Увреждания на плода и новороденото от болести на бъбреците и пикочните пътища у майката МКБ P00.1
В рубриката увреждания на плода и новороденото от болести на бъбреците и пикочните пътища у майката са включени различни нарушения на бебето, причинени индиректно от заболявания, засягащи отделителната система на бременната.
По време на бременност инфекциите на отделителната система са често срещани. Това е свързано с някои физиологични промени, които настъпват през този период. Те предразполагат към: появата на възпалителни заболявания на бъбреците, пикочния мехур, образуването на конкременти и други. Тези заболявания на бременната могат да окажат неблагоприятен ефект върху плода.
Най-честите усложнения, които могат да настъпят при плода и новороденото, са:
- преждевременно раждане;
- спонтанен аборт;
- депресивно състояние на плода и новороденото;
- инфекции на плода.
Едно от най-тежките състояния, засягащи отделителната система, е острата бъбречна недостатъчност. Това е синдром на остро намаление до пълно отпадане на бъбречната функция. Етиологичните фактори могат да бъдат:
- прееклампсия и еклампсия, довеждаща до спазъм на гломерулните капиляри;
- травматичен или хеморагичен шок, развил се при цезарово сечение или тежко и продължително раждане, придружено с травми и остра масивна кръвозагуба;
- тежки кръвоизливи по време на бременността, предизвикани от предлежаща или преждевременно отлепена плацента, септичен аборт, извънматочна бременност.
Нефролитиазата при бременните е често срещано състояние. Специфичните промени, настъпващи по време на бременността и предразполагащи към развитие на нефролитиаза, се наблюдават обикновено през четвъртия лунарен месец и включват:
- удължаване стената на уретерите и задебеляване на стената им;
- намаляване тонуса им под хормонално въздействие;
- механично притискане от нарастващата матка върху бъбречния тракт и особено върху пикочния мехур променя на формата на пикочния мехур;
- увеличен е риска от везико-уретрален рефлукс.
Клинично нефролитиазата се изявява с картината на бъбречна колика - внезапна постепенно засилваща се болка, повръщане, метеоризъм, повишена температура.
Често срещани са уринарните инфекции при бременните. Това отново се дължи на предразполагащите условия по време на бременността. Освен това хормоните имат стимулиращ ефект върху растежа на бактериалните колонии. Усложненията са редки, но могат да доведат до дисеминиране (разпространение) на инфекцията, преминаване през плацентарната бариера и настъпване на уросепсис и инфекция на плода.
Прочетете повече за болести на бъбреците и пикочните пътища у майката.
Диагнозата на увреждания на плода и новороденото от болести на бъбреците и пикочните пътища у майката се поставя след преглед от нефролог на майката и от наблюдаващия акушер - гинеколог, провеждане на всички допълнителни изследвания - ултрасонографско изследване на плода, ехография на коремни органи на майката, проследяване на основните клинико - лабораторни показатели, отразяващи бъбречната функция.
Диференциална диагноза се прави с други заболявания на майката, водещи до увреждане на плода и новороденото, вродени аномалии.
Профилактиката на увреждания на плода и новороденото от болести на бъбреците и пикочните пътища у майката се състои в ранната диагноза, своевременното лечение и предотвратяването на предразполагащите фактори за развитието на заболявания на отделителната система на майката.
Коментари към Увреждания на плода и новороденото от болести на бъбреците и пикочните пътища у майката МКБ P00.1