Други уточнени неорганични вещества МКБ T57.8
Амонякът представлява газ без цвят с характерна остра миризма. Той е лесно разтворим във вода, етер, алкохол и мазнини.
Потенциално излагане на амоняк, като случай на други уточнени неорганични вещества, може да се случи при синтетичното му получаване от въздуха, при производство на сода, взривни вещества, нитроцелулоза, азотна киселина и азотни торове, бои, лакове, при суха дестилация на каменни въглища, в нефтохимическата и захарната промишленост и др.
При проникване в организма амонякът бързо се абсорбира от организма. Най-често срещаният механизъм, чрез който амонячният газ причинява увреждане, се случва, когато безводен амоняк (течност или газ) реагира с вода в организма до образуване на силно алкален разтвор на амониев хидроксид. Тази реакция е екзотермична и може да причини значително термично увреждане.
Амониевият хидроксид може да предизвика тежки алкални химически изгаряния на кожата, очите и особено на дихателната система. Леките експозиции засягат предимно горните дихателни пътища, а по-тежките експозиции са склонни да засегне цялата дихателна система. Стомашно-чревният тракт също може да бъде засегнати, ако амонякът се поглъща.
Амонякът се свързва с анионни киселинните остатъци под формата на соли. Елиминира се от организма с издишания въздух и урината по формата на урея, която е крайният му метаболит. Амонякът има локално дразнещо и общорезорбтивно действие.
Поради високата си разтворимост във вода амонякът има потенциал да се абсорбира в богатата на вода лигавица на горните дихателни пътища. Въпреки това, за разлика от най-високо водоразтворими дразнещи газове, които са склонни да засягат изключително горните дихателни пътища, увреждането от амонячната токсичност може да се разпространи проксимално и дистално.
Съществуват се три степени на остро отравяне чрез вдишване с амоняк, като случай на други уточнени неорганични вещества:
- лека степен - дразнене на лигавицата на очите и гърлото, кашлица
- средна степен - към горните прояви се появяват и загуба на гласа, болки в гърдите, изпотяване, обща слабост, главоболие; възниква оток и изгаряния на дихателните пътища (оток на ларинкса, слизесто-гноен бронхит, оток на белия дроб)
- тежка степен - изгаряния на корнеята с пробив и ослепяване; има случаи на моментална смърт със задух, конвулсии и загуба на съзнание
При контакт на течен амоняк с кожата възниква изгаряне от втора степен.
В резултат на поглъщане на амоняк, като случай на други уточнени неорганични вещества, възниква орофарингеална, епигастриална и ретростернална болка. Коремна болка и други гастроинтестинални симптоми могат да се появят, ако поглъщането предизвика перфорация на вътрешен орган (перфорацията може да се появи до 24-72 часа след пероралното отравяне). Възможно е да присъстват респираторни симптоми, ако аспирационна пневмония или пневмонит се появи като усложнение след поглъщането.
Някои проучвания смятат, че може да се развие и хронично отравяне. При работници, изложени на трайно въздействие на амоняк, честотата на белодробните заболявания - хронични бронхити, бронхопневмония и др., е значително по-голяма. По-чести са и хроничните конюнктивити, кератити и дерматити.
Коментари към Други уточнени неорганични вещества МКБ T57.8