Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Бременност, раждане и послеродов период Родоразрешаване Спонтанно раждане при едноплодна бременност

Спонтанно раждане при едноплодна бременност МКБ O80

от 07 окт 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Спонтанно раждане при едноплодна  бременност МКБ O80 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Коментари
Свързаност

Множество органи и системи вземат участие в родилния процес.

От тях с най-голямо значение са матката, мекия родов канал, костния таз, напречна набраздената мускулатура на коремната стена, тазовото дъно.

По време на раждането има значително натоварване на сърдечно-съдовата и дихателната система.

Спонтанно раждане при едноплодна бременност се характеризира с изгонване на плода и придатъците му от кухината на матката посредством ритмичните и производителни маточни контракции, а в последствие и силата на коремната преса.

Към спонтанно раждане при едноплодна бременност принадлежат:

  • Спонтанно раждане при тилно предлежание.
  • Спонтанно раждане при седалищно предлежание.
  • Друго спонтанно раждане при едноплодна бременност.
  • Спонтанно раждане при едноплодна бременност.

Причините за започването на раждането не са установени. Съществуват множество различни теории:

  • Механична теория - според , която раждането настъпва вследствие на абнормното преразтягане на матката, което води до възникването на маточни контракции.
  • Плацентарна теория - според, която вследствие на остаряването на плацентата и отделянето на специфични вещества от нея се предизвикват маточни контракции, които предизвикват раждането.
  • Хормонална теория - високите нива на естрогена с напредването на бременността, обуславят хипертрофията на миометриума на матката. В мускулните клетки се повишава нивото на натриеви йони, а намаляват калиевите. В резултат на това се повишава мембранния потенциал и се появяват маточни контракции. Прогестеронът потиска маточните контракции. Затова снижаването на прогестероновия синтез е характерно за края на бременността.

Предвестници на раждането са:

  • Облекчаване на областта под ребрената дъга, спускане на маточното дъно и поява на симптоми от повишен натиск в областта на малкия таз.
  • Изчезват натискът над стомаха и затрудненото дишане.
  • Увеличаване на слузно - серозното вагинално течение.
  • Зачестяване на контракциите на бременната жена – усещат се като втвърдяване на корема, често се наблюдава болка или дискомфорт ниско в корема и кръста.

Сигурни признаци за настъпващо раждане са:

  • Изглаждане на шийката и налично разширевние на цервикалния.
  • Слузно кръвенисто течение.
  • Редовни маточни контракции на 10 минути.
  • Издуващ се по време на контракции окоплоден мехур.
  • Изтичане на окоплодни води.

Спонтанно раждане при едноплодна бременност се характеризира с три периода: период на разширение на цервикалния канал, период на изгонване и плацентарен период.

Спонтанно раждане при едноплодна бременност включва първи период на раждане – период на разширение на цервикалния канал.

През първия период на раждането се характеризира с това, че маточните контракции зачестяват и стават на равни интервали между тях, стават болезнени, т.е. оказват влияние върху маточната шийка като предизвикват нейното разширение.

Първият период на раждането продължава до пълно разширение на цервикалния канал -10 см.

През първия период на раждането се наблюдава слузно кръвенисто течение от отпадането на слузестата запушалка. Кръвта се дължи на повърхностни разкъсвания на мукозата на цервикалния канал или отварянето на децидуални съдове. Слузта съдържа десквамирани клетки от повърхностния слой на лигавицата на цервикалния канал. През бременността тази запушалка предпазва цервикалния канал и плодния сак от асцендентна инфекция.

Характерно за маточната контракция е, че тя започва известно време преди раждащата жена да усети болка и завършва след преминаване на болката.

Болките се дължат на разтягане на зони с нервни влакна – нервно сплетение на Франкенфойзер, разположено в областта на вътрешния отвор на цервикалния канал.

Матката се състои от активна и пасивна част.

Активната част на матката е маточното тяло. Силно развитата мускулатура в областта на маточното тяло е движещата сила на маточните контракции.

Истмичната част на матката е с по-слабо развита мускулатура от тялото на матката тя е пасивната част и подлежи на разтягане и притегляне от страна на активната.

Границата между маточното тяло и истмичната част на матката се нарича пръстен на съкращение.

След всяка контракция горния (активния отдел) се контрахира, а долния се дистрахира. При дистракцията става притегляне на маточната шийка от долния утеринен сегмент, като се получава така, че тя постепенно влиза в състава на долния маточен сегмент и се слива с останалата част на тялото на матката. По този начин разкритието на маточната шийка започва отвътре навън.

При всяка една контракция под влияние на повишеното интраутеринно налягане околоплодната вода се насочва надолу, като преминава покрай пролежащата част на маточните и цервикалните стени.

Част от околоплодната течност преминава в тази част на околоплодния мехур, който се намира в долния полюс на плодното яйце. Тази част на околоплодните води се нарича предни води. Навлизането на предлежащата част в костния таз води до плътно разделяне на предни от задни околоплодни води, които оставят около плода.

Предлежащата част на плода е притисната към заобикалящите я стени на мекия родилен път и към вътрешната повърхност на костния пръстен на малкия таз. Пръстенът на плътното притискане на предлежащата част на плода към тъканите на родилния път се означават като пръстен на съприкосновение.

Образуването на пръстен на съприкосновението се последва от окончателното разделяне  на предните и задни води и сформирането на мехур.

Образувания мехур, разположен пред предлежащата част се втиква все повече и повече във фуниеобразно разширяващата се маточна шийка, като по този начин започва да упражнява натиск върху изтънените стени на шийката. Намиращите се в тази област нервни окончания започват да се дразнят още повече, при което маточните контракции зачестяват и се усилват още повече.

Така след всяка контракция настъпва фуниеобразното разкритие на цервикалния канал, което води до пълното изглаждане и разкритие на външното отвърстие.

При получилото се голямо или пълно разкритие долния полюс на яйцето остава без подпора, силно разтегнатите ципи не могат да издържат на увеличаващия се натиск.

Околоплодният мехур се пука, вследствие на което изтичат предните води. Задните води изтичат едва след раждането на тялото на детето.

При първескини от началото на раждане до пълно разширение на маточната шийка преминават около 10 - 12 часа, а при многораждали – около 7-9 часа.

Първия период завършва с пълното разширяване на цервикалния канал, като след него започва втория период на раждане – периода на изгонване.

Спонтанно раждане при едноплодна бременност включва втори период на раждането - период на изгонване – започва от времето на пълно разширение на цервикалния канал и завършва с раждане на плода.

През втори период маточните контракции стават по-силни и по-продължителни.

Чувството за болка намалява, а предлежащата част на плода навлиза дълбоко в таза и започва да притиска и разпъва мекия родилен път – влагалищните стени и мускулатурата на тазовото дъно.

При преминаването на предлежащата част на плода през тазовата мускулатура и достигането и до тазовото дъно е съпроводено с чувство за напъни.

По време на напъните към контракциите се добавя и действието на коремната преса.

Предлежащата част на плода спускайки се дълбоко в малкия таз, притиска нервните разклонения, изхождащи от plexus sacralis и nervus obturatorius, на което се дължи усещането за болка в кръста и по дължина на долните крайници.

Когато предлежащата част достигне до тазовото дъно започва да се притиска и ануса, който остава отворен. Настъпва изместване на опашната кост назад, при което тя не представлява препятствия за спускащата се предлежаща част.

По време на напъните предлежащата част на плода отначало започва да се показва през rima pudendi, но след като контракцията премине, се връща обратно и се покрива от външните гениталии от влагалищната стена. При тези случаи се казва, че предлежащата част на плода се врязва. Връщайки се назад, предлежащата част не достига до изходно положение, което е имала в началото на предишната контракция. Налице е стъпаловидно напредване на раждането.

Достигайки до известно положение, предлежащата част на плода остава видима и в паузите между контракциите – предлежащата част прорязва.

Когато стигне до долния ръб на симфизата, предлежащата част на плода опира определена нейна точка и се завърта около нея. Точката, около която става завъртането се нарича хипомохлион.

Плоскостта, около която става завъртането на предлежащата част на плода се нарича плоскост на прорязване.

След завъртането на предлежащата част на плода следва нейното раждане. С раждането на останалата част от тялото на плода завършва периода на изгонване на плода и започва плацентарния период.

Продължителността на периода на изгонване е около 60 – 90 минути за първескини и около 30 – 60 минути за многораждали.

Спонтанно раждане при едноплодна бременност включва трети период на раждането-плацентарен период.

Периодът на изгонване на плацентата започва от времето непосредствено след раждането на плода и завършва с раждане на плацентата.

След раждането на плода маточните стени остават отпуснати за известен период от време . Липсват маточни контракции.

След това стените на матката се адаптират чрез постепенно контрахиране към намаленото интраутеринно съдържание в което има плацентата и околоплодни ципи.

Настъпва ретракция на маточната мускулатура, при което мускулните влакна на миометриума се усукват едно спрямо друго. Повишения маточен тонус води до отделяне на плацентата, което се обуславя от разминаването на плацентарната повърхност и повърхността на маточната стена.

Раждането на плацентата става по два основни механизма:

  • Метод на Щулце, който се характеризира с образуване на ретроплацентарен хематом, при което плацентата започва да се спуска през маточната кухина с феталната си повърхност напред.
  • Метод на Дънкан, който се характеризира с това, че кръвта изтича навън. Плацентата се спуска надолу и се ражда в странично положение.

С раждането на плацентата завършва плацентарния период и започва послеродилният период.

4.4/5 7 оценки

Видове Спонтанно раждане при едноплодна бременност МКБ O80

  • O80.0 Спонтанно раждане при тилно предлежание
  • O80.1 Спонтанно раждане при седалищно предлежание
  • O80.8 Друго спонтанно раждане при едноплодна бременност
  • O80.9 Спонтанно раждане при едноплодна бременност, неуточнено

Коментари към Спонтанно раждане при едноплодна бременност МКБ O80

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Спонтанно раждане при едноплодна  бременност МКБ O80
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 22:09
    Коментирайте "Спонтанно раждане при едноплодна бременност МКБ O80"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • КП № 5 РАЖДАНЕ
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Нисък хемоглобин по време на бременност

преди 1294 дни, 12 часа и 55 мин.

Бременност и рентген - има ли проблем?

преди 1634 дни, 10 часа и 12 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 10 часа и 13 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 1 час и 13 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 1 час и 25 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 1 час и 32 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival