Увреждания на плода и новороденото от други медицински процедури при майката, некласифицирани другаде МКБ P00.7
В рубриката увреждания на плода и новороденото от други медицински процедури при майката, некласифицирани другаде, са включени състояния при плода и новороденото причинени от радиологични процедури на майката.
Радиологичните процедури, приложени на майката, включват рентгенография, рентгеноскопия, лъчетерапия на някои предимно злокачествени заболявания на майката като брахитерапия, дълбока и повърхностна рентгенова терапия.
Прочетете повече за изследване с рентгенови лъчи.
Рентгеновите лъчения са електромагнитни лъчения с дължина на вълната от 10 до 0.01 нанометра. В медицината най-често се използват лъчения, създадени изкуствено от източник наречен рентгенова тръба, радионуклид или при локална терапия под формата на радиологични източници
Радиоактивните лъчения притежават йонизираща способност - т.е. йонизират атомите и молекулите, влизащи в състава на живите клетки, което води до физични промени в тях. Промените, които настъпват, са най-силно изразени в бързоделящите се клетки и се заключават в промяна ензимната активност в клетките, разрушаване на връзки между отделните молекули, интимни нарушения в ДНК структурата на клетката.
Бременната и бебето са по-чувствителни към радиационни лъчения. Всяка медицинска процедура, включваща повишен риск за плода, следва да бъде обмислена от гледна точка, освен полза/риск за майката, така и от гледна точка възможния риск за плода и новороденото.
Краткосрочните рискове, които има за плода и новороденото, са предимно повишени през първите 8 седмици от бременността поради силната чувствителност на клетките. Уврежданията, които могат да настъпят, са:
- смърт на ембриона;
- забавяне на растежа;
- аномална морфогенеза, водеща до различни аномалии в развитието.
Дългосрочния риск при продължително облъчване или при еднократно облъчване на майката и плода с високи дози радиационни лъчения може да доведе до потенциален риск от развитие на туморно заболяване след раждането или отключване на рядко наследствено заболяване.
Диференциална диагноза се прави с вродени аномалии, вродени инфекции и други.
Диагнозата на увреждания на плода и новороденото от други медицински процедури при майката, некласифицирани другаде, се поставя след преглед на майката и плода. Необходима е контролна ултрасонография в ранните срокове на бременността с фетална морфология. При съмнения за възможни увреждания следва да се предприемат и по-инвазивни процедури като хорион биопсия, амниоцентеза, биохимичен скрининг и други.
Терапията се състои предимно в избягване или преценка на ползите и риска при излагането на такива лъчения на майката. При настъпили вредни за плода последствия в повечето случаи се предприема аборт по медицински показания при големи малформативни изменения.
Профилактиката на увреждания на плода и новороденото от други медицински процедури при майката, некласифицирани другаде, се състои в избягване на медицински процедури, включващи рентгенови лъчения или замяната им с такива, които не са толкова рискови, особено в ранните срокове на бременността.
Коментари към Увреждания на плода и новороденото от други медицински процедури при майката, некласифицирани другаде МКБ P00.7