Ниско тегло при раждането МКБ P07.1
В рубриката ниско тегло при раждането е включено състояние, при което новороденото е с тегло между 1000 и 2499 грама.
Етиологията на това състояние показва, че най-честа причина е:
- преждевременно раждане – (раждане преди 37 гестационна седмица) и причини, водещи до възникването му;
- заболявания на родилката възникнали преди бременността - сърдечно-съдови, хематологияни, болести на дихателната система;
- нерационален хранителен режим, усилена физическа дейност, пушене, прием на алкохол;
- болести свързани с бременността - ранни и късни токсикози на бременността и най-вече еклампсия и прееклампсия, аномалии в закрепването на плацентата, многоплодна бременност;
- инфекции по време на бременността;
- заболявания на плода.
Патогенезата показва, че са налице или трудности в износването на плода или при раждане на детето в термин хроничен недостиг на хранителни вещества и кислород поради функционална недостатъчност на плацентата или интраутробно заболяване на плода.
Клиниката на ниско тегло при раждането се характеризира с основен симптом на новороденото – тегло под определените норми – между 1000 и 2499 грама. Състоянието не винаги е свързано с патологична причина, а може да е налице конституционална особеност – генетична предразположеност за малки телесни размери и новородените да са напълно здрави – т.е да липсват белези на хипотрофия, а единственият симптом да е ниското тегло.
При голям процент от случаите състоянието е свързано с патологична причина и има данни за съпътстваща хипотрофия. Състоянието е тясно свързано с феталната и перинатална смъртност и заболеваемост.
Състоянието е свързано с риск за новороденото най-вече заради съпътстващата хипотрофия на плода с морфологична и функционална незрялост. Децата се определят като рискова група поради честите усложнения възникващи в ранния неонатален период – състояния свързани с хипоксия в първите няколко часа до респираторен дистрес синдром. Налице е затруднено хранене на новороденото – от една страна поради недоразвитите рефлекси за сучене и гълтане съчетани с аспирация по време на кърмене, от друга страна с голямото физическо натоварване, което предизвиква кърменето у такова новороденото. Налице е хипотермия поради малки запаси от подкожна мастна тъкан, голямото съотношение на кожната повърхност и има риск от възникване на животозастрашаващото състояние склерем.
От клинико-лабораторните изследвания се отчита хипогликемия поради ниски запаси от гликоген и усиления енергиен разход, абнормности в системата на кръвосъсирването поради намалена продукция на фактори на кръвосъсирването, особено витамин К, което води до риск от кръвоизливи особено интрацеребрални или развитие на некротизиращ ентероколит. Децата обикновено трудно компенсират нормалната за новородените анемия и има риск от ранно възникване на желязо-дефицитна анемия.
Забелязва се повишена честота на състоянието внезапна детска смърт - Sudden Infant Death Syndrome (SIDS).
Диагнозата на ниско тегло при раждането следва да се постави рано - необходимо е първо определяне на термина на бременността - което ориентировъчно става по формулата на Негеле - спрямо датата на последната редовна менструация, по време на бременността родилката следва да ходи на редовните ежемесечни прегледи при акушер-гинеколог с определяне височината на маточното дъно, обиколка на корем, ултрасонографско изследване със сравняване по таблиците за определяне на гестационната възраст. При раждането още в родилната зала детето се претегля, нанасят се основните му показатели - тегло, ръст, обиколка глава, обиколка гърди.
Лечението на състоянието е задължително в неонатологично интензивно отделение и е в зависимост то тежестта на клиничните прояви, при затруднения в храненето се преценява дали храненето да се осъществяствява частично сондово, изцяло да бъде чрез сонда или парентерално въвеждане. Децата се отглеждат в кувьоз тъй като се целят оптимални условия до стабилизиране на състоянието им. Новороденото се изписва от родилното отделение при тегло минимум 2500 грама и добро общо състояние.
Коментари към Ниско тегло при раждането МКБ P07.1