Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Някои състояния, възникващи в перинаталния период Увреждания на плода и новороденото, обусловени от патологични състояния на майката, усложнения на бременността, раждането и родоразрешаването Увреждания на плода и новороденото от състояния на майката, които могат да не са свързани с настоящата бременност Увреждания на плода и новороденото от травма на майката

Увреждания на плода и новороденото от травма на майката МКБ P00.5

от 15 дек 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Увреждания на плода и новороденото от травма на майката МКБ P00.5 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

В рубриката увреждания на плода и новороденото от травма на майката са включени състояния, които засягат бебето и са причинени индиректно от травматични състояния на бременната. Причините за травмите и механизмите за тяхното получаване могат да бъдат различни.

Травмите, които могат да засегнат майката, са:

  • пътно-транспортни произшествия;
  • прободни рани;
  • травма на главата;
  • изгаряния;
  • удавяне;
  • удушаване;
  • огнестрелни рани;
  • ятрогенни наранявания;
  • отравяния.

Прочетете повече за травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини мкб S00-T98.

При травми на майката настъпват редица нарушения у плода като:

  • хипоксия;
  • фетален дистрес;
  • инфекции;
  • лекарствени реакции;
  • преждевременно раждане.

Силно влияние върху плода има пониженото средно артериално налягане на майката с 20%, понижаване на хематокрита на майката с над 50% или понижение на парциалното налягане на кислорода (PaO2) под 60 mmHg, които бързо водят до хипоксия, ацидоза и депресия на плода. Това води до нарушаване на феталното кръвообращение и притока на нутритивни елементи и кислород към плода. В същото време при множествени увреждания в майчиния организъм се образуват ред отпадни продукти от девитализираните тъкани, различни ензими, имунологични клетки, които нахлувайки във феталното кръвообращение вторично засягат плода. Каскадата от цитокини, имунни тела и радикали води до фетален стрес. Той от своя страна води до стимулиране синтезата на простагландини и съзряването на белия дроб, но в същото време при продължително действие се наблюдава фетално страдание.

Неусложнените луксации, контузии и фрактури не оказват съществено значение върху протичането на бременността. От значение е силата и продължителността на травмата. При наранявания с тъпи и остри предмети на матката или разкъсване на оперативен цикатрикс е необходима спешна оперативна намеса.

Патологичните промени, които могат да настъпят по време на бременност най-общо могат да се класифицират като:

  • руптура на околоплодния мехур с прекъсване на бременността;
  • частично или пълно отлепване на плацентата и загиване на плода;
  • хориоамнионит;
  • животозастрашаващи за майката и плода кръвоизливи;
  • разкъсване на вътрекоремни органи, разкъсване на маточната стена, кръвоизливи в коремната стена и коремната кухина;
  • увреждания на черепа, мозъка и гръдния кош.

Счупването на ребра, особено на долните ребра, се съпровожда с лезии на вътрешните органи - руптура на черен дроб и слезка. Те са богато кръвоснабдени органи, което води до хеморагичен и хиповолемичен шок с намаление на циркулацията на кръвта към вътрешните органи и плода. Фрактурите на горните ребра водят предимно до нарушение динамиката на дишането с развитие на хипоксия у майката, ацидоза и същите промени у плода. Фрактурите на прешлени с нарушение целостта на гръбначния мозък водят до спинален шок с намалена перфузия на плацентата и плода на фона на общата неподвижност, обхващаща зони под засегнатата област от гръбначния мозък. Фрактури с дислокация в шийния отдел водят до мигновена смърт на майката поради засягане на дихателния и сърдечно-съдов център, разположени в продълговатия мозък. Плодът може да се спаси, ако започнат ранни реанимационни действия с цел изкуствено поддържане на циркулацията на майката до достигане на фетална белодробна зрялост.

Проникващите наранявания на корема са опасни поради голямата кръвозагуба, възможността от инфектиране и опасността от разкъсване на феталните обвивки.

Фрактурите на костите от тазовия пояс могат да доведат до нарушаване на нормалния механизъм на раждането и освен това има риск от проникване на костни фрагменти в тазовата кухина.

Фрактурите на бедрените кости са свързани с голяма кръвозагуба, трудно възстановяване и с риск от анкилоза на костта и невъзможност за нормално водене на раждането.

Като цяло при всички фрактури на тръбести кости има риск от емболични инциденти, а предвид факта, че при бременната има физиологично повишена съсирваемост, фрактурите и залежаването при имобилизацията налагат повишено внимание при бременна с травма на опорно-двигателната система. Тромбите могат да засегнат жизнено важни органи на майката като сърце, бял дроб и е възможно да попаднат в съдовете на плацентата и да причинят плацентарен инфаркт.

В зависимост от тежестта на травмата, срока на бременността, предприетите медицински действия и състоянието на плода, изходът е различен. При по-леки наранявания, които не са свързани с обилна кръвозагуба, засягането на плода е несъществено. При травми, свързани с обилно кървене, травми в коремната област и особено детеродните органи, засягането на плода е неизбежно и е необходима спешна намеса с овладяване състоянието, както на плода, така и на майката.

Обширните изгаряния водят до хиповолемия у майката и смущение на циркулацията на плода. Общото охлаждане на бременната води до централизиране на кръвообращението - преместване на кръв от периферията към жизненоважни органи като сърце, бял дроб, мозък, което причинява намален кръвоток към плацентата. Освен това сърцето на майчиния организъм може да спре в диастола, което при непредприети реанимационни мерки означава смърт и за плода.

Феталната бариера като цяло е избирателно пропусклива за някои вещества, но част от някои токсични агенти я преодоляват и попадат във феталния кръвоток. В зависимост от срока на бременността влиянието върху плода е различно - в първия триместър най-често тоскичните влияния водят до смърт на плода. В по-късен срок на бременността най-често токсичните възедйствия върху бременната водят до вродени малформации или депресивно състояние на плода. Най-сериозен токсичен ефект от лекарствените препарати поемани от бременната имат хормоналните препарати, опиоидите и някои антибиотици.

Всеки прием на лекарствен медикамент от бременната трябва да бъде обсъден с акушер-гинеколог предвид възможното увреждане на плода. Лекарствените средства са класифицирани в няколко групи спрямо ефекта върху плода по така наречената класификация PRF (pregnancy risk factor - рисков фактор за бременността). Най-безопасните медикаменти са с рисков фактор за бременността A и B. Категория C и D са забранени за употреба от бременни, а тези с категория X имат неизвестен ефект върху плода и не се препоръчват за употреба.

От групата на системнодействащите антибиотици като пеницилини, макролиди, тетрациклини, единствено позволени за употреба от бременната са еритромицина и пеницилина, които са с PRF B. Тетрациклините водят до костни увреждания, хлорамфеникола не се използва при деца под 1 година поради риска от т.нар синдром на сивото бебе. Медикаментът има и токсичен ефект върху костномозъчната хематопоеза.

Хроничната употреба на алкохол от майката е сериозен социален проблем. Специфичното увреждане на плода се характеризира с термина фетален алкохолен синдром, при който е налице умствено изоставане, лицеви и други асоциирани аномалии, изоставане в растежа, намален мускулен тонус.

Системната употреба на наркотични вещества от майката води до наркотична зависимост и на плода с развитието на абстинентен синдром в първите дни след раждането. Децата родени от майка с наркозависимост са често или преждевременно родени, или хипотрофични, наддават бавно на тегло, имат трудности в нервно-психическата сфера.

Прочетете повече за уврежданията, които могат да настъпят у плода поради проникнали вредни вещества през плацентата тук.

Диференциална диагноза се прави със заболявания причинени от заболявания на други органи и системи на майката, увреждания на плода и новороденото от извършване на хирургични намеси при майката и други.

Диагнозата често е затруднена поради голямото разнообразие от акушерски патологии от една страна и заради мнимото протичане на някои травматични увреждания от друга. Увреждания на плода и новороденото от травма на майката се диагностицират след преглед на майката - сваляне на статус, провеждане на всички допълнителни инструментални изследвания - рентгенография, компютърна томография, лабораторно изследване на кръв, урина и други, ултрасонографско изследване на плода, при нужда провеждане на токсикологично изследване.

Лечението на тези увреждания се състои в спешни медицински действия, при нужда оперативна намеса - спиране на кръвозагубата с локална хемостаза, ликвидиране източника на кървене, осъществяване на адекватен системен и фетален кръвоток. При нужда - по преценка на специалиста може да се премине към ранно родоразрешение в интерес на майката или на плода. След раждането новороденото също трябва да е под непрекъснат реанимационен контрол.

Профилактиката на увреждания на плода и новороденото от травма на майката се състои в избягване на травмите от страна на майката и навременна медицинска намеса при настъпили инциденти.

3.8/5 4 оценки

Коментари към Увреждания на плода и новороденото от травма на майката МКБ P00.5

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Увреждания на плода и новороденото от травма на майката МКБ P00.5
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 00:13
    Коментирайте "Увреждания на плода и новороденото от травма на майката МКБ P00.5"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как живеят хората с увреждания в България?

преди 1993 дни, 12 часа и 28 мин.

Бихте ли назначили човек с увреждания на работа?

преди 2517 дни, 13 часа и 40 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 12 часа и 17 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 3 часа и 17 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 3 часа и 29 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 3 часа и 36 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival