Увреждания на плода и новороденото от употреба на алкохол от майката МКБ P04.3
В рубриката увреждания на плода и новороденото от употреба на алкохол от майката са включени спектър от нарушения - структурни и функционални, засягащи различни органи и системи на плода, свързани с употребата на алкохол от майката по време на бременността.
Агенцията за контрол на храните и лекарствените средства е дала становище за тератогенния ефект на алкохола още от 1980 година, но все още няма становище за минималното количество алкохол, което при системна консумация от бременната може да доведе до нарушения у плода и новороденото. Установено е, че честата консумация (над 4 пъти седмично консумация на над 100 грама чист алкохол) може да доведе до тежки увреждания на плода. Като се има предвид факта, че в първите месеци на бременността се осъществява морфо- и органогенезата на плода, това е много уязвим за плода период, през който могат да настъпят сериозни увреждания при продължителната системна употреба на алкохол.
Клиниката на увреждания на плода и новороденото от употреба на алкохол от майката включва в широк спектър от нарушения засягащи плода. Децата се раждат или преждевременно или с данни за изоставане по отношение показателите за растеж, като често може да се установи асиметрична интранатална хипотрофия.
От страна на сърдечно-съдовата система се наблюдава повишена честота на аномалии в развитието като предсърдно-камерни дефекти, аномалии на големите съдове, тетралогия на Фало, коарктация на аортата.
От страна на скелетно-мускулна система - хипопластични нокти, радио-улнарна синостоза, камподактилия, клинодактилия, къса шия, ставни контрактури и други.
От страна на отделителната система може да е налице аплазия, хипоплазия или дисплазия на бъбреците, подковообразен бъбрек, двоен уретер, хидронефроза и други.
От страна на слуховата и зрителна система може да има рефракционни отклонения, аномалии в ретиналните съдове, страбизъм (кривогледство), хипоплазия на зрителния нерв, микроофталмия, птоза на клепача, невросензорна загуба на слуха.
От страна на нервната система - структурни или функционални нарушения. Към структурните принадлежат нарушения в миграцията на мозъчни клетки в първите месеци на бременността, изявяващи се като спина бифида, хипо- или аплазия на мозъчни структури, енцефалопатия, епилептични синдроми, когнитивни затруднения до умствена изостаналост и други.
Типични за пренаталното влияние на алкохола са краниофациалните отклонения. При огледа може да се забележат самостоятелно или в съчетание със заешка уста с или без съчетание с цепка на небцето,
В тежките случаи на увреждане на плода от алкохолната употреба последствията са аборт или мъртво раждане.
Диференциална диагноза се прави с:
- фетален алкохолен синдром;
- вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации;
- фетален хидантоинов синдром;
- фетален валпроат синдром;
- увреждания на плода и новороденото от въздействия на вредни вещества, преминали чрез плацентата или майчиното мляко.
Диагнозата се поставя след добре снета анамнеза от майката за вредни навици по време на бременността - злоупотреба с алкохол, цигари или други. При преглед от неонатолог правят впечатление грубите отклонения във физическото развитие като лицеви аномалии, отклоненията в скелетно-мускулната система. Тъй като аномалиите често са съчетани, то при установяване на една аномалия се препоръчва изключването и на други чрез провеждане на специфични изследвания - ехокардиография, ехография на коремни отрани, трансфонтанелна ехография и други.
Лечението е симптоматично - поддържат се основните жизнени функции. При големи и коригируеми структурни дефекти се прибягва до хирургична интервенция, при неподлежащите на корекция дефекти се препоръчва интензивна рехабилитация.
Профилактиката на уврежданията на плода от употребата на алкохол през бременността се състои във въздържане от консумацията на алкохол особено в ранните срокове - първия триместър.
Коментари към Увреждания на плода и новороденото от употреба на алкохол от майката МКБ P04.3