Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Някои състояния, възникващи в перинаталния период Други нарушения, възникващи в перинаталния период Проблеми, свързани с храненето на новородено Повръщане на новородено

Повръщане на новородено МКБ P92.0

от 02 юли 2015г., обновено на 08 дек 2022г.
Повръщане на новородено МКБ P92.0 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари

Повръщането представлява спастично изпразвне на стомашното съдържимо през устата. Това е често срещано състояние в неонаталния период. То се наблюдава при около 85% от новородените в първите дни след раждането, при 65% от бебетата през първите 3 месеца и при около 25% от тях повръщането продължава до 6-ия месец.

Има много причини за повръщане на новородено. Те могат да бъдат свързани с:

  • адаптацията на бебето към новото за него хранене;
  • вродени аномалии на храносмилателната система;
  • различни инфекции – на дихателната, храносмилателната, отделителната система;
  • увреждания на централната нервна система;
  • метаболитни нарушения;
  • интоксикации;
  • продължителен пристъп на плач или кашляне;
  • непоносимост към кърмата или адаптираното мляко, което се използва;
  • грешки в храненето на бебето.

В някои случаи повръщанията не се дължат на заболяване или някаква патология при бебето, а са свързани с особеностите на храносмилателната система на новороденото. След като бебето погълне млякото, то преминава през хранопровода и оттам в стомаха. Има мускулен пръстен (долен езофагеален сфинктер), който се намира между хранопровода и стомаха. Той се отваря, за да може млякото да отиде в стомаха, а след това се затваря и не позволява връщането му нагоре. Ако долният езофагеален сфинктер не се затвори напълно се наблюдава връщане на мляко обратно нагоре по хранопровода. Това състояние се нарича рефлукс. Бебетата са особено склонни към рефлукс, защото стомахчетата им са малки - с размери на топка за голф, затова се изпълват лесно. Освен това езофагеалният сфинктер при новородените е все още незрял, което е още една предпоставка за рефлукс.

Важно е да се отдиференцират повръщанията. За целта трябва да се оцени характера на повърнатите материи - тяхното количество, цвета, дали има примеси на кръв и други. Тези особености могат да насочат лекаря към съответното заболяване, което причинява повръщането.

Регургитациите например се наблюдават при гастро-езофагеален рефлукс, хиатална херния и други. Количеството на повърнатите материи не е голямо и се наблюдава обикновено след нахранването на бебето. Повръщане с характер на пресечена кърма се наблюдава при пилорна стеноза и патология на дванадесетопръстника. Сутрешните повръщания говорят за повишено вътречерепно налягане, което може да се дължи на различни увреждания на централната нервна система. Кръв в повърнатите материи може да има при възпаление на хранопровода, стомашна язва, варици на хранопровода.

Най-честите причини за повръщане на новородено, свързани с гастро-интестиналния тракт са:

  • oт страна на хранопровода – ахалазия, ГЕР, пептичен езофагит, стеноза, периезофагеална формация;
  • oт страна на стомаха – пилорна стеноза, пилороспазъм, диафрагмална херния, гастрит, пептична язва;
  • oт страна на дуоденума – атрезия, възпаление на дуоденума (дуоденит), язва, малротация;
  • от страна на тънкото черво – атрезия, стеноза, мекониум илеус, алергия към краве мляко и соев протеин, хранителна алергия;
  • други органи – хепатит, панкреатит, перитонит.

Заболявания извън гастро-интестиналния тракт могат също да доведат до повръщане. Такива заболявания са:

  • сепсис;
  • пневмония;
  • уринарни инфекции;
  • интоксикации;
  • заболявания на централната нервна система, които водят до повишено вътречерепно налягане – възпалителни увреждания, вродени аномалии, тумори и други.

Едни от най-често срещаните причини за повръщане в неонаталния период са: пилорна хипертрофична стеноза, атрезия на хранопровода, волвулус на червата.

Пилорната стеноза засяга 2-4 на 1000 новородени бебета. Наблюдава се запушване на изхода на стомаха (пилора), това причинява повръщане, което е основният симптом. Повръщането започва най-често 2-4 седмици след раждането на бебето, то е на фонтан. Храната преминава надолу по хранопровода в стомаха, където се смесва със солната киселина и се разгражда частично. Характерът на повърнатите материи е на пресечено мляко с кисела миризма. Пилорната стеноза може да доведе до сериозни последствия за бебето, ако не се предприеме своевременно лечение. Новородените спират да наддават на тегло, лесно се стига до тежка дехидратация. Те са гладни и сучат с апетит, но след това повръщат приетата храна. Лечението на пилорната стеноза е оперативно.

Атрезията на хранопровода също е сравнително честа патология при новородените. Тази вродена малформация засяга 1 на 2500 новородени. При атрезията хранопроводът завършва  сляпо, вместо да се свързва нормално със стомаха.

Клиничната картина при атрезия на хранопровода включва триадата: повръщане на непроменена кърма, хиперсаливация и респираторен дистрес. Дихателните смущения са налице още първия ден след раждането. Това е животозастрашаваща аномалия, която изисква оперативно лечение.

Волвулус на червата на бебето също може да причини повръщане. Това е състояние, при което има завъртане на черво около оста му. Това води до нарушаване на проходимостта на червото, спиране на пасажа и нарушаване на кръвообращението му.

Поставянето на диагнозата е трудна задача, тъй като са твърде много заболяванията, при които се наблюдава повръщане. Диагнозата се основава на подробна анамнеза, щателен преглед на новороденото, лабораторни и инструментални изследвания. Последните имат най-голяма диагностична стойност. Тук влизат ехографско изследване, рентгенография, ендоскопски изследвания, компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс.

Лечението на повръщането на новороденото се състои в откриването на основното заболяване, което причинява оплакванията. Вродените малформации обикновено се коригират оперативно. При някои други състояния като инфекции, дихателни заболявания, сепсис се прилага антибиотична терапия. При повръщане е важно бебето добре да се рехидратира, тъй като при малките деца лесно се стига до дехидратация. Прилагат се глюкозни, водно-солеви разтвори, антиеметични средства.

4.0/5 9 оценки

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

ФРИЗОВОМ 0 - 12 месеца 400 г
31.00лв.

ФРИЗОВОМ 0 - 12 месеца 400 г

НАН A.R. - НЕСТЛЕ 400 г
39.00лв.

НАН A.R. - НЕСТЛЕ 400 г

Коментари към Повръщане на новородено МКБ P92.0

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Повръщане на новородено МКБ P92.0
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 19:01
    Коментирайте "Повръщане на новородено МКБ P92.0"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Новородено и домашен любимец куче?

преди 3151 дни, 5 часа и 1 мин.

Повръщане по време на бременност

преди 4878 дни, 4 часа и 17 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 3 часа и 11 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 19 часа и 53 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 2 часа и 44 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 9 часа и 45 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДАРОВИТА КОНОПЕНО СЕМЕ БЕЛЕНО 200 г

ЛЮКСЕОЛ ЧАЙ Ф-Р РАСТЕЖ КОСА * 30 337925

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО СУХО КОСА/ТЯЛО 100мл 335419

КОЛОР & СОЙН БОЯ ЗА КОСА № 6 G ЗЛАТИСТО ТЪМНО КЕСТЕНЯВО

БЕТИНА БАРТИ СВЕЖА МЕНТА ДУШ ГЕЛ 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 17:45:48

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: Дамян Стоянов от 03 юли 2025г. в 17:15:49

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Коментар на: Дафи от 03 юли 2025г. в 16:33:57

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival