Счупване на свода на черепа МКБ S02.0
› Причини
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Фрактурите на черепа обикновено са в резултат от падане, пътнотранспортно произшествие или друг вид нараняване. Те могат да бъдат линейни или с множество фрактурни линии, могат да засягат черепния свод или основата на черепа, както и да имат различна степен на вдлъбване или повдигане на костни елементи.
В зависимост от това дали има отворена рана на засегнатата зона или не, фрактурите също се разделят на отворени и затворени. Отворените фрактури комуникират с кожата през рана, синус или ухото.
Фрактурите може да бъдат свързани с други значителни наранявания, най-вече вътречерепен кръвоизлив, който води до различна неврологична симптоматика. Важни за оценка на фрактурите са образните методи на изследване, като метод на избор е компютърната томография (скенер) с тънки аксиални срезове. При базиларни фрактури на черепа са полезни 3D реконструкции. При липса на такъв вид изследване се използва обикновената рентгенография на глава.
При изолирани фрактури на счупване на свода на черепа без мозъчно засягане, лечението е предимно консервативно. Хирургичният лечебен подход се определя не от фрактурата сама по себе си, а от степента на свързаната интракраниална патология, дефицит на черепно-мозъчни нерви или изтичане на цереброспинална течност.
Самите фрактури на свода на черепа включват:
- фрактура на челна кост
- фрактура на париетална кост
Най-често срещани са фронто-париеталните фрактури, които в 75% от случаите са депресионни. Изолирани фрактури на челна кост са много рядко срещани. Честотата им варира от 5-15% от всички фрактури на черепа. Тези наранявания са потенциално животозастрашаващи, защото може да бъде засегнат фронталният мозъчен лоб.
Причини
Причини за възникване на счупвания на свода на черепа:
- Произшествия с превозни средства
- Травми свързани със спортни занимания
- Нападение
- Падания
- Изстрел от пистолет
- Трудови злополуки
Видове фрактури на черепа
За по-правилно разбиране на счупване на черепа и лицевите кости те са класифицирани според това колко тежка е самата фрактура и допълнителните щети, причинени от счупването. Различните видове фрактури на черепа включват:
- Обикновена фрактура - при счупване на черепа без увреждане на кожата.
- Линейна фрактура - при такъв вид фрактура се наблюдава тънка линеарна фрактура, без да има компресия, разместване на костни повърхности и изкривяване на костите.
- Депресионна фрактура - когато самата фрактура причинява вдлъбване на костните структури към мозъка. Това допълнително води до увреждане на мозъка чрез притискане.
- Сложна фрактура - сложните фрактури се наблюдават, когато едновременно със счупването на черепа има и отворена рана на кожата.
Симптоми
Физиологично мозъкът е заобиколен от цереброспинална течност и защитен вътре в черепа. Освен това фасциите и мускулите на скалпа осигуряват допълнително омекотяване на мозъка. Въпреки че тези слоеве играят защитна роля, менингеалните прикрепвания към вътрешността на черепа могат да ограничат движението на мозъка, правейки го по-уязвим към наранявания.
Счупване на свода на черепа може да бъде линейно или депресионно. В някои случаи, както при отворена или депресионна фрактура, може лесно да се направи оглед и да се констатира, че черепът е счупен. Понякога обаче фрактурата не е очевидна и може да бъде доказана единствено с различни образни изследвания. В такива случаи водещи са проявените симптоми, някои от които могат да включват:
- Силна болка в горната част на черепа
- Главоболие
- Оток
- Очевидна деформация в областта на свода на черепа
- Кървене
- Наличие на хематом
Фрактура на фронталната кост също може да доведе до подуване и увесване на клепача. Ако фрактурата е между очите това непременно води до увреждане на фронталните синуси. Изключително опасни са депресионните фрактури на париеталните кости, които могат да бъдат и животозастрашаващи, тъй като фрагменти от счупената кост могат да достигнат до мозъка и да разкъсат кръвоносен съд, предизвиквайки кръвоизлив.
При по-сериозно нараняване могат да се проявят и симптоми като:
Диагноза
Важно е да се определи механизма на травмата, включително големината, местоположението и посоката на удара. Пострадалия може да съобщи за удар с твърд предмет върху главата.
Физикалният оглед започва с внимателен оглед на черепа, шията, както и всички други свързани наранявания. Деформация на депресионна фрактура на черепа може понякога да се усети палпаторно. Пациентът се изследва за кървене от ухото, носа и устата, посиняване на мястото на нараняване или други признаци и симптоми. Изследват се още размер на зеницата, движения на очите и зрителната острота. Скалата на Глазгоу (GCS) се използва за оценка на тежестта на травма на главата.
Най-полезното изследване, което е първи метод на избор за откриване на фрактура на черепа е скенер (компютърна томография). Когато CT не е наличен, обикновена рентгенова снимка на черепа е алтернатива. Липсата на очевидна рана на кожата може да направи затворената черепна фрактура трудно за диагностициране без съвременни образни изследвания.
Лечение
Леките фрактури, без неврологични симптоми често не изискват специфично лечение, различно от мониториране на пострадалия, за 12 до 24 часа за признаци на неврологични усложнения. Основна грижа е дали има увреждане на мозъка. Стандартният план за лечение включва почивка на легло, студени компреси с лед, аналгетици. Хирургично лечение е необходимо, ако има данни за отчупени костни фрагменти.
Възрастни с прости линейни фрактури, които са без отклонение в неврологичния статус, не се нуждаят от никаква намеса и дори могат да бъдат пуснати безопасно у дома. Фрактурите на темпоралната кост се лекуват консервативно, поне първоначално, ако няма проявена симптоматика.
Простите депресионни фрактури при неврологично интактни пациенти се лекуват очаквателно. Тези вдлъбнати фрактури заздравяват добре и се изглаждат с времето. Медикаменти за припадъци е препоръчват, ако има риск от развитие на такива. Отворените фрактури, ако са замърсени, може да изискват антибиотично лечение, заедно с ваксина против тетанус.
Усложнения и прогноза
Въпреки че фрактурите на черепа носят значителен риск от наранявания на черепно-мозъчните нерви, увреждане на мозъчни съдове или директно увреждане на мозъчната тъкан, повечето фрактури на черепа са линейни и не са свързани с образуването на епидурален хематом.
Повечето фрактури на черепа, включително депресионните, не изискват оперативно лечение. Следователно всички изброени потенциални усложнения са свързани с по-тежка травма, както и по-лоша прогноза, особено ако първичната фрактура бъде пропусната по време на преглед. Проведено е проучване, което показва, че при фрактурите на черепа при малко деца, както и такива над 5-годишна възраст, няма развити неврологични усложнения или влошаване на състоянието след травма.
Изображения: freepik.com
Библиография
https://bestpractice.bmj.com/topics/en-us/398
https://surgeryreference.aofoundation.org/cmf/trauma/skull-base-cranial-vault/cranial-vault/definition
https://emedicine.medscape.com/article/248108-overview
https://en.wikipedia.org/wiki/Skull_fracture
Коментари към Счупване на свода на черепа МКБ S02.0