Други видове алкохол МКБ T51.8
Етиленгликолът (антифриз) е двувалентен алкохол с голяма химическа активност и широко приложение в промишлеността - в автомобилния отрасъл, като суровина за производство на полиестерни влакна и др. В чист вид етиленгликолът представлява течност без цвят и мирис със сладък вкус. Етиленгликолът при поглъщане може да доведе до смърт.
Етиленгликолът може да се погълне по случайност, умишлено в опит за самоубийство или като заместител на пиене на алкохол (етанол). Самият етиленгликол е нетоксичен, но се метаболизира до токсични съединения. Трите основни насоки на токсичните ефекти на етиленгликола като случай на интоксикация с други видове алкохол са централната нервна система, метаболитни процеси и бъбреците.
Етиленгликолът се окислява чрез алкохолдехидрогеназа в гликоалдехид. Гликоалдехидът впоследствие се метаболизира чрез алдехиддехидрогеназа в гликолова киселина, която след това се превръща в глиоксилова киселина. Глиоксиловата киселина след това се метаболизира в няколко различни продукти, включително и оксалова киселина (оксалат) и глицин.
Превръщането на глицина изисква пиридоксин като кофактор. Оксаловата киселина се комбинира с калций, за да образува кристали калциев оксалат, които могат да депозират и да причинят увреждане на много области на тялото - например мозъка, сърцето, бъбреците, белите дробове.
Метаболитите на етиленгликола се явяват с избирателна токсичност спрямо бъбречната тъкан, предимно в тубулния апарат. Етиленгликолът и неговите метаболити се елиминират предимно през бъбреците.
Клиничната картина на интоксикацията с етиленгликол като случай на токсични ефекти на други видове алкохол се проявява в три етапа:
- първи етап - неврологична фаза - настъпва по-малко от час след приема и продължава до 12 часа; наблюдават се опиянение и гастроинтестиналните прояви с прояви на гадене, повръщане и диарични изхождания поради местния дразнещ ефект и церебралните прояви, които се характеризират с главоболие, световъртеж, количествено степенно нарушение на съзнанието до степен кома, гърчове и наличие на метаболитна ацидоза; понякога може да се развие хипокалциемия, която да предизвика мускулни спазми и необичайни рефлекси
- втори етап - кардиопулмонална фаза - появява се между 12 и 24 часа след приема, като през този етап пациентът често развива лека тахикардия и хипертония, остър респираторен дистрес (в резултат на отлагането на кристали калциев оксалат в белодробния паренхим и миокарда); хипервентилация при прогресиране на метаболитната ацидоза
- трети етап - бъбречна фаза - обикновено започва след 24 часа след консумацията, като по време на този етап може да се развие остра бъбречна недостатъчност, проявяваща се с остра тубуларна некроза, червени кръвни клетки в урината, излишък белтък в урината, болка в долната част на гърба, намалено или липсващо производство на урината, повишена кръвна концентрация на калий; предсмъртното състояние на пациент, интоксикиран с етиленгликол, обикновено се характеризира с кома, хипервентилация и полиорганна недостатъчност
Първият симптом при поглъщане на етиленгликола е подобен на усещането, причинено от употребата на алкохол (етанол). В рамките на няколко часа стават очевидни повече токсични ефекти. Симптомите могат да включват гадене, повръщане, гърчове, ступор или дори кома.
Предозирането на етиленгликола може да увреди мозъка, белите дробове, черния дроб, бъбреците и белите дробове. Интоксикацията с етиленгликол като случай на токсични ефекти на други видове алкохол причинява смущения в химичния баланс на тялото, включително и метаболитна ацидоза. Нарушенията могат да бъдат достатъчно тежки, за да предизвикат дълбок шок, органна недостатъчност и смърт.
Още информация може да прочетете тук:
Коментари към Други видове алкохол МКБ T51.8