Вроден ларингеален стридор МКБ Q31.4
При вроден ларингеален стридор (stridor laryngis congenitus) непосредствено след раждането се чува своеобразен, най-често сакадиран инспираторен стридор. Шумът намалява и дори изчезва при покой (по време на сън) и се увеличава при активност на кърмачето. Гласът е ясен, храненето е нормално. Общото състояние на кърмачето е добро, но може да се влоши при добавяне на инфекция, тъй като оточната лигавица и натрупаният секрет увеличават стенозата и засилват диспнеята. При ларингоскопия се вижда тесен епиглотис, надвиснал над хипопластичния ларинкс. Подвижността на гласните връзки е запазена.
В повечето случаи на вроден ларингеален стридор причината се състои във вродени промени във формата на ларинкса, както и в податливост на хрущялите, най-вече на епиглотиса.
По-рядко вроден ларингеален стридор се дължи на притискане на ларинкса или трахеята от увеличени лимфни възли, от туморна формация, двойна аортна дъга и др.
Вроденият ларингеален стридор обикновено е доброкачествен и изчезва спонтанно до навършване на едногодишна възраст.
По изключение, при силно изразена диспнея, може да се наложи интубация или дори трахеотомия. Прилагат се още витамин Д и калций.
При задържане или засилване се предприемат диагностични изследвания и ако причината е отстранима, се предприема оперативно лечение.
Коментари към Вроден ларингеален стридор МКБ Q31.4