Изкълчване на пръст(-и) на стъпалото МКБ S93.1
Изкълчванията на пръстите могат да се получат на метатарзофалангиалните и интерфалангиалните стави.
Етиология на изкълчване на пръст(-и) на стъпалото
Изкълчването на пръстите на стъпалото може да възникне в резултат на притискане или прегазване на ходилото.
Механизъма на изкълчване на пръст(-и) на стъпалото
Получават се изкълчванията на пръстите на стъпалото по индиректен механизъм, при падане върху най-предната част на ходилото или скачане от високо върху твърда повърхност. В резултат на травмата с голяма сила се разкъсва здравният ставно - връзков апарат. Тези изкълчвания се придружават от сухожилни разкъсвания, с частични или пълни счупвания на фалангите, на основата на метатарзалните кости. Изкълчванията на пръстите на ходилото могат да се получат в резултат на директни и индиректни травми. Могат да се придружат от малки костни отломъци и повреди на сухожилията. Най-често е изкълчването на метатарзофалангиалната става.
Различават се пълни изкълчвания с изместване на всички метатарзални кости по отношение на тарзалните и изолирани - с изместване на една или няколко стави.
Възможни са размествания на метатарзалните кости във всички посоки, но най-чести са тези измествания навън и към гърба на ходилото.
Клиника на изкълчване на пръст(-и) на стъпалото
Клинически се установява деформация на изкълчения пръст на ходилото. То е оточно и силно болезнено. Пострадалият не е в състояние да стъпи на него. Понякога се установяват и смущения в кръвоснабдяването. Активните движения са невъзможни, а пасивните движения са силно болезнени.
Диагноза на изкълчване на пръст(-и) на стъпалото
Рентгеново изследване задължително се прави в две проекции.
Лечение на изкълчване на пръст(-и) на стъпалото
Лечението е най-резултатно в първите часове след травмата. Извършва се под обща анестезия. След наместването се поставя гипсов ботуш за около 2 месеца. След свалянето на гипса следват рехабилитационни мероприятия. Започва се постепенно обременяване на ходилото, но винаги с ортопедична подложка, за поддържане на свода.
Безкръвното наместване е често неуспешно при пълните и множествените изкълчвания на пръстите на стъпалото. В тези случаи се прибягва до оперативно наместване и задържане с 2-3 Киршнерови игли, които се вграждат в гипса.
В късния следоперативен период се наблюдават вторично деформиращи артрози. Тези болни са с индикции за артродеза (изкуствено обездвижване на ставата).
Коментари към Изкълчване на пръст(-и) на стъпалото МКБ S93.1