Вродена аномалия на храносмилателната система, неуточнена МКБ Q45.9
Малформациите на гастроинтестиналния тракт са редки и не са свързани с преносване. Те варират от много леки то много тежки и могат да се появят във всяка част от храносмилателния тракт - от устната кухина до ануса. Много от тези вродени състояния могат да бъдат лекувани хирургически и са с добра прогноза, но при други може да няма шанс за нормално функциониране на ГИТ и нормално развитие на детето.
Вродена аномалия на храносмилателната система, неуточнена може да засяга всяка част от алиментарния тракт. Тук се включва всяка вродена аномалия или деформация на ГИТ без допълнителни указания.
Диагнозата на вродена аномалия на храносмилателната система, неуточнена зависи от локализацията й. Като цяло лезиите, които засягат горните отдели на гастроинтестиналния тракт (хранопровод, стомах, дуоденум) се диагностицират по-рано. При аномалиите на долните отдели на ГИТ (черва, ректум, анус) симптомите се проявяват по-късно.
Специфичните симптоми, които могат да се проявят при вродена аномалия на храносмилателната система, неуточнена зависят от точната локализация на лезията.
Лечението на вродена аномалия на храносмилателната система, неуточнена в почти всички случаи, с някои изключения, е хирургическо. При спешни състояния се налага незабавна хирургическа интервенция. В други случаи операцията може да се отложи за по-късен етап, когато организма на детето (особено имунната система) са по-развити. При някои аномалии хирургическото лечение не е достатъчно. Преди и след операцията детето трябва да се храни парентерално, което дава възможност на ГИТ да се възстанови.
Коментари към Вродена аномалия на храносмилателната система, неуточнена МКБ Q45.9