако лицето не получава достатъчно протеин, мускулите му ще отслабнат и ще се свият. И двата ефекта поставят човек в още по-голяма вреда, особено ако неговото препитание зависи от физически труд.
Без достатъчно калций, растежът на млад човек ще бъде забавен за цял живот, вероятно принуждавайки организма да функционира с крехки кости, които лесно се счупват. Нервите в ръцете и краката започват да се увреждат без достатъчно витамин Е. Загуба на контрол и усещане в тези крайници инвалидизира човек, правейки затруднена или невъзможна физическа активност и работа.
Редица заболявания, вид ефекти от други форми на неблагоприятно въздействие [депривация], са пряко причинени от дефицит на основни витамини, минерали и макроелементи. Гладът и недохранването обострят хронични и остри заболявания и да се ускоряват появата на дегенеративни заболявания сред хората в напреднала възраст.
Продължителен глад причинява много индивидуални здравни проблеми, раздразнителност, невъзможност за концентрация, чести настинки. Тревожност, негативни чувства за собствена личност и себестойност и враждебност към външния свят могат да са резултат от хроничен глад и несигурността за храна.
Гладът оказва отрицателно въздействие върху способността на децата да учат в училище. Недохранването на детето може да предизвика намалена интелигентност, тревожност, психични проблеми и когнитивно увреждане в дългосрочен план.
Бременните жени, които са страдат от недохранване, са с тенденция да раждат бебета с ниско тегло. Тези деца имат склонност да страдат от забавяне в развитието си и е по-вероятно да имат поведенчески и обучителни проблеми по-късно в живота.
Влияние на жажда мкб T73.1 се смята за част от коригиращ механизъм, който действа като подкрепа на физиологичния контрол на баланса на течности в организма.
Важен фактор за поддържане на водния баланс е секрецията на антидиуретичен хормон, известен също като вазопресин. Той се секретира от хипоталамуса, когато плазменият осмолалитет се увеличи и действа основно върху дисталните бъбречни каналчета, в резултат на което се стимулира реабсорбцията на вода.
Физиологичната движеща сила зад желанието да се пие течност е поддържането на кръвното осмотично налягане.
Сензорни осморецептори в ламина терминалис и други области на мозъка стимулират региони на мозъчната кора, за да предизвика усещането за жажда в отговор на покачване на кръвното осмотично налягане. Интензитетът на жажда и необходимото количество вода, за да се утоли жаждата, са право пропорционални на осмотичното налягане на кръвта.
Други области на мозъка интегрират тези сигнали и осигуряват инхибиторни отговори, когато жаждата е погасена, за да се предотврати претоварването на течности.
Известно е, че циркулиращ ангиотензин II играе роля. Областта на хипоталамуса, която освобождава ангиотензин II е анатомично близо и свързана невронно с областта, която освобождава антидиуретичния хормон, така че е ясна тясната връзка между двете системи.
Много е вероятно орофарингеалните сензори да потушават жаждата преди някакви промени в осмотичното налягане, когато водата се пие твърде бързо. Счита се, че стомашният хормон грелин играе инхибиторна роля, помагайки да се предотврати свръхконсумацията на течности.
Остро падане на кръвното налягане и / или обема на кръвта също ще стимулира жажда. 15 % или повече намаляване на обема на циркулиращата кръв се изисква за този ефект. Въпреки това тези ефекти са краткотрайни, а ефектът на промените в осмоларитета на жаждата е по-значителен.
С увеличаване на възрастта на стимулирането на жажда става притъпено. Това може да бъда допринасящ фактор не само за причиняване на дехидратация, но и на инсулт.
Изтощаване от продължително пребиваване в неблагоприятни условия мкб T73.2 представлява усещане за преумора и липса на енергия в резултат на физически или психични фактори. Неблагоприятните условия могат да включват: продължително физическо натоварване, емоционален стрес, тревожност, депресия, лош сън или безсъние, психично натоварване.
Симптомите на това състояние включват: увеличена раздразнителност, усещане за умора, усещане за слабост, мускулна болка, замъглено зрение или болка и напрежение на очите, забавени реакции, отпадналост, липса на енергия, замайване, главоболие, затруднена комуникация, влошени мисловни процеси, липса на концентрация, нарушени когнитивни способности.
Прекомерно изтощаване може да доведе до редица ефекти от други форми на неблагоприятно въздействие [депривация]: депресия, проблеми с кръвното налягане, сърдечни проблеми, ниско самочувствие и др.
Обикновено изтощението преминава при премахване на стресовите условия и почивка.
Изтощаване от прекомерно напрежение на силите мкб T73.3 представлява генерализирано чувство на преумора и липса на енергия след продължителни и прекомерни физически натоварвания и активност.
Освен значителна умора, хората, страдащи от това състояние, могат да изпитват болка, мускулна слабост, затруднено дишане, обърканост, намаляване на концентрацията, затруднено дишане.
Изтощението настъпва, когато организмът е изчерпал източниците за производство на енергия. Това състояние преминава чрез почивка и прием на богати на въглехидрати храни.
В рубриката Други прояви на депривация мкб T73.8 е разгледана липсата на сън. Лишаването от сън може да причини редица прояви: главоболие, замаяност, обърканост, болки в мускулите, нарушения на паметта, депресия, халюцинации, повишено кръвно налягане, припадъци, раздразнителност, повишен риск от диабет и фибромиалгия, психоза, нарушения на когнитивните способности, разстройство с дефицит на вниманието и хиперактивност. Възстановяването от състоянието на депривация от сън е увеличаване на времето за сън вечер.
Коментари към Ефекти от други форми на неблагоприятно въздействие [депривация] МКБ T73