Женско безплодие с тубарен произход МКБ N97.1
Проблемът за възпалителните заболявания на женските полови органи стои на първо място в структурата на гинекологичните заболявания и е един от водещите в ежедневната гинекологична практика.
Особено значение придобиват възпалителните процеси, които увреждат структурата и функцията на маточните тръби.
Женско безплодие с тубарен произход е една от най-често срещаните причини за безплодие при жената.
Към женско безплодие с тубарен произход принадлежи безплодие:
- Свързано с вродена аномалия на маточната тръба.
- Свързано с тубарна непроходимост.
- Свързано с тубарно запушване.
- Свързано с тубарно стеснение.
Безплодието може да се дължи на пълна или частична непроходимост, развиваща се в интерстициалната, истмичната или ампуларната част на тръбите, на деструктиувни изменения в мускулния им слой, перитубарни сраствания или функционални смущения, причиняващи промени в съкратителната способност на маточните тръби.
Трябва да се имат предвид срастванията в малкия таз, които могат да притискат или прегъват маточната тръба, дистанцирайки я от яйчника като те биват ципести, мрежовидни или груби съединителнотъканни бридове.
Срастванията около маточните тръби са допълнително препятствие за захващане и транспортиране на яйцеклетката.
Честотата на женско безплодие с тубарен произход варира в широки граници и до голяма степен зависи от преобладаването на салпингита или ендометриозата в дадена област на маточните тръби.
Запушването на маточните тръби е абсолютна причина за безплодие, тъй като пречи на пенетрацията на сперматозоидите и придвижването на яйцеклетката към маточната кухина.
Стенозата предизвиква нарушения в моталитета на маточната тръба, които могат да доведат до забавяне обхващането на яйцеклетката от фимбриите на тръбата или до нидация на оплодената яйцеклетка в яйцепровода т.е развива се извънматочна бременност.
При запушване на маточните тръби след прекарана гонорея най-често се засягат и двете тръби.
Най-сериозната проява на гонорея у жената е възходящата форма на разпространение на инфекцията, която обикновено се развива по време на първия и втория менструален цикъл след заразяването, а също така- след раждането, аборт или вътрематочни манипулации.
По-тежки поражения на маточните тръби предизвиква гнойният салпингит. Вследствие възпалителния процес луменът на тръбата на места облитерира, фимбриите набъбват и се слепват от гъстия ексудат, като затварят постепенно абдоминалния отвор на маточната тръба.
Най-честата причина за запушване на маточните тръби след усложнено раждане или аборт е стрептококовата инфекция, която води до пелвиоперитонит, салпингоофорит и параметрит. Измененията най-често са едностранни.
Сред възпалителните заболявания на вътрешните полови органи, като причина за женско безплодие с тубарен произход, особено място заемат туберкулозните поражения на маточните тръби. Гениталната туберкулоза засяга жената най-често в плодоносна възраст и става причина за безплодие. Вътрешните полови органи като правило се въвличат в туберкулозния процес вторично, а инфекцията се предава предимно по кръвен път.
Апендикуларният абсцес и усложненията, произтичащи от него, често пъти е причина за обтурация на дясната маточна тръба.
Женско безплодие с тубарен произход, обусловено от срастванията между маточните тръби и яйчниците, се нарича перитонеално.
Женско безплодие с тубарен произход може да се дължи на туморни формации на маточното тяло и на яйчниците, като разположението на последните създава предпоставки за механично притискане на маточните тръби или промени в техните функции, а яйчниковите кисти нарушават и анатомичния строеж.
Основни методи за диагностициране на женското безплодие с тубарен произход са: продухване на маточните тръби, хистеросалпингография и хистероскопия.
Това са методики посредством, които ясно може да се установи има ли налична стеноза или обструкция на маточната тръба.
Коментари към Женско безплодие с тубарен произход МКБ N97.1
kak da se izlikuvam ot tazi bolest POMOGNETE MI