Асцит МКБ R18
› Причини
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Какво представлява
Асцитът е състояние, характеризиращо се със събиране на свободно подвижна течност в коремната кухина.
При нормални условия течност в коремната кухина няма, тъй като онкотичното налягане на съдовите белтъци е по-голямо от хидростатичното налягане. Малкото количество течност, което може да премине през съдовите стени лесно се поема от лимфните съдове, които го връщат в централното кръвообращение. Асцитът е налице, когато приливът на течности е по-голям или когато отливът се понижи.
Класификация на асцита според характера на асцитната течност:
- Трансудат - (той е със специфично тегло 1005 - 1015, съдържание на белтък под 2,5 грама и беден на клетки), наблюдава се при чернодробна цироза, сърдечна недостатъчност, нефрозен синдром и др;
- Ексудат - (той е със специфично тегло над 1018, съдържа белтък над 2,5 грама и е богат на клетки), образува се при туберкулозен перитонит, неопластичен процес и др;
- Хилозен (млекоподобен) асцит - видът му се дължи на наличие на масти, поради деструкция на гръдния лимфен приток от туморен процес или травма;
- Псевдохилозен асцит - видът му е подобен на хилозния. Дължи се на наличието на левкоцити, мезотелни клетки, туморни клетки;
- Хеморагичен асцит - наблюдава се най-често при туморен процес и рядко при панкреатит;
- Желатинозен асцит - развива се при псевдомиксом на перитонеума или апендикса и др.
Патофизиология
Натрупването на асцитна течност представлява състояние, при което има излишък на натрий и вода в цялото тяло. Много патогенни процеси могат да бъдат причина за развитието на асцит. Около 75% обаче се появяват в резултат на портална хипертония в условия на чернодробна цироза, а останалата част се дължи на инфекциозни, възпалителни и инфилтративни състояния.
Важна роля в образуването на асцита играе порталната хипертония чрез повишеното хидростатично налягане в спланхникусовото капилярно русло. Повишеното образуване на лимфа в черния дроб и коремната кухина и отделянето и като свободна течност в корема се причинява от блокирането на порталното кръвообращение. Образуването на чернодробна и коремна лимфна течност е увеличено, а отделянето и е затруднено. Последицата е оттичане на лимфа директно в коремната кухина. Значение има и хипоалбуминемията, която е следствие на намалената белтъчна синтеза в циротичния черен дроб. Това предизвиква понижение на онкотичното налягане в плазмата и излизане на течност от плазмата към перитонеалната кухина. Образуването на токсични продукти от обмяната на веществата води до увреждане на съдовата стена и се повишава капилярната пропускливост. Следствие на това е излив на белтъци и течности в коремната кухина.
Бъбречните фактори също играят важна роля. Увеличава се задръжката на натрий и вода в бъбречните артерии и се намалява гломерулната филтрация и отделянето на натрий.
Независимо от първопричината, редица фактори допринасят за натрупването на течност в коремната кухина. Повишените нива на адреналин и норепинефрин например. Хипоалбуминемията и намаленото онкотично налягане в плазмата благоприятстват екстравазацията на течност от плазвамата към перитонеалната течност и по този начин асцитът е рядък при пациенти с цироза, освен ако не са налице портална хипертония, така и хипоалбуминемия.
Рискови фактори
Увреждането на черния дроб е най-големия рисков фактор за асцит. Някои причини за увреждане не черния дроб включват:
- Цироза
- Хепатит В или С
- Употреба на алкохол
Други състояния, които могат да увеличат риска от асцит са:
- Рак на яйчниците, панкреаса, черния дроб или ендометриума
- Сърдечна или бъбречна недостатъчност
- Панкреатит
- Туберкулоза
- Хипотиреоидизъм
Причини
Причините за асцит могат да бъдат различни, в зависимост от характера на течността.
Причини за натрупване на трансудат са:
- Цироза - Цирозата е заболяване, което се характеризира с дифузно разрастване на съединителна тъкан и образуване на възли. Това се причинява най-често от алкохол или вирусни инфекции (хепатити). Това води до свиване и втвърдяване на черния дроб. Затруднява се кръвоснабдяването му.
- Сърдечна недостатъчност - Асцитът, макар и рядко, може да се причини от застойна сърдечна недостатъчност. Сърдечната недостатъчност се проявява, когато сърдечния мускул не е в състояние да изпомпва достатъчно кръв, необходима за тъканите и органите.
- Чернодробна венозна оклузия - синдром на Budd-Chiari или вено-оклузивно заболяване.
Причини за натрупване на ексудат са:
- Рак - метастази и първична перитонеална карциноматоза.
- Възпаление на перитонеума - Туберкулоза или бактериално-гнойно възпаление.
- Панкреатит - Панкреатитът е възпаление на панкреаса. Това се случва, когато храносмилателните ензими започват да смилат самия панкреас. Панкреатитът може да бъде остър или хроничен. И двете форми са сериозни и могат да доведат до усложнения. Острият панкреатит възниква внезапно и обикновено преминава след няколко дни лечение.
- Нефротичен синдром - Нефротичният синдром представлява съвкупност от симптоми, дължащи се на бъбречно увреждане. Това включва протеин в урината, ниски нива на албумин в кръвта, високи липиди в кръвта и значително подуване. Други симптоми могат да включват наддаване на тегло, чувство на умора и пенеста урина.
- Наследствен ангиоедем - Наследственият ангиоедем е заболяване, характеризиращо се с повтарящи се епизоди на тежко подуване на кожата и лигавиците.
По-редки причини могат да са:
- Синдром на Мейгс - Синдромът на Мейгс се дефинира като триадата на доброкачествен тумор на яйчниците с асцит и плеврален излив, който преминава след резекция на тумора. Фибромите на яйчниците съставляват по-голямата част от доброкачествените тумори.
- Васкулит - Това е възпаление на кръвоносните съдове. Появява се когато имунната система на организма атакува кръвоносните съдове в резултат на някаква инфекция. Засягат се артерии, вени и капиляри.
- Хипотиреоидизъм - Това е състояние, при което щитовидната жлеза не произвежда достатъчно хормони.
Симптоми
Лекият асцит се забелязва трудно, но тежкият води до раздуване на корема. Хората с асцит ще се оплакват от прогресивна коремна тежест и натиск, както и задух, поради механично въздействие върху диафрагмата.
Възможно е да има и други признаци на асцит поради основната причина. Например при портална хипертония може да има и следните придружаващи оплаквания:
Усложнения
Усложнения, свързани с асцита, включват:
- Болка в корема
- Плеврален излив, който може да доведе до затруднено дишане
- Хернии
- Бактериални инфекции, като спонтанен бактериален перитонит
- Хепаторенален синдром
Диагноза
При огледа на болни с асцит се вижда голям, разлят „жабешки корем", изгладена пъпна ямка или наличие на пъпна херния. Перкусията установява тимпаничен звук в горната част на корема и около пъпа и притъпление в долната част на корема и фланговете. Като се перкутират последователно двата коремни фланга при придвижване на пациента от легнало ляво странично до дясно странично положение и обратно, се установява промяна на перкуторния тон от притъпление към тимпанизъм или обратно, което се дължи на свободно подвижна течност в корема.
При палпация на корема е положителен симптомът на „плискането" - с едната ръка в единия коремен фланг се предизвиква лека ударна вълна в свободно подвижната коремна течност. Другата ръка се поставя на срещуположния фланг и се усеща леко сътресение на коремната стена, предадено от асцитната течност.
От инструменталните методи на изследване от основно значение за установяване на асцит е ехографията. С нея може да се докаже течност в количество 50-100 мл. Необходимо е да се извърши пробна диагностична пункция и лабораторно изследване на асцитната течност за прозрачност, цвят, примеси, относително тегло, количество на белтъка, клетки, ензими, бактериална посявка. Важно е провеждането на цитологично изследване - чрез него може да се докаже малигнения произход на асцита.
Лечение
Асцитът обикновено селекува, докато се търси основната причина,за да се предотвратят усложнения, да се облекчат симптомите и да се предотврати по-нататъшно прогресиране. При хора с лек асцит терапията обикновено е амбулаторна. При тези с тежък асцит, хоспитализацията обикновено е необходима за парацентеза.
Диета
Ограничаването на солта е първоначалното лечение. Необходимо е и ограничаване на водата, ако нивата на серумен натрий спаднат под 130mmol.
Диуретици
Тъй като ограничаването на солта е основната концепция при лечението, а алдостеронът е един от хормоните, който действа за увеличаване на задържането на сол, трябва да се търси лекарство, което да му противодейства. Например това е спиронолактона. Обикновено началната доза е орален спиронолактон 100мг на ден.
- Мониторинг на диурезата - Диурезата може да се проследява чрез ежедневно претегляне на човека. Целта е загуба на тегло не повече от 1 кг на ден за хора с асцит и периферен оток и не повече от 0,5 кг за хора само с асцит.
- Диуретична резистентност - Ако лицето прочви резистентност или лош отговор на диуретична терапия, може да са необходими ултрафилтрация или аквафреза, за да се постигне адекватен отговор на задържането на течности.
Парацентеза
При тези с тежък асцит може да се наложи терапвевтична парацентеза в допълнение към изброените по-горе лечения.
Хирургично лечение
Асцитът, който не е устойчив на медицинска терапия, се счита за индикация на чернодробна трансплантация.
Изображения: freepik.com
Симптоми и признаци при Асцит МКБ R18
Лечение на Асцит МКБ R18
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ОФИКА ПЛОД
ИЗСИПЛИВИЧЕ СТРЪК
ВИШНЕВИ ДРЪЖКИ 50 г БИЛКИ КАРМЕН
СИНЯ МЕТЛИЧИНА ЦВЯТ 50 г БИЛКИ КАРМЕН
ФУРОЗЕМИД инжекционен разтвор 10 мг/мл 2 мл * 10 СОФАРМА
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Ascites
https://www.healthline.com/health/ascites
https://www.msdmanuals.com/home/liver-and-gallbladder-disorders/manifestations-of-liver-disease/ascites
https://emedicine.medscape.com/article/170907-overview
Коментари към Асцит МКБ R18