Повръщане на новородено МКБ P92.0
Повръщането представлява спастично изпразвне на стомашното съдържимо през устата. Това е често срещано състояние в неонаталния период. То се наблюдава при около 85% от новородените в първите дни след раждането, при 65% от бебетата през първите 3 месеца и при около 25% от тях повръщането продължава до 6-ия месец.
Има много причини за повръщане на новородено. Те могат да бъдат свързани с:
- адаптацията на бебето към новото за него хранене;
- вродени аномалии на храносмилателната система;
- различни инфекции – на дихателната, храносмилателната, отделителната система;
- увреждания на централната нервна система;
- метаболитни нарушения;
- интоксикации;
- продължителен пристъп на плач или кашляне;
- непоносимост към кърмата или адаптираното мляко, което се използва;
- грешки в храненето на бебето.
В някои случаи повръщанията не се дължат на заболяване или някаква патология при бебето, а са свързани с особеностите на храносмилателната система на новороденото. След като бебето погълне млякото, то преминава през хранопровода и оттам в стомаха. Има мускулен пръстен (долен езофагеален сфинктер), който се намира между хранопровода и стомаха. Той се отваря, за да може млякото да отиде в стомаха, а след това се затваря и не позволява връщането му нагоре. Ако долният езофагеален сфинктер не се затвори напълно се наблюдава връщане на мляко обратно нагоре по хранопровода. Това състояние се нарича рефлукс. Бебетата са особено склонни към рефлукс, защото стомахчетата им са малки - с размери на топка за голф, затова се изпълват лесно. Освен това езофагеалният сфинктер при новородените е все още незрял, което е още една предпоставка за рефлукс.
Важно е да се отдиференцират повръщанията. За целта трябва да се оцени характера на повърнатите материи - тяхното количество, цвета, дали има примеси на кръв и други. Тези особености могат да насочат лекаря към съответното заболяване, което причинява повръщането.
Регургитациите например се наблюдават при гастро-езофагеален рефлукс, хиатална херния и други. Количеството на повърнатите материи не е голямо и се наблюдава обикновено след нахранването на бебето. Повръщане с характер на пресечена кърма се наблюдава при пилорна стеноза и патология на дванадесетопръстника. Сутрешните повръщания говорят за повишено вътречерепно налягане, което може да се дължи на различни увреждания на централната нервна система. Кръв в повърнатите материи може да има при възпаление на хранопровода, стомашна язва, варици на хранопровода.
Най-честите причини за повръщане на новородено, свързани с гастро-интестиналния тракт са:
- oт страна на хранопровода – ахалазия, ГЕР, пептичен езофагит, стеноза, периезофагеална формация;
- oт страна на стомаха – пилорна стеноза, пилороспазъм, диафрагмална херния, гастрит, пептична язва;
- oт страна на дуоденума – атрезия, възпаление на дуоденума (дуоденит), язва, малротация;
- от страна на тънкото черво – атрезия, стеноза, мекониум илеус, алергия към краве мляко и соев протеин, хранителна алергия;
- други органи – хепатит, панкреатит, перитонит.
Заболявания извън гастро-интестиналния тракт могат също да доведат до повръщане. Такива заболявания са:
- сепсис;
- пневмония;
- уринарни инфекции;
- интоксикации;
- заболявания на централната нервна система, които водят до повишено вътречерепно налягане – възпалителни увреждания, вродени аномалии, тумори и други.
Едни от най-често срещаните причини за повръщане в неонаталния период са: пилорна хипертрофична стеноза, атрезия на хранопровода, волвулус на червата.
Пилорната стеноза засяга 2-4 на 1000 новородени бебета. Наблюдава се запушване на изхода на стомаха (пилора), това причинява повръщане, което е основният симптом. Повръщането започва най-често 2-4 седмици след раждането на бебето, то е на фонтан. Храната преминава надолу по хранопровода в стомаха, където се смесва със солната киселина и се разгражда частично. Характерът на повърнатите материи е на пресечено мляко с кисела миризма. Пилорната стеноза може да доведе до сериозни последствия за бебето, ако не се предприеме своевременно лечение. Новородените спират да наддават на тегло, лесно се стига до тежка дехидратация. Те са гладни и сучат с апетит, но след това повръщат приетата храна. Лечението на пилорната стеноза е оперативно.
Атрезията на хранопровода също е сравнително честа патология при новородените. Тази вродена малформация засяга 1 на 2500 новородени. При атрезията хранопроводът завършва сляпо, вместо да се свързва нормално със стомаха.
Клиничната картина при атрезия на хранопровода включва триадата: повръщане на непроменена кърма, хиперсаливация и респираторен дистрес. Дихателните смущения са налице още първия ден след раждането. Това е животозастрашаваща аномалия, която изисква оперативно лечение.
Волвулус на червата на бебето също може да причини повръщане. Това е състояние, при което има завъртане на черво около оста му. Това води до нарушаване на проходимостта на червото, спиране на пасажа и нарушаване на кръвообращението му.
Поставянето на диагнозата е трудна задача, тъй като са твърде много заболяванията, при които се наблюдава повръщане. Диагнозата се основава на подробна анамнеза, щателен преглед на новороденото, лабораторни и инструментални изследвания. Последните имат най-голяма диагностична стойност. Тук влизат ехографско изследване, рентгенография, ендоскопски изследвания, компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс.
Лечението на повръщането на новороденото се състои в откриването на основното заболяване, което причинява оплакванията. Вродените малформации обикновено се коригират оперативно. При някои други състояния като инфекции, дихателни заболявания, сепсис се прилага антибиотична терапия. При повръщане е важно бебето добре да се рехидратира, тъй като при малките деца лесно се стига до дехидратация. Прилагат се глюкозни, водно-солеви разтвори, антиеметични средства.
Коментари към Повръщане на новородено МКБ P92.0