Вродени морфологични аномалии на космите, некласифицирани другаде МКБ Q84.1
Рубриката "Вродени морфологични аномалии на космите, некласифицирани другаде" разглежда заболяванията монилетрикс и pili annulati.
Монилетрикс е заболяване, което все още е нелечимо. При него се наблюдават множество прищипвания на косменото стъбло, при които се редуват елипсовидни „възелчета“, които са с нормална дебелина, която косъма има вид на броеница (перлен гердан). Космите, които се засягат, се начупват лесно в стеснените участъци и на скалпа се образуват полета със скъсени косми. По косъма се появяват малки бели възелчета, които се разглеждат като "слабо място" и в тези места космите често се късат, чупят, изтъняват.
Заболяването се изявява в детството или юношеството, прогресиращо до пубертета, с последваща регресия.
Причините на заболяването все още не са изцяло изяснени, но има няколко хипотези: автозомно-доминантно унаследяване, патологично инхибиране на растежа на косъма с неизвестна етиология.
Други симптоми са дистрофия и деформация на нокътната плочка, нарушение в нейната структура. Понякога се среща и се изоставане в психическото и физическо развитие, метаболитни нарушения, развитие на двустранна катаракта, фоликуларна кератоза на крайниците, както и други аномалии.
Диагнозата се поставя чрез микроскопиране - дегенеративни промени на косъма под формата на редуващи се участъци от неправилна форма (броеница) и разреждане. На скалпа се наблюдават видими огнища на възпаление - фоликуларна хиперкератоза с възелчета, белези на атрофия, алопеция.
Профилактиката включва измиване на косата - веднъж на всеки пет дни, и за изплакване на косата се използва само натурална козметика. Използва се гребен само от естествени материали, синтетичните зъби ще влошат текстурата на косата.
Лечението включва мултивитамини, фосфор и цинк, витамини А и Е, железни препарати, допълнени от физиотерапия (масаж на врата, електрофореза с калций, криомасаж и Д`арсонвал). Да се избягва употребата на кортикостероиди и орални контрацептиви.
Pili annulati (пръстеновидни косми) се проявява с редуващи се тъмни и светли ленти върху косменото стъбло. Светлите ленти са абнормални зони, които се дължат на кухини в кортекса. Засягат се 20-80% от космите.
Pili annulati, включващо се към рубриката "Вродени морфологични аномалии на космите, некласифицирани другаде", най-често се развива при деца и може да присъства от самото раждане. При някои индивиди се наблюдава фамилност и се доказва автозомно-доминантно унаследяване. Други случаи, които са спорадични, са без видим генетичен компонент. Pili annulati понякога може да се намери при хора с алопеция ареата или къдрава коса. Промените засягат най-често косата на скалпа, по-рядко - брадата, аксилите, или пубиса. Редуват се тъмни със светли ивици (съответстващи на изпълнени с въздух кухини в кортекса на засегнатите косми.
Диагностика е чрез светлинна микроскопия.
Не е известно лечение.
Симптоми и признаци при Вродени морфологични аномалии на космите, некласифицирани другаде МКБ Q84.1
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Косопад
- Симптоми, свързани с промени на косата
- Повишена окосменост по тялото
- Липсващи зъби
- Разредени вежди
Коментари към Вродени морфологични аномалии на космите, некласифицирани другаде МКБ Q84.1