Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Бременност, раждане и послеродов период Усложнения, свързани предимно с послеродовия период Послеродов сепсис

Послеродов сепсис МКБ O85

от 17 ное 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Послеродов сепсис МКБ O85 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Продукти
Коментари
Свързаност

Усложненията след раждането се наблюдават най-често при жени след цезарово сечение, оперативно вагинално раждане (вакум - екстракция или форцепс), вътрематочни манипулации (мануална екстракция на плацента, инструментална ревизия на матката).

Значително по-рядко се наблюдават при жени след нормално раждане.

Послеродовия сепсис е общо заболяване, което се дължи на нахлуване на болестотворни микроорганизми в кръвообращението. Развитието на последоров сепсис обикновено започва от локален инфекциозен процес, от който бактериите постоянно или периодично нахлуват в кръвообращението.

Към послеродов сепсис принадлежат:

  • Послеродов ендометрит.
  • Послеродова треска.
  • Послеродов перитонит.
  • Послеродова септицемия.

Към послеродов сепсис принадлежи послеродов ендометрит.

Най-често послеродовия ендометрит се наблюдава при родилки, които са родили чрез цезарово сечение.

Най-често изолираните причинители при послеродовия ендометрит са анаеробните микроорганизми Bacteroides, пептострептококи, както и аеробните стрептококи, E.coli, Proteus mirabilis, стафилококи.

Клиничната картина при послеродовия ендометрит се проявява обикновено в първите дни след раждането обикновено към 4-5 ден.

Наблюдават се слабост, втрисане, промяна в лохиалния секрет, наличие на маточна субинволуция.

Температурата на родилката може да бъде над 38 C, пулсът често е учестен. Лош прогностичен знак е когато пулсът надвишава 120 удара в минута.

От лабораторните изследвания се наблюдават ускорено СУЕ, левкоцитоза, олевяване на левкограмата.

За диагнозата основно значение има клиничната картина и микробиологичното изследване на взет лохиален секрет, от който се изолира причинителя.

Лечението при послеродов ендометрит се осъществява с антибиотични препарати съобразени със съответната антибиограма.

Към послеродов сепсис принадлежи послеродов перитонит.

Послеродовия перитонит представлява една от най-тежките форми на послеродовата инфекция.

При него възпалителния процес се разпространява по лимфните пътища към перитонеума вследствие на което се развива перитонит или пелвиоперитонит.

Патологичното състояние може да се получи и при разпространението на процеса от маточните тръби или супориралите маточни вени.

При наличието на пелвиоперитонит възпалителния процес е ограничен в малкия таз като се засяга париеталния перитонеум, покриващ малкия таз и висцералния, който покрива, матката, маточните тръби, яйчниковите основи, предната част на ректума и задната част на мехура.

Перитонеумът е хиперемиран и едематозен, натрупват се левкоцити, фибрин и се образува ексудат, който може да бъде серозен или серозно-гноен.

Организмът се стреми да ограничи процеса само в малкия таз, при което се образуват характерни сраствания, като много често след това се сформира абсцес зад матката (Дугласов абсцес).

При наличието на дифузен перитонит възпалителния процес е засегнал целия перитонеум.

Целият перитонеум е хиперемиран и едематозен, натрупват се множество левкоцити и фибрин, а образувалият се ексудат, който може да бъде серозен или серозно-гноен е в умерено количество.

Червата са подути и слепнали помежду си, като често се наблюдават междугъначни абсцеси (абсцеси между чревните гънки).

Причинителите на послеродовия перитонит са най-често гноеродните Gr(+) и Gr(-) аеробни и анаеробни бактерии.

От Gr(+) аероби са Str.pyogenes, Staph.aureus, Str. faecalis, Naisseria gonorrhoeae и други.

От Gr(-) аероби са E.coli, Proteus, Klebsiella и други.

От Gr(-) анаероби са Bacteroides malanogenicus, Bacteroides fragilis, Clostridium и други.

Най-често послеродов перитонит се развива след цезарово сечение и възпалителни процеси засягащи матката, тръбите или яйчниците.

Клиничната картина при пелвиоперитонита се характеризира със силни коремни болки, гадене и повръщане, задръжка на газове и изпражнения, температура, ускорен пулс.

При вагинално изследване се установява издут и болезнен заден влагалищен свод, когато има сформиран Дъгласов абсцес.

Клиничната картина при дифузния перитонит се характеризира с адинамия, повишена температура и значително влошено общо състояние.

Налице е болка по целия корем, която се засилва при всяко едно движение, положителен симптом на Блумберг, мускулен дефанс, метеоризъм, гадене и повръщане.

Когато възпалителния процес достигне диафрагмата може да се появи хълцане.

Наблюдава се разлика между аксиларната и ректалната температура.

Аскултацията на корема се характеризира с липса или наличие на вяла.

Крайниците са студени, кожата е бледа и покрита със студена пот.

От лабораторните изследвания се наблюдават ускорено СУЕ, значителна левкоцитоза, олевяване на левкограмата.

За диагнозата основно значение има клиничната картина, лабораторните изследвания, при Ro се откриват нива в червата.

Лечението при пелвио перитонит се изразява в приложение на комбинирани антибиотични препарати, а при наличието на Дъгласов абсцес в неговото дрениране. В голям процент от случаите това води до пълно оздравяване на пациентаката. Често след пелвиоперитонит се образуват множество сраствания засягащи матката и тръбите.

Лечението при дифузен перитонит е преди всичко хирургично. Извършва се отстраняване на източника на инфекцията и лаваж на коремната кухина с пригодени за целта разтвори. Задължително се поставят дренове.

Следва провеждане на интензивно лечение с комбинация от антибиотични препарати съобразени с антибиограмата, интензивни вливания, контрол на диурезата пулса и кръвното налягане.

Към послеродов сепсис принадлежи послеродова септицемия.

Най-чести причинители на последоводия сепсис са Gr(-) и Gr(+) аеробни и анаеробни бактерии, като често инфекцията се оказва смесена.

Тоталната послеродова инфекция има две форми: септикопиемия и септицемия.

Септицемията е остро септично състояние, обхващащо целия организъм при директно наличие на микроорганизми в кръвообращението. Заболяването може да бъде самостоятелно или да се развие от нахлуване на микроорганизми от вените на плацентарното място.

Промените настъпват в паренхимните органи, където настъпват тежки дегенеративни промени.

За клиничната картина е характерно, че първите дни след раждането са относително спокойни. Родилката като цяло е в добро общо състояние с леко повишена събфебрилна температура.

При усложнено раждане, свързано с много манипулации бактериалната инвазия може да настъпи по време или веднага след раждането. Температурата се повишава до 40 градуса. Пулсът се ускорява. Бързо настъпва влошаване на общото състояние. Лицето придобива страдалчески вид, а очите са блестящи. Дишането става ускорено и повърхностно. Бързо се развива чернодробна и бъбречна недостатъчност.

На фона на малкото патологични изменени гениталии, настъпват тежки промени в паренхимните органи, които довеждат до богата симптоматика.

Септикопиемията е състояние, при което източник на инфекцията е тромбофлебит на големите маточни или яйчникови вени. В резултат на пренесена инфекция по време на родилния акт се инфекцират, образува се тромб във вените близо до родовия канал.

Развива се тромбофлебит. От инфектирания тромб могат да се отделят частици, които попадайки в кръвообращението могат да достигнат до белите дробове и довеждат до метастатично септично огнище.

Промените, които се развиват в белите дробове са характерни за абсцедираща бронхопневмония или плевропневмония като се засягат предимно долните му сектори и като вторично усложнение се развива белодробен емпием.

Могат да се формират вторично микротромбофлебити, което довежда до генерализиране на процеса и засягане на други органи. Прогнозата се утежнява когато се засегне ендокарда или клапния апарат на сърцето и се създават условия за метастазиране на септичните тромби в мозъка, бъбреците и слезката.

В клиничната картина се прибавят и симптомите от засегнатите органи. Заболяването може да се развие още първите дни след раждането. Тази форма на протичане на последоров сепсис има лоша прогноза.

Клиниката на септокопиемията може да се развие няколко седмици след раждането, тогава тя е последица на локален възпалителен процес. След сравнително добро общо състояние на родилката при нормална или субфебрилна температура внезапно се получава втрисане с покачване на температурата, чиято крива е много висока. Пристъпите могат да бъдат различен брой като тяхната честота има важно прогностично значение. Заболяването може да продължи от 20 до 60 дни.

Голяма диагностична стойност има доказването на причинителя чрез хемокултура.

Параклиничните изследвания са характерни за тежък възпалителен процес. Силно повишено е СУЕ. Характерно е силно спадане на стойностите на хемоглобина.

Прогнозата на заболяването, въпреки съвременните големи възможности на медицината е проблемна.

Терапията на послеродилния сепсис се провежда като при тежко възпалително заболяване. Много важно е да се прецени кога възможностите на консервативната терапия са изчерпани и на време да се премине към оперативно лечение.

3.4/5 7 оценки

Симптоми и признаци при Послеродов сепсис МКБ O85

  • Коремна болка
  • Повишена телесна температура
  • Грипоподобни симптоми
  • Патологично вагинално кървене
  • Лоша миризма на вагиналния секрет

Лечение на Послеродов сепсис МКБ O85

  • Антибиотици
  • Кюретаж

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

АМОКСИГАРД таблетки 875 мг / 125 мг * 14
18.38лв.

АМОКСИГАРД таблетки 875 мг / 125 мг * 14

ЕХИНАЦЕА АНГУСТИФОЛИА 5 СН
5.39лв.

ЕХИНАЦЕА АНГУСТИФОЛИА 5 СН

Коментари към Послеродов сепсис МКБ O85

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Послеродов сепсис МКБ O85
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 06:14
    Коментирайте "Послеродов сепсис МКБ O85"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • КП № 169 ИНТЕНЗИВНО ЛЕЧЕНИЕ НА ИНТРА- И ПОСТПАРТАЛНИ УСЛОЖНЕНИЯ, ДОВЕЛИ ДО ШОК
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 18 часа и 19 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 9 часа и 19 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 9 часа и 31 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 9 часа и 37 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 7 дни, 9 часа и 45 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 8 дни, 33 мин.

[[Great Savings]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? new & old customer – Estonia

преди 8 дни, 33 мин.

[[Just Landed]] Temu Coupon Code {{<<acv951295>>}} ? €100 Off ? all order – Belgium

преди 8 дни, 9 часа и 26 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival