Медицински грижи за майката при пелвеофетална диспропорция, дължаща се на общо стеснен таз МКБ O33.1
Медицински грижи за майката при пелвеофетална диспропорция, дължаща се на общо стеснен таз се изразяват в наблюдение състоянието на бременната и плода.
Те включват установяване на общо стеснен таз, водещ до пелвеофетална диспропорция.
По своята същност пелвеофеталната диспропорция представлява състояние, при което е налице несъответствие между размерите на плода и тези на таза на майката.
Общо равномерно стеснения таз е известен като хипопластичен таз или pelvis nimis parva.
Характерно за него е, че е запазена нормалната форма на таза, но всичките му размери в отделните отдели са намалени с 1-2 см. Този тип таз се среща при джуджетата, той е с нормална форма, но значително намалени размери.
Установено е, че при този тип тазове, костите са по-тънки. Самите жени са по-ниски, по-слаби грацилни. Обикновено тези жени раждат по-дребни деца (особено когато бащата не е с големи размери) и невинаги съществува несъответствие между плода и големината на таза. В голям процент от случаите ражданията завършват добре, без налично отклонение от нормалния механизъм.
В случаите, когато плодовете са с по-големи размери раждането може да е съпроводено с тежки травматични усложнения, които да застрашат живота както на майката, така и на плода.
За състоянието на таза се съди по неговите външни размери. Измерваните в практиката се осъществява с тазомер, а диаметрите с най-голямо значение са distantia spinarum, distantia cristarum,distantia, trochanterica, conugata externa. За съжаление обаче измерванията на външните размери на таза, не могат да ни да дадат абсолютно точна представа за вътрешните, а само относителна. Точна представа за вътрешните размери на таза се добива само чрез рентгенова пелвеометрия.
Друг основен и не по-малко важен компонент от пелвеофеталната диспропорция е плодът. За неговите приблизителни размери се съди по ехографията, чрез която се измерват BPD, OFD, HC, AC, FL. Посредством специфични формули се изчислява теглото на плода.
В голям процент от случаите, когато имаме общо равномерно стеснен таз и едър плод, раждане per vias naturales не може да се осъществи.
В тези случаи след появата на родова дейност раждането почти не напредва или дори спира. Раждащата чувства силни болки съсредоточени в кръста и корема, които водят до нейното изтощение.
Медицински грижи за майката при пелвеофетална диспропорция, дължаща се на общо стеснен таз се изразяват в наблюдение на бременната и състоянието на плода, както и определяне начина на рододоразрешение.
Добре е при всяка бременна жена с наличен общо равномерно стеснен таз да бъдат направени всички необходими изследвания, в случай, че се наложи раждането да завърши със Sectio Caesarea. От изследванията при бременната с най-голямо значение са ПКК, кръвна група, хемостаза, биохимия, урина и други.
Необходимо е адекватно и постоянно наблюдение състоянието на плода, което се осъществява с NST, ехография и доплерово изследване.
Чрез вагинално изследване при общо равномерно стеснен таз и едър плод може да се установи високо положение на главата (-3 над интерспиналната линия), caput succedaneum.
Установяването на налична пелвеофетална диспропорция изисква извършването на абдоминално родоразрешение.
Коментари към Медицински грижи за майката при пелвеофетална диспропорция, дължаща се на общо стеснен таз МКБ O33.1