Медицински грижи за майката при пелвеофетална диспропорция, дължаща се на деформиран таз МКБ O33.0
Медицински грижи за майката при пелвеофетална диспропорция, дължаща се на деформиран таз имат за цел наблюдение и превенция поради възможност от настъпване на различни усложнения, които могат да засегнат здравето на майката или плода.
Пелвеофеталната диспропорция представлява състояние, при което е налице наличие на несъвместимост между размерите на плода и тези на таза на майката.
Деформиран таз представлява състояние, което се характеризира с промяна във формата и размерите на таза дължащи се на болестно или травматично увреждане.
Най-честите причини, които могат да доведат до деформиран таз са:
1)Рахит и последствието от него - плоско рахитичен таз.
Деформирането на таза се дължи на прекаран в детството тежък рахит, при който вследствие на размекване на костите от обезкалцяване, сакрума се завърта така, че се приближава промонториума до симфизата. Скъсява се главно conugata vera obstetrica. Освен промени в костите на таза се наблюдават и промени в костите на черепа, долните крайници, ребрата. При много тежките форми на рахит таза може да е значително деформиран и да има много неправилна форма, поради което раждане per vias naturales не може да се осъществи.
2)Тежки двигателни разстройства в ранна детска възраст, също могат да доведат до деформиране на таза.
Куцането с единния крайник може да се дължи на различни причини като вродена луксация, травматично увреждане, сколиоза, полиомиелит. Ходейки тежестта се поема от здравия крак, вследствие на което съответната тазова половина се вдава към тазовата празнина и се формира така наречения косо стеснен таз. Установено е, че напречните размери на таза са с различна дължина, при което единият кос диаметър е винаги по-къс от другия.
3)При много тежки запуснати случаи с костни заболявания, може да се наблюдава така неречения напречно стеснен таз.
Характеризира се с това, че и двете страни на таза са изместени навътре, към неговата кухина.
4)Остеомалацията представлява рядко срещано заболяване, характеризиращо се с обезкалцяване на костите при завършено развитие на костната система, вследствие на което може да се развие така наречения остеомалатичен таз.
Деформацията на таза при това заболяване може да е значителна. По-често заболяването се среща при жени, като за първи път може да се прояви и по време на бременност. Причини за остеомалация могат да бъдат недохранване, тежки заболявания, липса на витамини и други.
Медицински грижи за майката при пелвеофетална диспропорция, дължаща се на деформиран таз изискват определяне размерите на таза и тези на плода.
Размерите на таза се установяват посредством тазомер, чрез който се измерва разстоянието между определени специфични точки. С най-голямо значение са измерването на следните диаметри distantia spinarum, distantia cristarum,distantia, trochanterica, conugata externa.
Измерването на външните размери на таза, не може да ни да даде точна представа за вътрешните. Последните могат да бъдат установени само чрез рентгенова пелвеометрия.
За наличието на пелвеофетална дисропорция съществено значение имат и размерите на плода. За размерите и състоянието на плода се използват предимно ехографията и доплеровото изследване. Основните параметри, които се измерват посредством ехография са BPD, OFD, HC, AC, FL, като чрез тях чрез специфични формули се изчислява телесната маса на плода. За размерите на плода може да съдим и по височината на fundus uteri и обиколката на корема.
В голям процент от случаите, при които е налице деформиран таз, раждане per vias naturales не може да се осъществи.
При появата на родова дейност се установява, че раждането почти не напредва и дори може да спре, налице са силни болки, които изтощават бременната.
Медицински грижи за майката при пелвеофетална диспропорция, дължаща се на деформиран таз имат за цел наблюдение и превенция при настъпващи евентуални усложнения.
Необходимите изследвания при бременната са ПКК, кръвна група, хемостаза, и други.
Състоянието на плода се следи чрез кардиотокографски запис, ехография, доплерово изследване.
При наличие на деформиран таз чрез вагинално изследване може да се установява, че главата е високо (-3 над интерспиналната линия), има наличен caput succedaneum. С течение на времето често започват да се появяват децелерации на мониторния запис, които свидетелстват за значително намалени компенсаторни възможности на плода.
Наличието на пелвеофетална диспропорция изисква извършването на оперативно абдоминално родоразрешение.
Коментари към Медицински грижи за майката при пелвеофетална диспропорция, дължаща се на деформиран таз МКБ O33.0