Дискордантно свързване на камерите с артериите МКБ Q20.3
Дискордантно свързване на камерите с артериите е вроден дефект, засягащ аортата, пулмоналната артерия и сърцето. Големите артерии (аортата и пулмоналната артерия) са с променени места на свързване към сърцето. Нарича се цианотична вродена сърдечна малформация, защото новородените посиняват о липсата на кислород.
В нормалното сърце кръвта с изчерпен кислород се изпомпва от дясната камера през пулмоналната артерия към белите дробове, където се оксигенира. Наситената с кислород кръв се връща в сърцето (лявото предсърдие) през пулмоналните вени и се изпомпва от лявата камера към аортата, откъдето по артериите достига до всички тъкани, включително и сърдечния мускул и ги снабдява с кислород.
При дискордантно свързване на камерите с артериите, кръвта от дясното сърце бива изпомпвана директно към аортата, заобикаляйки белите дробове, докато лявото сърце изпомпва обратно към белите дробове вече оксигенираната кръв през пулмоналната артерия. Като следствие от това се получават две паралелни циркулаторни системи, вместо нормалната кардио-пулмонална система.
В пренаталния период, плода с дискордантно свързване на камерите с артериите няма да има симптоми поради факта, че белите дробове не се използват до раждането и кислорода се доставя през плацентата и пъпната връв. Поради физиологичното заобикаляне на белите дробове по време на вътреутробния период, сърцето има два шънта, които започват да се затварят, след като новороденото започне да диша. Това са foramen ovale и ductus arteriosus. Foramen ovale е отвор в предсърдната преграда, който позволява на кръвта от дясното предсърдие да тече към лявото предсърдие. След раждането, лявото предсърдие ще бъде изпълнено с кръв, идваща от белите дробове и отворът ще се затвори. Ductus arteriosus представлява малък проток, позволяващ на кръвта да тече от ствола на пулмоналната артерия към аортата. След раждането, кръвта в пулмоналната артерия ще тече към белите дробове и протокът ще се затвори. Понякога тези структури не се затварят поради различни причини. Те могат да персистират самостоятелно, комбинирано помежду си или в комбинация с дискордантно свързване на камерите с артериите.
Поради кислородния глад се появява периферна цианоза (около устата, по устните, върховете на пръстите и отдалечените от сърцето области) скоро след раждането. Бебета с дискордантно свързване на камерите с артериите имат учестено дишане, вероятно хомеостатичен рефлекс в отговор на хипоксията. Новороденото ще се изморява бързо и ще среща затруднения при сукане. Затрудненото хранене в комбинация с хипоксията причиняват забавяне в развитието. Ако дискордантното свързване на камерите с артериите не се диагностицира навреме, новороденото може да има епизоди на синкоп и да развие патологични промени в пръстите.
Лечението се извършва в специализирани звена от специалисти. Изисква се постоянно наблюдение и палиативно лечение преди хирургичната интервенция.
Симптоми и признаци при Дискордантно свързване на камерите с артериите МКБ Q20.3
- Затруднено дишане
- Недостиг на въздух
- Забавен растеж
- Увеличен черен дроб
- Симптоми на сърцето
- Липса на растеж
Коментари към Дискордантно свързване на камерите с артериите МКБ Q20.3