Препарати, влияещи на обмяната на пикочната киселина МКБ T50.4
Подаграта е хронично заболяване, свързано с първично или вторично нарушен метаболизъм на пурините, водещо до хиперурикемия - повишени стойности на пикочна киселина в серума. Клинично се характеризира с рецидивиращи пристъпи на остър артрит. За типично място се счита първата метатарзофалангиална става, но може да бъде засегната всяка друга става. Целта на антиподагрозната е да се прекъсне острата атака, да се предотвратят рецидиви на остър артрит, да се потисне натрупването на урати и да се разтворят наличните тофи.
Към рубриката препарати, влияещи на обмяната на пикочната киселина се отнасят следните групи лекарства:
1. За лечение на остър подагрозен артрит
- инхибитори на левкоцитната миграция - колхицин
2. Антихиперурикемични лекарства
- урикостатични средства - алопуринол
- урикозурични средства - бензбромарон, сулфинпиразон
- уриколитични средства - уриказа
Изборът на антихиперурекимичен препарат се прави въз основа на измерваната 24-часова уринна екскреция на пикочната киселина.
Колхицинът е алкалоид, изолиран от есенния минзухар - Colchicum autumnale. Колхицинът се свързва с вътреклетъчния протеин тубулин, което води до инхибиране на полимеризацията на тубулина и пречи на формирането на микротубули, представляващи контрактилната система на неутрофилите. Възпалителният процес бързо се овладява и ставната болка намалява. Препаратът не повлиява метаболизма и екскрецията на урати.
Колхицинът има бърза и пълна чревна резорбция, начален ефект се наблюдава 31 минути след орален прием. При остър пристъп на подагра се предписва в начална доза 1 милиграм, след което през 2-3 часа се приемат по 0.5 милиграма, докато болката отзвучи.
Колхицин може да бъде токсичен при поглъщане, вдишване или абсорбиране от очите. Може да предизвика временно помътняване на роговицата и да се абсорбира в тялото, което води до системна токсичност. Симптомите на предозиране на колхицин започват от 2 до 24 часа след като токсичната доза е била погълната и включват:
- парене в устата и гърлото
- висока температура
- повръщане
- диария
- коремна болка
Това може да доведе хиповолемичен шок поради съдово увреждане и загуба на течности през стомашно-чревния тракт, което може да бъде фатално.
Ако засегнатото лице не се възстанови, предозирането с колхицин може да доведе до мултиорганна недостатъчност. Това включва:
- увреждане на бъбреците
- анурия
- левкопения
- анемия
- мускулна слабост
- чернодробна недостатъчност
- хепатомегалия
- потискане на костния мозък
- тромбоцитопения
- респираторна недостатъчност
- гърчове
- объркване
- делириум
- халюцинации
- алопеция
Апопуринолът представлява пурин, изомер на хипоксантина, който се отнася към групата на урикостатичните средства. Той потиска ензима ксантиноксидаза и блокира разграждането на ксантина и хипоксантина до пикочна киселина. Чрез този механизъм алопуринолът намалява плазмената концентрация на пикочна киселина, но увеличава тази на хипоксантин и ксантин. Те обаче са добре разтворими и имат добър бъбречен клирънс.
Алопуринолът е показан при хронична подагра, вторична хиперурикемия и уратна литиаза. Предписва се орално след хранене по 50 до 100 милиграма 2-3 пъти дневно. В началото на терапията алопуринолът може да провокира подагрозен пристъп. Затова началната доза е по-ниска и профилактично се назначава колхицин.
Нежеланите реакции при предозиране на алопуринол могат да бъдат:
- гадене
- повръщане
- коремни болки
- диария
- коремни колики
- периферен неврит
- некротизиращ васкулит
- артралгия
- хиперпирексия
- катаракта
- зрителни нарушения
- синдром на Stevens-Johnson
- токсична епидермална некролиза
- реакции на свръхчувствителност
- хепатотоксичност
- миелотоксичност
- нефротоксичност
Алопуринолът е противопоказан при бременност и лактация.
Сулфинпиразонът представлява производно на фенилбутазона, лишено от аналгетична и противовъзпалителна активност. В по-високи дози оказва антиагрегиращо действие върху тромбоцитите. Подобно на другите урикозурични лекарства, сулфинпиразонът работи чрез конкурентно инхибиране на реабсорбцията на пикочна киселина в проксималните тубули на бъбреците. Той е показан при хронична подагра, но при запазена бъбречна функция и при отсъствие на уролитиаза в анамнезата.
При предозиране със сулфинпиразон могат да се наблюдават следните странични ефекти:
- гадене
- повръщане
- диария
- епигастрална болка
- кожни обриви
- потискане на хемопоезата
- остра бъбречна недостатъчност
- гастроинтестинални кръвотечения
Лечението при отравяне с препарати, влияещи на обмяната на пикочната киселина е симптоматично и поддържащо.
Коментари към Препарати, влияещи на обмяната на пикочната киселина МКБ T50.4