Медицински грижи за майката при пелвеофетална диспропорция, неуточнена МКБ O33.9
Медицински грижи за майката при пелвеофетална диспропорция включват извършването на различни мероприятия.
За пелвеофетална диспропорция се говори в случаите, когато главата или тялото на плода са твърде големи, за да преминат през таза на майката.
Честотата на пелвеофетална диспропорция е около 1 : 250 раждания.
Самата пелвеофетална диспропорция е рядко срещана, но често води до ненапредване на раждането.
При установяване на наличие на пелвеофетална диспропорция най-безопасният и правилен начин за родоразрешение е чрез цезарово сечение.
Причините, които могат да доведат до наличие на пелвеофетална диспропорция са:
- Едър плод (вследствие на диабет, наследствени фактори, множество раждания, преносеност).
- Неправилни предлежания на плода.
- Наличие на малък таз.
- Аномалии във формата на таза.
За диагнозата на това състояние значение на това състояние значение има ненапредването на раждането въпреки употребата на медикамент като окситоцин, ехографията-посредством, която се предполага плод с големи размери, пелвеометрията, чрез която се установява наличие на малък таз.
В самия ход на раждането се установява, високо стояща глава спрямо linea interspinalis, сформиране на caput succedaneum, който постепенно се увеличава по размер. Понякога значително сформирания родилен оток, може да даде грешно впечатление, че главата се спуска в празнината на таза и може да заблуди изследващия.
С напредването на времето на родилния процес се установява липса на промяна в статуса. Намаляването на компенсаторните нужди на плода се освидетелстват с появата на децелерации, които са много показателни.
Според проучване, публикувано от американското списание за обществено здраве, повече от 65% от жените, които са били диагностицирани с наличие на пелвеофетална диспропорция в предишни бременности, са били в състояние да родят per vias naturales.
Медицински грижи за майката при пелвеофетална диспропорция изискват наблюдаване на състоянието, както на майката, така и на плода.
Състоянието на плода се проследява посредством доплерово изследване, NST, ехография.
При майката се провеждат разширени изследвания, предприема преждевременна хоспитализация, осъществява консултация с интернист и анестезиолог, тъй като раждането ще завърши чрез абдоминално родоразрешение.
Независимо от причината установяването на пелвеофетална диспропорция е задължителна индикация за извършването на цезарово сечение.
Коментари към Медицински грижи за майката при пелвеофетална диспропорция, неуточнена МКБ O33.9