Вродена сублуксация на бедрото, неуточнена МКБ Q65.5
Неуточнената вродена сублуксация на бедрото е състояние, което представлява непълно разместване на артикулиращите повърхности на бедрото и тазовата кост, образуващи тазо-бедрената става.
Етиологични фактори за появата на вродена сублуксация на бедрото могат да бъдат механичното въздействие, оказано по време на раждането, маловодие, вътрематочна травма, седалищно положение на плода, авитаминоза, инфекции, йонизиращо лъчение и други.
Често срещани симптоми, които се наблюдават при неуточнената вродена сублуксация на бедрото са асиметрия на крайниците, асиметрия на кожните гънки на бедрото, скъсяване на болното бедро, ограничаване на отвеждането (абдукцията) на болното краче, по-късно прохождане и други.
Диагнозата може да се постави чрез изследване с ултразвук или рентген.
Прогнозата за неуточнената вродена сублуксация на бедрото е благоприятна, особено в случаите, когато лечението е започнато до 5-6 месечна възраст. При възрастни болни с нелекувани вродени изкълчвания на тазо-бедренната става се развиват артрозни промени. Болките се усилват, движенията се ограничават. Тези промени се наблюдават след 35-40 годишна възраст.
Повече информация за вродената сублуксация на бедрото може да видите в раздела вродено изкълчване на тазо-бедрената става.
Коментари към Вродена сублуксация на бедрото, неуточнена МКБ Q65.5