Антагонисти предимно на бета-адренорецепторите, некласифицирани другаде МКБ T44.7
Антагонистите на бета-адренорецепторите (бета-блокери) представляват симпатиколитични медикаменти, които се свързват с бета- адренорецепторите и по този начин блокират свързването на норадреналин и адреналин към тях. Бета-блокерите се различават и по техния афинитет към бета-1 и бета-2 рецепторите. Бета-1 рецепторната блокада намалява сърдечната честота, кръвното налягане, контрактилитета на миокарда и консумацията на кислород. Бета-2 рецепторната блокада инхибира релаксацията на гладката мускулатура на кръвоносните съдове, на бронхите, на стомашно-чревния тракт и урогениталния тракт. В допълнение, бета- адренергичния рецепторен антагонизъм инхибира гликогенолизата, както и глюконеогенезата, което може да доведе до хипогликемия.
Бета-рецепторните блокери се ползват широко при пациентите страдащи от исхемична болест на сърцето, както и при пациентите със сърдечна недостатъчност. Техният негативен инотропен и хронотропен ефект стои в основата на това им тяхно благоприятно действие.
Те се ползват при лечението на различни заболявания, като:
- есенциална хипертония
- исхемична болест на сърцето
- миокарден инфаркт
- аритмии
- ендокринни заболявания
- глаукома
- предсърдно мъждене
- остра аортна дисекация
- хипертрофична обструктивна кардиомиопатия
- синдром на Марфан
Повече информация за бета-блокери може да прочетете тук:
Класификацията на антагонисти предимно на бета-адренорецепторите, некласифицирани другаде е следната:
- Неселективни бета-блокери
- пропранолол
- кавердилол
- окспренолол
- пенбутолол
- пиндолол
- соталол
- тимолол
- Бета-1 селективни блокери
- ацебутолол
- атенолол
- бетаксолол
- бизопролол
- целипролол
- есмолол
- метопролол
- небиволол
- Бета-2 селективни блокери
- бутаксамин
Клиничната картина на токсичност при бета-адренергичните антагонисти може да има различни клинични прояви, които да варират от асимптоматичност до шок. Най-често срещаните странични реакции при предозиране са:
- брадикардия
- хипотония
- аритмии
- хипотермия
- хипогликемия
- гърчове
- замъглено зрение
- двойно виждане
- замаяност
- сърдечна недостатъчност
- шок
- кома
- объркване
- конвулсиите
- сънливост
- прекомерно изпотяване
- треска
- нервност
Атенолол представлява селективен антагонист на бета-1 рецепторите. Той е един от най-широко използваните бета-блокери за лечение на артериална хипертония. Бета-1 селективните препарати се предпочатитат при пациенти страдащи от захарен диабет или периферно васкуларно заболяване, когато е необходимо извършване на бета блокада. Атенолол се използва също така при ангина пекторис, остър миокарден инфаркт, суправентрикуларна тахикардия, вентрикуларна тахикардия и симптомите на отнемане на алкохол.
Симптомите на предозиране с атенолол се дължат на прекомерните фармакодинамични въздействия върху бета-1 рецепторите. Те могат да включват:
- брадикардия (забавен сърдечен ритъм)
- тежка хипотония
- шок
- остра сърдечна недостатъчност
- хипогликемия
- бронхоспазъм
- летаргия
- застойна сърдечна недостатъчност
Плазмените нива в кръвта при терапевтично приложение на атенолол обикновено са по-малко от 3 милиграма/литър, а при предозиране могат да варират 3-30 милиграма/литър.
Соталол е неселективен конкурентен бета-адренергичен рецепторен блокер, използван при лица с ритъмни нарушения на сърцето. Използва се за поддържане на нормалния сърдечен ритъм при хора с животозастрашаващи камерни аритмии и при симптоматично предсърдно мъждене или трептене. Поради риск от сериозни странични ефекти соталол трябва да се прилага при пациенти, чиито камерни аритмии са животозастрашаващи.
Най-честите признаци при предозиране на соталол са:
- брадикардия
- застойна сърдечна недостатъчност
- хипотония
- бронхоспазъм
- хипогликемия
В случаи на масивно предозиране (2-16 грама) се наблюдават следните клинични симптоми:
- хипотония
- брадикардия
- сърдечна асистолия
- удължаване на QT-интервала
- камерна тахикардия
Лечението при отравяне с антагонисти предимно на бета-адренорецепторите, некласифицирани другаде се извършва в болнична обстановка.
Коментари към Антагонисти предимно на бета-адренорецепторите, некласифицирани другаде МКБ T44.7