Удължени и хипертрофирали нокти МКБ Q84.5
В рубриката удължени и хипертрофирали нокти се разглеждат три състояния — удължени и хипертрофирали нокти, вродено падане на ноктите и пахионихия.
Удължени и хипертрофирали нокти известни още като onychauxis. Това е състояние,
което се характеризира с удебеляване на ноктите на краката и ръцете.
Симптомите се характеризират с необичайно задебеляване на нокътната плочка. Ноктите обикновено стават по-дебели в горната част и имат бял или жълтеникав цвят, при някои пациенти краищата се разцепват. Дебелите нокти трудно се режат равномерно и затова засегнатите индивиди оставят ноктите недокоснати, докато те растат и започват да пречат на нормалния начин на живот.
Ако не се лекува това състояние, ноктите могат да се обезцветят и да придобият бял, черен, жълт или червен цвят. Срещат се в комбинация с диабет, псориазис, също така и при акромегалия.
Методът на лечение на удължените и хипертрофирали нокти включва премахване на ноктите. Правилното изрязване премахва болката. Честото подрязване може да даде чист външен вид и добра форма на ноктите, както и да предотврати врастването им. Диетичното хранене включва домати, зеле, портокали, карфиол, броколи,пъпеши, червени чушки, грейпфрути, ягоди и други богати на витамин С храни. Важно е да се носят удобни обувки.
Онихолизис (вродено падане на ноктите) е състояние, което се характеризира с това, че нокътят се отделя изцяло от свободния си край към ложето си. Среща се в комбинация с псориазис вулгарис, смутено кръвообращение и др. Онихолиза може да засегне един или няколко пръста. Засягат се ноктите на ръцете и на краката.
Етиологията не е напълно изяснена.
Клинично се появява неравна граница, разделяща розовата от бялата част на нокътя. Той става синкав, жълт или кафяв, крехък и чуплив. Удебелява се кожата под нокътя. Процесът протича безболезнено, но ако се присъедини и вторична инфекция може да се появи болка.
Отлепването на нокътя може да бъде частично или пълно.
Диагнозата се поставя чрез оглед, назначават се микробиологични изследвания.
Няма специфично лечение. Може частично или цялостно да се премахне нокътната плочка чрез хирургична интервенция. Могат да се приемат витамини , калций и желязо.
Пахионихия известна още като синдром на Ядасон-Левандовски, вродена поликератоза. Това е синдромът на т.нар. 'слонски' нокти по рождение.
Етиологията не е изяснена напълно. Предава се по автозомно-доминантен тип. Това заболяване може да бъде симптом на различни видове генетични дисплазии.
Клиничната картина е полиморфна, но основното проявление е вродено увреждане на нокътната пластинка. Ноктите значително се удебеляват (до 1 см), изгубват естествения си блясък, цветът може да бъде жълт, кафяв, черен. Забелязва се хиперкератоза под ноктите и деформация.
Среща се по-често при момчета.
Лечението се състои в прием на витамин А, рибофлавин, фолиева киселина, общоукрепващи средства - хормонални препарати, силициеви кремове, резорцин за отделяне на хиперкератозните наслоявания.
Прогнозата е неблагоприятна.
Симптоми и признаци при Удължени и хипертрофирали нокти МКБ Q84.5
- Косопад
- Симптоми, свързани с роговицата и лещата на окото
- Повишена окосменост по тялото
- Симптоми, свързани с промяна на ноктите
- Подутини, възли, бучки по кожата
- Деформация на ноктите
Коментари към Удължени и хипертрофирали нокти МКБ Q84.5