Медицински грижи за майката при пелвеофетална диспропорция, дължаща се на фетална макрозомия МКБ O33.5
Медицински грижи за майката при пелвеофетална диспропорция, дължаща се на фетална макрозомия изискват извършването на специфични мероприятия.
Това състояние включва пелвеофетална диспропорция с фетален произход и нормално формиран плод.
Пелвеофеталната диспропорция е състояние, при което е налице несъвместимост между плода и таза на майката.
Терминът фетална макрозомия се използва при новородени с налично ексцесивно тегло при раждането.
Феталната макрозомия се среща при около 10 % от ражданията.
За фетална макрозомия се смята в случаите, когато телесната маса на плода е 4000-4500 грама.
Факторите, които имат най-голямо значение за феталната макрозомия са генетични, продължителност на бременността, гестационен и захарен диабет.
Установено е също, че освен генетичните фактори за феталната макрозомия съществено значение имат също така етническите и расовите.
Пелвеофетална диспропорция, дължаща се на фетална макрозомия се характеризира с това, че размерите на плода in utero не съответстват на таза, който е с нормални размери.
Феталната макрозомия може да се подозира и търси при наличие на развиващ се преди или по време на бременността захарен диабет.
Това се дължи на глюкозата, която стимулира значително панкреаса на плода, който реагира повишено производство на инсулин. Самият инсулин отделян от панкреаса е хормон, който има анаболен ефект и предизвиква появата на фетална макрозомия.
Диагнозата фетална макрозомия се поставя трудно. Съществено значение има ехографията. Измерват се BPD, HC, AC, FL, след което посредством формули се изчислява телесната маса на плода. Значение могат да имат и някои клинични особености като височина на fundus uteri, обиколка на корема.
Медицински грижи за майката при пелвеофетална диспропорция, дължаща се на фетална макрозомия включват наблюдаване на състоянието на майката и плода.
При хоспитализация, състоянието на плода се следи чрез доплерово изследване, NST, ехография.
Грижите за майката при установена пелвеофетална диспропорция, включва подготовка за абдоминално родоразрешение, която се изразява в извършването на разширени изследвания и осъществяване на консултация с интернист и анестезиолог.
При пелвеофетлана диспропорция след започване на раждането то почти не прогресира да спре, налице са силни болки, които изтощават бременната.
Чрез вагинално туше се разбира, че главата е високо (-3 над интерспиналната линия), има образуван caput succedaneum. С течение на времето често започват да се появяват децелерации на мониторния запис, които са доказателство за начално и задълбочаващо се страдание на плода.
Наличието на фетална макрозомия, която води до пелвеофетална диспропорция е индикация за извършването на оперативно абдоминално родоразрешение.
Коментари към Медицински грижи за майката при пелвеофетална диспропорция, дължаща се на фетална макрозомия МКБ O33.5