Гестационни (предизвикани от бременността) отоци и протеинурия без хипертония МКБ O12
Гестационни (предизвикани от бременността) отоци и протеинурия без хипертония представляват патологични състояния, които се наблюдават по време на бремнността.
Гестационни (предизвикани от бременността) отоци и протеинурия без хипертония включва отоци.
Отоците са често срещано явление по време на бременността.
В голям процент от случаите почти при всички бременни се наблюдават леко степенни отоци локализирани предимно по долните крайници.
При масивните и генерализирани отоци, освен долните крайници се засягат горните крайници и лицето. Те се наблюдават най-често при прееклампсия.
Характерен симптом на прееклампсията са генерализирано ексцесивно натрупване на течности в тъканните, с отоци по крайниците и лицето дори и след 12-часова почивка в леглото или бързо нарастване на телесната маса (повече от 2 кг на месец).
Наличието на отоци не е задължително условие за наличие на прееклампсия, описани са не малко случаи с тежка прееклампсия без наличието на отоци.
Промените във водната обмяна засягат и трите водни депа на организма - интрацелуларни, интерстициални и интравазални.
Докато при нормална бременност интерстициалната течност се увеличава средно с 2-3 л, при токсикози ретенцията може да достига до 20 л. и да се съпътства от хиповолемия и хемоконцентрация.
Клинично при леките форми на къснотоксикозните синдроми се развиват слаби отоци по глезените и претибиално, които не изчезват след нощна почивка. Обективизирането на изявените отоци не е трудно. Скритите отоци се долавят най-рано и най-сигурно чрез редовно следене увеличаването на телесната маса на бременната жена.
В последните месеци на бременността физиологичната норма на нарастване на телесната маса е 400-500 г седмично.
Отоците по долните крайници, които изчезват след нощна почивка в леглото или след поставяне краката в хоризонтално положение, не са израз на експресивна водна задръжка.
При тежките клинични форми отоци се формират не само по долните крайници. Те често засягат предната коремна стена и лицето. Подобно на нефротичните отоци генерализираната аназарка е най-силно проявена в области с рехава съединителна тъкан - вулвата, клепачите - тук отоците могат да достигнат значителни размери.
Прогностичното значение на отоците и досега не е напълно изяснено. Тези жени обикновено раждат едри деца, но перинаталната детска смъртност е ниска.
Гестационни (предизвикани от бременността) отоци и протеинурия без хипертония включва протеинурия.
Протеинурия представлява състояние, което се характеризира с наличие на белтък повече от 100-150 mg в 24 часова урина.
Тази протеинурията е физиологична и представлява количеството филтриран белтък през гломерулните капиляри, което не е реабсорбирано в проксималните извити каналчета.
В зависмост от количеството на отделен белтък протеинурията се разделя на:
- лека – от150 mg и 0.5g/24h.
- умерена – от 0.5 до 3.5g/24h.
- масивна – над 3.5g/24h.
Обикновено протеинурията е един от основните симптоми на бъбречните заболявания.
Наблюдава се при гломерулни заболявания (гломерулонефрит, диабетна гломерулосклероза, амилоидоза и др.), при тубуло-интерстициални заболявания – пиелонефрит, интерстициален нефрит, подагрозна нефропатия, балканска ендемична нефропатия, интоксикация с тежки метали и др.
При жени с нормално протичаща бременност в последните месеци белтъчният износ е по-значителен и се долавя с по-груби проби. Според становищата на повечето автори, физиологичната протеинурия при бременните не надминава 0.3 г/литър в 24 часова урина.
Усилените белтъчни загуби бързо предизвикват деформиране на белтъчния серумен профил на бременната жена.
Протеинурията е симптом характерен за прееклампсията. Тя свидетелства за морфологични промени в паренхимните органи, съпътствани от сериозни функционални нарушения.
За диагнозата гестационни (предизвикани от бременността) отоци и протеинурия основно значение имат анамнеза, клиничната картина, лабораторните изследвания.
При установяването на тези състояния е много необходимо адекватно проследяване на състоянието на бременната жена. Трябва да се изследва 24 часова урина, за да се определят белтъчните загуби. Тежките масивни отоци трябва да се проследяват задължително.
Коментари към Гестационни (предизвикани от бременността) отоци и протеинурия без хипертония МКБ O12