Други новородени с високо за гестационната възраст тегло МКБ P08.1
В рубриката други новородени с високо за гестационната възраст тегло са включени състояния засягащи новороденото, при които теглото и ръста са по-големи от съответните за гестационната възраст, независимо от срока на бременността. Най-често се касае за размери на новороденото над 90 персентил за гестационната възраст или над 4000 грама тегло при раждането.
Етиологията на това състояние на първо място е нарушен въглехидратен толеранс по време на бременността - било то наличието на предхождащ захарен диабет особено диабет II тип, тъй като захарен диабет I тип се асоциира по-скоро с микрозомия (малки размери), нововъзникнал гестационен диабет или само персистиращи отклонения от кръвно захарното ниво. Високото кръвно захарно ниво и повишеното ниво на инсулин в кръвта на майката стимулира растежа на плода, а отклоненията в кръвно-захарното ниво в майчината кръв се отразяват и в кръвта на плода.
Други причини за състоянието може да са генетична родствена предразположеност, особено ако бащата или двамата родители са с големи телесни пропорции, също така деца от мъжки пол се раждат с по-големи размери без това да води до болестна патология.
Мултипариетета (многораждането) и състоянието полихидрамнион също се асоциират с макрозомия
Напоследък като фактор за раждането на дете с големи размери се смята затлъстяването или прекомерното наддаване на тегло по време на бременност.
Клиниката на високо за гестационната възраст тегло се характеризира с основен, главен симптом тегло над 4500 грама или телесни размери спрямо гестационната възраст надхвърлящи 90 персентил. В практиката обаче като големи за гестационната възраст се смятат деца с тегло над 5000 грама и над 97 персентил (две стандартни отклонения над средната стойност) туй като това в тази категория обхваща новородени изложени на по-голям риск от перинатална заболеваемост и смъртност.
Новородените са с големи телесни размери - дължина над 53 см, обиколка глава над 35 см, увеличена подкожна мастна тъкан. Може да има висцеромегалия - увеличени размери на вътрешните органи. Ноктите може да са дълги, чупливи, кожата да е суха, лющеща се. Детето обикновено продължава да е надвишава стандартните показатели за растеж в следващите месеци. Ако бива захранвано с изкуствено мляко тенденцията за увеличаване на теглото и риска за затлъстяване са високи.
Състоянието макрозомия или увеличени телесни размери на новороденото води освен до повишен риск от перинатални заболявания от инфекциозни причинители поради смущения в имунната система, главно до родов травматизъм и усложнено протичане на раждането. Често се диагностицират атипични и неправилни предлежания на плода, вагиналното раждането при големи фетуси е рисково и се избягва както поради риск от травматични увреждания на новороденото, разкъсвания на родовия канал у родилката, така и от риска за перинатална смърт на детето.
Диференциална диагноза се прави с някои вродени аномалии и синдроми като синдром на Бекуит Видеман (Beckwith-Wiedemann syndrome), синдром на Сотос (Sotos), фетален хидропс, транспозиция на големите съдове с фетален хидропс и други.
Диагнозата се поставя още пренатално - важно е определянето на термина, на гестационната възраст на плода. Чрез формулата на Негеле и определяне размерите на матката приблизително могат да се определят предполагаемата датата на раждане на детето и неговата възраст. Най-сигурно е определянето на гестационната възраст чрез ултразвуково изследване на плода - следят се неговите основни размери като бипариетален, биакроминален, абдоминален размер, прави се оглед на плацента, количество околоплодна течност, кръвоток през съдовете, а по-късно положение и предлежание на плода. Още преди раждането водещия акушер-гинеколог трябва да прецени как да бъде извършено раждането - дали да е естествено - вагинално, или оперативно - чрез цезарово сечение съобразно размерите на плода и размерите на таза на майката. При раждането се прави оглед на новороденото от неонатолог, детето се претегля, записват се основни негови размери - ръст, тегло, обиколка глава, обиколка гърди, които в последствие следва ежемесечно да се следят и записват при прегледите на детска консултация.
Лечението на новородени с високо за гестационната възраст тегло предимно профилактично насочено. При липсата на други отклонения у новороденото детето следва да се захрани с майчина кърма и да се предпочита естественото хранене, тъй като кърмата притежава всички основни хранителни елементи за новороденото, има високо съдържание на ненаситени мастни киселини, не води до прекомерно повишаване на теглото. Храненето на детето и наддаването на тегло в следващите месеци трябва да е съобразно установените норми, за да се избегне риска от ранно затлъстяване или изоставане в растежа на детето.
Профилактиката на състоянието се състои в правилен хранителен и двигателен режим на майката по време на бременността, терапия на ендокринните смущения.
Коментари към Други новородени с високо за гестационната възраст тегло МКБ P08.1