Киста на очната ябълка МКБ Q11.0
Вродената киста на очната ябълка е изключително рядка малформация на окото, която представлява бенигнена, пълна с течност формация. Тя се установява обикновено веднага след раждането. Много рядко може да остане незабелязана и да се диагностицира на по-късен етап. Тази аномалия се получава в резултат на нарушено развитие на окото през ембрионалния период.
Честотата на тази малформация сред населението не е известа, тъй като има малък брой докладвани случаи. Дефектът възниква около 35-тия ден от вътреутробното развитие.
Кистата почти винаги е унилатерална (едностранна), но са докладвани и няколко случая на билатерална (двустранна). Бебетата могат да имат също така различни кожни придатъци около очите. Съединителна тъкан покрита с невроглия изгражда стената на вродената кистозна формация. Очните структури като леща и роговица, които се получават от ектодермата, липсват.
Вродена киста на очната ябълка може да е изолиран дефект или да е свързани с други вътреочни или извъночни малформации. Най-честите вътреочни малформации, които се срещат при вродена очна киста, са:
- микрофталмия с киста;
- дефект на стъкловидното тяло;
- кожни придатъци;
- колобома на клепача.
Извъночните нарушения, които могат да се наблюдават, са:
- малформация на ноздрите;
- атрезия на хоаните;
- малформация на клиновидна кост;
- неврологични аномалии.
Много важно значение има своевременното поставяне на диагноза чрез извършването на ядрено-магнитен резонанс на деца с очни малформации, за да се открият рано евентуални вътречерепни малформации.
Лечението на вродената киста на очната ябълка е оперативно. Обикновено кистозната формация се изважда изваждане и на нейно място се поставя имплант или протеза.
Симптоми и признаци при Киста на очната ябълка МКБ Q11.0
- Гърчове
- Симптоми, свързани с очите
- Симптоми, свързани с мозъка
- Перде на окото
- Очна киста
- Изпъкнало образувание на окото
Коментари към Киста на очната ябълка МКБ Q11.0