Счупвания в областта на главата и шията МКБ T02.0
Фрактурата на черепа е прекъсване на една или повече от осемте кости, които образуват черепната кутия. За счупване на черепните кости е необходимо значително механично усилие, което предполага увреда и на подлежащата мозъчна тъкан. Според локализацията си те се разделят на счупвания на костите на черепния свод и счупвания на черепната основа.
Видът на счупвания в областта на главата и шията зависи от посоката и силата на травмата и големината на контактната при удара площ. При по-обширна област на контакт се получават линейни фрактури. Ако травмиращият агент е с относително малка площ, по-чести са фрактурите с хлътване на фрагментите, понякога открити и проникващи. Острите ръбове на счупените кости могат да причинят разкъсване на твърдата мозъчна обвивка и наранявания на подлежащата мозъчна тъкан. Счупванията на черепните кости понякога са съпроводени с разкъсване на кръвоносните съдове, което е предпоставка за натрупване на кръвни колекции в интраканиалнотопространство.
Фрактурите на черепния свод, според вида си биват:
- линейни - единични и множествени
- отломъчни без изместване на фрагментите
- отломъчни с хлътване на фрагментите. Те биват импресионни, които се получават при контакт с ръбест предмет и депресионни, при които травменият агент е с малка и равна повърхност. При последните хлътналият в интракраниалното пространство костен фрагмент е изцяло отделен от черепа.
Счупванията на черепната основа се класифицират отделно поради анатомични особености, които обуславят характерни клинико-патологични белези, които варират според анатомичната локализация. В повечето случаи фрактурите са линейни.
Според разположението си те се разделят на:
- фрактури на предна черепна яма
- фрактури на средна черепна яма
- фрактури на задна черепна яма
- фрактури на повече от една черепни ями
- смесени фрактури
Твърдата мозъчна обвивка е плътно сраснала с черепната основа, което при фрактури често довежда до разкъсването й. Това създава условия за изтичане на гръбначномозъчна течност - ликворея и образуване на ликворна фистула. Наличието на ликворна фистула крие потенциална опасност от развитие на инфекция. Сериозно усложнение, настъпващо при наличието на ликворея е понижаването на вътречерепното налягане. Това е потенциално опасно състояние, което може да предизвика допълнително тежки нарушения в мозъчната перфузия.
Симптомите, вързани с фрактура на черепа включат:
- кървене от раната
- синини около зоната на травмата
- болка и оток
- главоболие
- гадене
- повръщане
- замъглено зрение
- безпокойство
- раздразнителност
- обърканост
- сънливост
- припадъци
Счупванията на шията представляват фрактури на всеки един от седемте шийните прешлени. Едни от най-честите причини са: пътнотранспортни произшествия, падания, гмуркания в плитка вода, спортни травми и др. Счупванията на шийни прешлени се получават най-често по компресионен механизъм, когато силата действа вертикално по оста на прешлените.
Фрактурите на шийните прешлени могат да засегнат гръбначния мозък, което може да доведе до частична или пълна парализа или дори до смърт.
Симптомите на счупване на шията варират в зависимост от тежестта и мястото на травмата. Те включват болка във врата, скованост, изтръпване, мускулни спазми и др. Усложненията при такива фрактури са:
- натъртване на гръбначния мозък
- сътресение на гръбначния мозък
- притискане на гръбначния мозък
- пълно прекъсване проводимостта на гръбначния мозък
- частично анатомично прекъсване на гръбначния мозък
За диагноза на счупвания в областта на главата и шията се използват рентгенография, магнитен резонанс, компютърна томография.
Повече информация може да прочетете тук:
Коментари към Счупвания в областта на главата и шията МКБ T02.0