Изтощаване от продължително пребиваване в неблагоприятни условия МКБ T73.2
Изтощението е чувство на умора / преумора, липса на издръжливост или нужда от почивка заради недостиг на енергия или сила. Умората може да бъде резултат от прекалено много работа, усилено, интензивно и / или продължително физическо натоварване, недостатъчен прием на вода или храна, неблагоприятни условия на околната среда, периоди на монотонни и скучни дейности, лош сън или безсъние, интензивно емоционално напрежение и психическо натоварване.
Тревожност или депресия може да предизвикат изтощение. Всяко заболяване, като настинка или грип, може да причини умора, която обикновено отминава, когато заболяването отзвучава. Много предписани и непредписани лекарства могат да станат причина за поява на умора. Употребата или злоупотребата с алкохол, кофеин или наркотици може да доведе до умора. Стресираща емоционална ситуация може да доведе до умора. Този тип умора обикновено изчезва, когато стресът е преминал.
Често причините за генерализирани симптоми на изтощение или прекомерна умора са повече психически, отколкото физически. Лоша връзка, лоша самооценка, някакъв вид малтретиране, стрес, чувство на неудовлетвореност и много други фактори подхранват прекомерни негативни емоции, които са изключително силни. Те могат да "омаломощят" живота изключително бързо, предизвиквайки несъответствие в енергийната система, който задейства последващ емоционален дисбаланс (например чувство на неудовлетвореност, меланхолия, персистираща болка, умствена нестабилност, неконтролиран гняв, комплекс за малоценност и т.н.), което в крайна сметка завършва с влошено здраве.
Симптомите на изтощаване от продължително пребиваване в неблагоприятни условия се характеризират със здравословно състояние на преумора на физическо и умствено ниво, отразяват сериозна слабост и загуба на енергия в резултат на физически или психически стрес и се проявяват с когнитивни проблеми и други физически симптоми, вероятно свързани с генетично предразположение.
Признаците на разстройството на прекомерна умора имат три определящи характеристики:
- Чувство на прекомерна умора, слабост и липса на енергия
- Увеличена раздразнителност
- Чувство на деморализация
Физическата симптоматика на изтощението може да включва:
- усещане за слабост с мускулна болка, спазми или скованост
- напрежение на очите, болка, слабо или замъглено зрение
- монотонно бръмчене в ушите
- бледост на кожата
- неясен говор
- главоболие
- забавени реакции / рефлекси
- отпадналост
- замайване
- липса на енергия или жизненост, сънливост
- нестабилна поза (люлееща се)
- загуба на сръчност / затруднена фина моторика
Комбинираното въздействие на физическо и умствено изтощаване от продължително пребиваване в неблагоприятни условия оказва ефекти в много области, важни за оперативното функциониране, което се осланя на сложни умствени процеси, податливи на въздействието на умората. Функционалните признаци на изтощението могат да включват:
- влошени умствени процеси - умората нарушава умствените процеси чрез объркване, лоша концентрация, нарушения на когнитивните способности
- намалено взаимодействие с членове на работния екип или влошена комуникация
- странно поведение - пренебрегване на рутинни задачи, глупави инциденти на работното място, халюцинации и непоследователна работа и поведение
Ефектите на изтощението върху проявите и представянето на пострадалия могат да включват:
- трудности в общуването
- промени в настроението - почти винаги включват повишена раздразнителност и могат да доведат до депресия и апатия
- неспособност за концентрация
- увеличаването на пропуски и нехайство - пропускане на задачи, правене на грешки и др.
- забавено разбиране и учене
- халюцинации
- объркано мислене
- нарушения в краткосрочната памет
- забавено възприятие
Прекомерното изтощаване от продължително пребиваване в неблагоприятни условия - на физическо и ментално ниво - може да доведе до сърдечна недостатъчност, проблеми с кръвното налягане, депресивно настроение, понижено самочувствие и чувство за вина и също е свързано с повишени нива на инсулин и С-пептид в отговор на глюкозното натоварване.
Изтощаване от продължително пребиваване в неблагоприятни условия обикновено отзвучава при премахване на стресовите фактори и почивка на пострадалия. Често се препоръчват разнообразни средства, насочени към облекчаване на специфични симптоми като безсъние, депресия и храносмилателни проблеми. Смята се, че груповите дискусии, релаксация с дихателни упражнения, контрол над гнева и враждебността, намаляване на нивото на психически стрес или пренапрежение ще намалят изтощението, както и риска от сърдечна недостатъчност.
По-леко изтощение може да бъде предотвратена чрез промени в начина на живот:
- консумация на балансирана храна
- достатъчно време за сън
- редовни упражнения и разходки
- справяне с емоционалните проблеми, вместо да се пренебрегват или да се отричат
- предприемане на стъпки за контролиране на стреса и натоварването
Подробна информация за възстановяване от пребиваване в неблагоприятни условия може да прочетете тук:
Синдром на хроничната умора е рядка причина за тежка, персистираща умора. Хроничната умора се проявява като състояние на "неенергия", а не непрекъснато заспиване, което може да се дължи на физическа болест, хронична вирусна инфекция, бъбречна или сърдечна недостатъчност и мускулни и ставни заболявания.
Умора, която продължава по-дълго от 2 седмици, обикновено изисква посещение при лекар. Този тип умора може да се дължи на по-сериозен здравен проблем, като например:
- Намаление на количеството на веществото, пренасящо кислорода (хемоглобин) в червените кръвни клетки (анемия)
- Проблеми със сърцето, като исхемична болест на сърцето или сърдечна недостатъчност, които ограничават доставянето на богата на кислород кръв към сърдечния мускул или останалата част на тялото
- Метаболитни нарушения, като диабет
- Проблеми с щитовидната жлеза, която регулира начина, по който тялото използва енергията: ниски нива на тиреоидни хормони (хипотиреоидизъм) могат да причинят умора, слабост, сънливост, наддаване на тегло, депресия, проблеми с паметта, запек, суха кожа, непоносимост към студ, изтъняване на косата, чупливи нокти или жълтеникав оттенък на кожата; високи нива на тиреоидните хормони (хипертиреоидизъм) могат да предизвикат умора, загуба на тегло, повишена сърдечна честота, непоносимост към топлина, изпотяване, раздразнителност, безпокойство, мускулна слабост и уголемяване на щитовидната жлеза
- Бъбречно заболяване и чернодробно заболяване, които причиняват умора, когато концентрацията на някои химикали в кръвта се натрупва до токсични нива
Коментари към Изтощаване от продължително пребиваване в неблагоприятни условия МКБ T73.2