Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медия
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации Вродени аномалии и деформации на костно-мускулната система Други вродени аномалии на крайник (крайници) Други вродени аномалии на горен крайник (крайници), включително и на раменния пояс

Други вродени аномалии на горен крайник (крайници), включително и на раменния пояс МКБ Q74.0

от 01 ное 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Други вродени аномалии на горен крайник (крайници), включително и на раменния пояс МКБ Q74.0 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Коментари

Група от дефекти по рождение, която включва добавъчни карпални кости, клейдокраниална дизостоза, вродена псевдоартроза на ключицата, макродактилия на пръстите на ръцете, деформация на Madelung, радио-улнарна синостоза, деформация на Shprengel и трифалангеален палец на ръката се отбелязва като други вродени аномалии на горен крайник (крайници), включително и на раменния пояс.

Добавъчните карпални кости е аномалия, която се характеризира с наличие на допълнителни костици в областта на китката. За реални добавъчни кости в областта на китката се счита съществуването на две или повече ладиевидни, полулунни,графовидни и трапециодовидни костици. В някои случаи може да се наблюдава разделяне на лодковидната, граховидната или тристенната костица, което да доведе до поставяне на диагнозата добавъчни карпални кости.

Клейдокраниалната дизостоза, известна още като клейдокраниална дисплазия, представлява наследствено вродено заболяване, поради мутация в CBFA1 гена, разположен в късото рамо на 6та хромозома. Наблюдава се автозомно-доминантно унаследяване, но в някои случаи причината остава неизвестна. При клейдокраниална дизостоза може да се наблюдава пълна или частична липса на ключица, което позволява развиването на хипермобилност в областта на раменете и възможност за докосването им в предната част на гръдния кош. При клейдокраниалната дизостоза се наблюдава още късно затваряне на голямата фонтанела, недоразвити кости и стави, силно намален ръст, слабо развита челюст, липса на поява на постоянни зъби, хипертелоризъм и изпъкване на челото.

Вродената псевдоартроза на ключицата представлява вродена аномалия, при която се наблюдава несполучливо свързване на медиалните и латералните осифициращи центрове на ключицата. По-често се засяга дясната ключица. Не се наблюдава роля на родови травми в етиологията на вродената псевдоартроза на ключицата и връзка с неврофибромиози. Болезненост липсва. На рентгенографско изследване се наблюдава окръгляне на краищата на ключицата и липса на обичайната за костта сянка в средата на ключицата.

Макродактилията на пръстите на ръцете е вроден дефект, който се описва като уголемяване на един или няколко от пръстите на ръцете. Състоянието се среща и с наименованието дигитален гигантизъм. Известни са три типа на макродактилия на пръстите на ръцете: дигитален гигантизъм с липофиброматозен хамартом на периферен нерв, дигитален гигантизъм с неврофибромиози и дигитален гигантизъм с костна хипертрофия.

Деформацията на Madelung се характеризира със засягане на дисталната част на радиуса и улната. При този деформитет се установява нарушение на растежа на радиуса, който изостава спрямо улната. Заболяването се появява около 12-15 години и е по-често при момичета като по-често е двустранно. Наблюдава се деформитет в дисталната радио-улнарна става. Постепенно се появява деформация като китката се извива в радиална посока. Ръката добива байонетна форма. Много рядко има болки в радио-карпалната област, но е налице бърза уморяемост и функционална немощ. При оглед и палпация се установява, че главичката на улната изпъква напред и дорзално на радиуса. Увеличаването на деформацията спира със завършване на растежа. Лечението на деформацията на Madelung е оперативно. Отстранява се главичката на улната и се извършва коригираща остеотомия на радиуса.

Радио-улнарната синостоза е рядко срещана аномалия, като в 80 % от случаите е двустранна. В част от случаите се установява наследственост. При тази аномалия настъпва срастване на радиуса и улната в мястото на проксималното им артикулиране. Вместо става се оформя костна синостоза на протежение около два сантиметра. Водещият клиничен признак е липсата на пронация и супинация. Има леко ограничени движения в лакътната става. Среща се по-често при момчета. Сръчността е намалена. До инвалидизация не се стига, тьй като липсата на ротаторни движения се компенсира с раменната става. На рентгеново изследване установява срастване между радиус и улна. Консервативното лечение е без ефект. Оперативното лечение често води до разочарование. Най-добре е да се постави предмишницата в средно положение между пронация и супинация след остеотомия на костите.

Деформация на Shprengel е вродена аномалия, известна още като вродена висока лопатка. При оглед на гърба на индивид с деформация на Шпренгел се наблюдава по-висока позиция на една от плешките. Деформацията се дължи на нарушение в развитието на плода, когато рамото не успее да слезе до своята окончателна позиция. Деформацията на Shprengel обикновено се свързва с други аномалии като синдром на Клипел-Фейл, вродени артрози, сколиоза, спина бифида и други. Лявото рамо се засяга по-често, но аномалията може да бъде и двустранна, което означава, че се засягат и двете рамена. Около 75 % от всички наблюдавани случа са момичета. Лечението включва хирургична намеса в ранна детска възраст и физикална терапия. Хирургичното лечение в зряла възраст е усложнено, поради риска от увреждане на нервите.

Трифалангеалният палец е вродена аномалия, при която палецът има три фаланги вместо две. Палецът изглежда различен на външен вид. Той може да бъде по-дълъг и отклонен в радио-улнарна посока (клинодактилия). Налице е мускулен дефицит. Обикновено малформацията се развива от 3тата до 5тата седмица, когато се развиват горните крайници.

3.6/5 8 оценки

Симптоми и признаци при Други вродени аномалии на горен крайник (крайници), включително и на раменния пояс МКБ Q74.0

  • Нисък ръст
  • Малка глава
  • Симптоми от пръстите
  • Симптоми, свързани с очите
  • Раздалечени очи
  • Симптоми свързани с устните
Всички

Лечение на Други вродени аномалии на горен крайник (крайници), включително и на раменния пояс МКБ Q74.0

  • Хирургия: видове и показания за приложение

Коментари към Други вродени аномалии на горен крайник (крайници), включително и на раменния пояс МКБ Q74.0

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други вродени аномалии на горен крайник (крайници), включително и на раменния пояс МКБ Q74.0
    www.framar.bg 
    на 22 March 2023 в 17:44
    Коментирайте "Други вродени аномалии на горен крайник (крайници), включително и на раменния пояс МКБ Q74.0"

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Остра болка и схващане на крайник

преди 1188 дни, 38 мин.

Фиксиращият колан за гръб и раменен пояс ще ми помогне ли за болките?

преди 1261 дни, 2 часа и 10 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП - 2023 година

преди 16 дни, 7 часа и 40 мин.

Леко горчив вкус на брюкселско зеле

преди 22 дни, 22 часа и 54 мин.

Модели акупресурни постелки / килимчета / за вашето здраве

преди 51 дни, 22 часа и 15 мин.

Кой е Jordan Tristan Walker от Pfizer и наистина ли съществува?

преди 54 дни, 4 часа и 18 мин.
Всички
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

АНКЕТА

Ще разчитате ли на пенсията когато остареете

Виж резултатите
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2023 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах