Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Някои състояния, възникващи в перинаталния период Хеморагични и хематологични нарушения у плода и новороденото Хемолитична болест на плода и новороденото Резус-изоимунизация на плода и новороденото

Резус-изоимунизация на плода и новороденото МКБ P55.0

от 13 март 2015г., обновено на 08 дек 2022г.
Резус-изоимунизация на плода и новороденото МКБ P55.0 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Изследвания
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Изследвания
Коментари

Резус-изоимунизация представлява вид кръвногрупова несъвместимост между майката и плода, която може да протича в различни клинични форми. Става въпрос за съчетание, при което майката е с кръвна група Rh (-), а плода Rh (+).

Резус факторът, определящ кръвната група, представлява протеин, разположен в липидната съставка на еритроцитната мембрана. Спрямо законите на генетиката, за да се получи резус - изоумунизация е необходимо майката да е с кръвна група Rh (-), а бащата Rh (+). При такива родители детето има 50% шанс да бъде Rh (-) и да се развие кръвногрупова несъвместимост между него и майката.

Резус-изоимунизацията на плода и новороденото може да стане в третия период на раждането (изгонването на плацентата), при извършване на амниоцентеза (взимане на проба от амниотичната течност), при кордоцентеза (взимане на кръв от пъпната връв на бебето), при отлепване на плацентата по време на бременността, при спонтанен или предизвикан аборт и други процедури. Достатъчно е  много малко количество кръв (около 0,1 милилитра) да премине от бебето към майката, за да се причини сенсибилизация.

При попадането на еритроцити от феталната кръв в кръвообращението на майката, имунната и система реагира и тя синтезира антитела (първо от клас IgM, после от клас IgG). Вторият вид антитела преминава през планцентарната бариера и навлиза в кръвообращението на плода. Там те се свързват с еритроцитите и причиняват разрушаването им (хемолиза) в слезката и други органи на ретикулоендотелната система. Обикновено първата бременност с изоимунизация протича без усложнения, тъй като антителата са в нисък титър (концентрация). С всяка следваща бременност или аборт рискът от хемолитична болест на новороденото нараства.

В зависимост от времето на резус-изоимунизацията, както и от силата на имунния отговор се различават няколко вида клинични изяви:

  1. анемия на новороденото;
  2. иктер (жълтеница) на новороденото;
  3. фетален хидропс (аназарка).

Анемията на новороденото се предизвиква от хемолиза на феталните еритроцити и общото им количество в кръвта на плода намалява. Детето се ражда с бледа кожа и лигавици, леко пожълтелина. Изоимунизацията настъпва скоро преди раждането. Общото състояние е запазено.

От лабораторните изследвания се установява снижение на общото количество еритроцити, хемоглобин и хематокрит, леко повишение на неконюгирания билирубин.

Лечението на анемията трябва да се извърши бързо след поставяне на диагнозата, понеже се намалява кислород - транспортната функция на кръвта, което може да доведе до сърдечна недостатъчност, дихателна недостатъчност, ацидоза и други усложнения. Прави се хемотрансфузия с кръв от кръвна група 0, Rh (-).

Жълтеницата или още иктер на новороденото включва пожълтяването на кожата. Това състояние започва в първите 24 часа след раждането и постепенно се усилва. Общото им състояние е увредено, те са отпуснати, сънливи и сучат вяло. Кръвните показатели прогресивно намаляват, като са налице и данни за активна хемопоеза (продукция на нови еритроцити). Нивото на серумния билирубин бързо достига високи стойности, което крие опасност от ядрена жълтеница (керниктер).

Ядрената жълтеница е най-тежкото усложнение на хемолитичната болест на новороденото. Дължи се на високите нива на неконюгиран билирубин, който преминава през хематоенцефалната бариера и се натрупва в базалните ядра на мозъка. В зависимост от нивото на билирубина клиничната изява е различна, като варира от мускулна хипотония и летаргия до оспистотонус и апнея. При по-тежките случаи могат да настъпят усложнения като детска церебрална парализа (ДЦП) и умствено изоставане.

Лечението на жълтеницата на новороденото при изоимунизация бива консервативно и оперативно. Към консервативното лечение спада облъчването със синя светлина. При него настъпва превръщане на водонеразторимият билирубин във водоразтворим, който може да се отдели чрез бъбреците с урината. Друг вариант за лечение е обемното кръвопреливане. При него се прелива голямо количество кръв Rh (-), с АВО принадлежност като на плода.

Феталният хидропс е най-тежката форма на хемолитичната болест на новороденото. Развиват се масивни отоци, асцит, хидроторакс, хидроперикард, кожата е оточна. Прогнозата е лоша и често изходът е фатален.

За поставяне на диагнозата резус-изоимунизация на плода и новороденото е необходимо да се провери кръвната група на майката и плода. Също така трябва да се провери нивото на антителата, произведени от имунната система на майката. Това става чрез директен и индиректен тест на Кумбс (Coombs).

Най-важното нещо, което се прави за профилактика на хемолитичната болест на новороденото е поставянето на специфичен анти-D имуноглобулин веднага след раждане или аборт на Rh-положителен плод от Rh-отрицателна майка.

4.0/5 6 оценки

Симптоми и признаци при Резус-изоимунизация на плода и новороденото МКБ P55.0

  • Мъртво раждане
  • Сърбеж
  • Керниктер
  • Анемия при плода
  • Анемия при новородено
  • Смърт на плода в утробата

Изследвания и тестове при Резус-изоимунизация на плода и новороденото МКБ P55.0

  • Амниоцентеза

Коментари към Резус-изоимунизация на плода и новороденото МКБ P55.0

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Резус-изоимунизация на плода и новороденото МКБ P55.0
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 00:29
    Коментирайте "Резус-изоимунизация на плода и новороденото МКБ P55.0"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Колко често трябва храним новороденото бебе

преди 3213 дни, 13 часа и 39 мин.

Кога се изследват тоновете на плода?

преди 3651 дни, 11 часа и 8 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 12 часа и 33 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 3 часа и 34 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 3 часа и 45 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 3 часа и 52 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival