Медицински грижи за майката при пелвеофетална диспропорция, дължаща се на стеснение на изхода на таза МКБ O33.3
Медицински грижи за майката при пелвеофетална диспропорция, дължаща се на стеснение на изхода на таза включва стеснение на средната кривина на таза и стеснение на изхода на таза водещо до пелвеофетална диспропорция.
В случаите, когато е налице несъответствие между размерите на плода и тези на таза на бременната жена се говори за пелвеофеталната диспропорция.
Стеснение на средната кривина на таза е много рядко срещано явление. Най-често това състояние се наблюдава при така наречения таз с тумори и екзостози. Туморите произхождат предимно от сакралната кост и сакрококцигеалните стави. Най-често срещани те тумори са остеоми и много по-рядко остеосаркоми.
Установявайки най-честата локализация на туморите (сакрума), когато те са с по-големи размери могат значително намалят обема на средната кривина на таза и да се стигне до пелвеофетална диспропорция.
Стеснение на изхода на таза се наблюдава при наличие на така наречения фуниеобразен таз или андрогенен таз.
Той се среща в около 5 % от случаите.
Характерно за него е, че тазът е висок, кухината е дълбока, сакрумът е дълъг и тесен, промонториума стои назад.
Страничните тазови кости конвергират към изхода на таза, като постепенно се намаляват напречните диаметри.
Този таз се наблюдава при жени спортистки или такива, които са подложени на тежък физически труд.
При наличието на фуниеобразен таз раждането протича по характерен начин. За разлика от другите случаи, където главата на плода стои високо, тук тя стига до тазовото дъно. Следва едно значително забавяне на раждане сформиране на caput succedaneum. След известно време може да се наблюдава на мониторния запис поява на децелерации.
Медицински грижи за майката при пелвеофетална диспропорция, дължаща се на стеснение на изхода на таза включват активно наблюдение, както на бременната жена така и на състоянието на плода. Добре е да се определи начина на рододоразрешение.
Всяка бременна жена, при която е установено наличие на андрогенен таз, трябва да бъде добре преценена и да се подложи на подготовка за евентуално цезарово сечение.
Необходимо е да се направят разширени изследвания (ПКК, кръвна група, хемостаза, биохимия, урина и други.) и да се осъществи консултация с интернист и анестезиолог.
Задължително е и проследяването на състоянието на плода, като това става чрез NST, ехография и доплерово изследване.
При жени с андрогенен таз вагинално изследване може да има голямо значение. За разлика от случаите, където има стеснение на входа на таза и главата на плода стои високо, при андрогенния таз главата стига до тазовото дъно. След това раждането се забавя значително, често се появява родилен оток на предлежащата част на плода.
Установяването на налична пелвеофетална диспропорция при наличие на стеснение на изхода на таза изисква извършването на Цезарово сечение, поради налична реална опасност, както за живота на майката, така и за този на плода.
Коментари към Медицински грижи за майката при пелвеофетална диспропорция, дължаща се на стеснение на изхода на таза МКБ O33.3