Междукамерен септален дефект МКБ Q21.0
Междукамерен септален дефект представлява дефект в междукамерната преграда, който позволява кръвта от двете камери да се смесва. Близкото разположение на дефекта до съречните клапи, създава предпоставка за развитие на недостатъчност на засегнатата клапа. Големите междукамерни дефекти се наричат нерестриктивни, а малките рестриктивни.
Междукамерните дефекти съставляват около 20% от всички вродени сърдечни малформации от вродените сърдечни малформации.
Вродените сърдечни малформации се дължат на генетични дефекти или действието на други фактори. Рискът да се роди дете с вродена сърдечна малформация ако някой от родителите е с такава, е значително по-висок - около 18 %. Различни инфекции (например рубеола), прием на алкохол, талодомид, антиконвулсивни средства, заболявания на обмяната и други могат да доведат до раждане на дете със сърдечна малформация.
Децата с малък междукамерен септален дефект се развиват без отклонения. При средни и големи дефекти, децата често карат респираторни инфекции, сърдечна недостатъчност при тях се развива бързо, изостават във физическото развитие. В около 40% от случаите междукамерните дефекти се затварят спонтанно през първата година. Ако дефекта не се затвори след 2 годишна възраст при децата се развива недостатъчност на аортната клапа.
Децата с малки междукамерни дефекти се проследяват редовно на всеки 6 месеца в първите две години от живота, а след това на всеки две години. При тях е необходима профилактика срещу инфекциозен ендокардит.
Диагнозата на вентрикуларния септален дефект се поставя ехографски.
При деца с големи дефекти се лекува сърдечната недостатъчност. Ако липсват подобрения и спонтанно затваряне дефекта се предприема операция за коригиране на дефекта. Показани за операция са деца с неовладяна сърдечна недостатъчност, чести респираторни инфекции и изоставане на теглото, развитие на белодробна хипертония. Резултатите са по-добри, ако операцията се извърши преди настъпилите белодробни усложнения. Противопоказания за операция са белодробни обструктивни заболявания.
Симптоми и признаци при Междукамерен септален дефект МКБ Q21.0
- Умора
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Затруднено дишане
- Недостиг на въздух
- Увеличен черен дроб
- Симптоми на сърцето
Коментари към Междукамерен септален дефект МКБ Q21.0