Предлежаща плацента (placenta prаevia) МКБ O44
Предлежаща плацента се нарича още placeta preaevia.
Предлежаща плацента представлява патологично състояние, което се характеризира с това, че определена точка от плацентата е разположена по-ниско от най-ниско разположената точка на предлежаща част на плода.
Така плацентата се развива в по-ниските отдели на маточната кухина, като по-голямата част или цялата плацента е разположена в близост до шийката на матката или я покрива частично или изцяло.
Около 75 % с плацента превия (ниско прикрепена плацента) са многораждали жени.
Етиологията и патогенезата на това състояние е специфична.
В долния маточен сегмент поради по-слабото кръвоснабдяване на лигавицата на матката предоставя неблагоприятни условия за развитие на плацентата, като площта на плацентата е по-голяма, а дебелината й е по-малка.
Причини за възникване на плацента превия са:
- Аборти по желание и спонтанни аборти, тъй като водят до увреждане на маточната лигавица.
- Възпаления на маточната лигавица, маточната шийка и аднексите.
- Използване на вътрематочни спирали.
Различават се следните видове предлежаща плацента:
- Ниско прикрепена плацента - най- вътрешният плацентарен ръб достига в близост до вътрешния отвор на церикалния канал, без да го достига.
- Плацента превия маргиналис (placenta praevia marginalis) - плацентарния ръб се намира непосредствено до вътрешния ръб на цервикалния канал.
- Плацента превия парциалис (placenta praevia partialis) - вътрешния отвор на маточната шийка е частично покрит от плацентарна тъкан, а останалата част от околоплодни ципи. След пукането на мехура се палпират части от плода.
- Плацента превия тоталис (placenta praevia totalis) - цялата повърхност на вътрешния отвор на маточната шийка е покрит с плацента.
- Плацента превия истмоцервикалис (placenta praevia isthimococervicalis) - част от плацентата е прикрепена към лигавицата на цервикалния канал (маточната шийка). Това е много рядка форма на предлежание на плацентата.
Клиничната картина при предлежаща плацента е характерна.
Най-важният симптом остава несъпроводеното от болка кръвотечение особено към 8-ми лунарен месец.
Кръвотечението може да бъде оскъдно, умерело или обилно. Могат да се редуват периоди без кървене с периоди с налично такова.
Едва при около 25% от жените кървенето може да бъде съпроводено с болезнени маточни контракции.
Често се наблюдават аномалии в положението на плода и незаангажиране на предлежащата част при първескини в края на бременността.
Цервикалното прикрепване на плацентата е съпроводено с обилно кървене, както по време на бременността така и по време на раждане и послеродовия период. Най-тежка е клиничната картина при плацента превия тоталис и истмоцервикалис. Основна причина за появата на маточните кръвотечения са маточните контракции.
При масивно кървене има реална опасност от развитие на хеморагичен шок, а при чести и оскъдни кръвотечения анемия.
За диагнозата на състоянието най-голяма стойност има вагиналната ехография, посредством, която се установява точната локализация на плацентата и какво е отношението и към маточната шийка.
За диагнозата значение има и анамнезата, клиничната картина, огледа с валви.
При много силно кръвотечение, независимо от срока на бременността е необходимо родоразрешение чрез цезарово сечение.
При силна кръвозагуба се прилагат кръвозаместващи разтвори и прясна едногрупова кръв.
При оскъдно кървене и наличие на контракции на матката се дават токолитици (магнезиев сулфат, партусистен, лидол и др.).
Необходимо е състоянието на плода също да бъде проследяване като това става чрез NST и доплер.
Наличието на частична, тотална и истмикоцервикална плацента превия е индикация за родоразрешение чрез цезарово сечение.
При останалите случаи с предлежаща плацента е възможно раждане да се осъществи per vias naturales, като е необходимо повишено внимание, особено в плацентарния период.
Усилването на кръвотечението по време на раждането на плацентата е сигнал за мануална екстракция на плацентата с мануална ревизия на плацентарното място.
След раждането на плацентата родилката остава под активно наблюдение в реанимационно отделение за 24 часа.
Профилактиката е насочена към опазване на маточната лигавица от увреждане при следните манипулации - аборти по желание, криминални аборти, остри и хронични възпаления на маточната лигавица, лоша полова хигиена, слагане на спирали, повторни кюртажи на ендометриума (маточната лигавица).
Видове Предлежаща плацента (placenta prаevia) МКБ O44
Симптоми и признаци при Предлежаща плацента (placenta prаevia) МКБ O44
- Мъртво раждане
- Симптоми при бременност
- Смърт на плода
- Вагинално кървене по време на бременността
- Лошо развиващ се плод
- Кръвотечение по време на бременност
Коментари към Предлежаща плацента (placenta prаevia) МКБ O44