Други вродени аномалии на половия член МКБ Q55.6
Рубриката други вродени аномалии на половия член включва някои рядко срещани малформации като:
- хипоплазия (недоразвитие) на пениса;
- вродено изкривяване на пениса;
- торзия на пениса;
- скрит пенис.
Тези малформации се поучават при различни нарушения в ранния период на вътреутробното развитие (ембриогенезата). Причините могат да бъдат: наследствена обремененост, хромозомни аномалии, екзогенни (външни фактори).
Хипоплазията на пениса е конгенитален дефект, при който половият член е недоразвит, неговият размер е по-малък от нормалния. Аномалията е известна още като микропенис. Терминът се отнася за пенис с разтегната дължина, която е повече от 2,5 стандартни отклонения под средната стойност за възрастта.
Хипоплазията на пениса може да е в резултат на различни ендокринни и неендокринни нарушения. Най-честата причина е хипогонадотропният хипогонадизъм. При това състояние секрецията на гонадотропин-релийзинг хормон (GnRH) от хипоталамуса е нарушена, което води до намаляване на хипофизната секреция на лутеинизиращия хормон (LH) и фоликуло-стимулиращия хормон (FSH). Това лишава тестисите от стимул, за да секретират тестостерон. При някои синдроми (например Прайдер-Уили), които се характеризират с хипоталамични дисфункции, се наблюдава хипоплазия на гениталиите.
Хипергонадотропният хипогонадизъм е вторична причина за микропенис. В този случай тестисите са функционално увредени и не са в състояние да отговорят на хипоталамо-хипофизната стимулация.
Когато не се наблюдават ендокринни отклонения и изследванията показва нормално функциониране на хипоталамо-хипофиза-тестикуларна ос, тогава говорим за идиопатична хипоплазия на пениса.
Към други вродени аномалии на половия член принадлежи вроденото изкривяване на пениса. То се представя с наличието на необичайна извивка на половия член, при което той се насочва нагоре, надолу или настрани. Обикновено този дефект не е тежък, но при тежки изкривявания се нарушава нормалната полова функция на пациента.
Торзията на пениса се среща при около 1 на 80 новородени момченца. При този дефект пенисът на бебето изглежда завъртян по надлъжната си ос. Почти винаги завъртането е наляво (обратно на часовниковата стрелка). Степента на усукване може да бъде различна. Тази малформация обикновено се съчетава с други дефекти на половите органи като хипоспадия, изкривяване на пениса фимоза и други.
Причината за появата на торзия на пениса е неправилното сформиране на кожата и съединителната тъкан на пениса по време на вътреутробното развитие на бебето. Усукването не причинява клинична симптоматика, особено при завъртане по-малко от 90 градуса. Този дефект е преди всичко козметичен и се третира оперативно.
Друга вродена аномалия на половия член е така нареченият скрит пенис. При това състояние пенисът е частично или напълно скрит под повърхността на кожата. Това може да доведе до редица усложнения като:
- запушване на уринарния поток;
- лоша хигиена;
- инфекции на меките тъкани;
- фимоза;
- нарушаване на нормалната сексуална функция.
Лечението на някои от вродените аномалии на половия член е консервативно, докато при други е необходима оперативна корекция. Например хипоплазията на пениса, дължаща се на ендокринни нарушения, може да се лекува с хормонални препарати. Изкривяването на пениса и торзията на пениса, ако са изразени в лека степен и не създават проблеми на пациента, могат да не се оперират. Тежките нарушения, които пречат на пациента да води нормален полов живот, се отстраняват хирургически.
Симптоми и признаци при Други вродени аномалии на половия член МКБ Q55.6
- Симптоми на ухото
- Смърт
- Издадено чело
- Симптоми, свързани с небцето
- Мъртво раждане
- Респираторен дистрес синдром
Коментари към Други вродени аномалии на половия член МКБ Q55.6