Дисплазия на вулвата, неуточнена МКБ N90.3
› Причини
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Дисплазията на вулвата, неуточнена представлява състояние, което се среща предимно при възрастни жени, след менопаузата и се характеризира с атипична промяна на епитела, която може да служи за основа за развитието на карцином на вулвата. Дисплазията е термин, който описва наличието на анормални клетки, които могат да бъдат основа за развитие на рак. При определени условия нормалните клетки могат да се преобразуват в ракови клетки. За да се случи това, те преминават през няколко процеса:
нормални клетки -> хиперплазия -> дисплазия -> ракови клетки
Дисплазията на вулвата е състояние, което се характеризира с наличие на атипичен епител в областта на вулвата, която включва Венериев хълм, големи и малки срамни устни, влагалищно предверие. В англоезичната литература състоянието се означава като VIN (vulvar intraepithelial neoplasy). Съществуват три степени на дисплазия на вулвата:
- Лека степен на вулварна интраепителна неоплазия – в долната трета на епителния слой на външните полови органи се откриват атипични клетки (VIN I) .
- Умерена степен на вулварна интраепителна неоплазия – половината до две трети от дебелината на епителния слой на външните гениталии е зает от атипични клетки (VIN II).
- Тежка степен на вулварна интраепителна неоплазия - цялата дебелина на епителният слой на външните гениталии е заета от атипични клетки, без да се преминава базалната мембрана (VIN III).
Причини
Точната причина за възникването на дисплазия на вулвата не е уточнена. Състоянието би могло да се дължи на следните фактори:
- инфекция с човешки папиломен вирус (HPV) – HPV e ДНК вирус, който се предава по полов път. Това е най-разпространената полово предавана инфекция. Всяка жена се среща поне веднъж в живота си с вируса. Заразяването с вируса може да се осъществи при вагинален, анален или орален секс. Докосването кожа в кожа също е среда за разпространение на вируса. В повечето случаи HPV изчезва сам от организма в рамките на две години, без да се развият здравословни проблеми. В други случаи HPV може да доведе до развитие на генитални брадавици, дисплазия на вулвата, на маточната шийка и рак.
- инфекция с херпес симплекс – заразяването с Herpes simplex gentalis също е причина за развитие на вулварна дисплазия. Херпесът принадлежи към семейството на херпесонкогенните вируси. След излекуване на обривния синдром, причинен от вируса, той остава в латентно състояние в нервите и в готовност да се реактивира при спад в имунитета.
Изображение: freepik.com
Рискови фактори за развитието на дисплазия на вулвата са:
Симптоми
Клинично най-често дисплазия на вулвата няма специфична симптоматика и е безсимптомна. Симптоми, които могат да се наблюдават, но не са задължителни са упорит сърбеж, дразнене или болка в слабините.
Диагноза
При оглед по повърхността на малките и големите срамни устни могат да се забележат различни по цеят участъци – розови, бели, кафеви, червени. Тяхната структура се различава от тази на околния епител – може да бъде изтънена (атрофична) или задебелена (хипертрофична).
Изображение: freepik.com
Диагнозата дисплазия на вулвата може да се постави със сигурност само след хистологично изследване на атипичните участъци. Изборът на най-подходящите за биопсия места се прави след прилагането на теста на Колинс. При него вулвата се намазва с разтвор на толуидинблау. Боята багри епитела с много ядра (състояние, дължащо се на възпаление, дисплазия или карцином). Следва избърсването на багрилото с тампон, напоен в оцетна киселина. От останалите оцветени участъци се взима прицелна биопсия.
Лечение
Лечението се състои в хирургичната ексцизия на атипичните участъци до достигане на здрав епител. Може да се направи и лазерна аблация или диатермокоагулация на зоните с дисплазия. Тъй като състоянието често рецидивира, е необходимо продължителното проследяване на пациентките с периодичното взимане на биопсии.
Профилактика
За профилактика на вулварната дисплазия служат ваксините против папиломните вируси и воденето на здравословен начин на живот. Използването на презервативи при всеки полов контакт значително намалява риска от заразяване с човешки папиломен вирус. Рисковото сексуално поведение трябва да се избягва.
Изображение: freepik.com
HPV ваксините предпазват от инфекция с човешки папиломен вирус. Те са основната профилактика на тази инфекция, както и на късните усложнения предизвикани от нея като рак на маточната шийка. Основните лицензирани ваксини са Гардазил и Церварикс. Церварикс предотвратява инфекция с типове 16 и 18, а Гардазил с типове 6, 11, 16, 18. Имунизирането с тази ваксина се преповъчва за деца и възрастни от 9 до 26 години. Това е оптималния период за имунизация. От 27 до 45 годишна възраст ваксината също може да бъде приложена, но ефективността и е по-малка. Имунизационният курс се състои от две или три дози в зависимост от възрастта на приложение, които с прилагат в рамките на една година. Клиничните проучвания показват, че ваксините за HPV са много ефективни за предотвратяване на инфекция с HPV не само е половата система, но и в други системи, които огат да бъдат засегнати от вируса. Приложението на ваксината стимулира тялото да произвежда антитела, които в бъдеще да предпазят клетките при среща с вируса.
Основните правила за предпазване на дисплазия на вулвата са:
- използване на презервативи при всеки полов контакт;
- поддържане на добра лична хигиена;
- стремеж към моногамност;
- имунизация с ваксина за HPV.
Заглавно изображение: freepik.com
Библиография
https://www.cancer.gov/publications/dictionaries/cancer-terms/def/dysplasia
https://www.cdc.gov/std/hpv/stdfact-hpv.htm
https://www.bcm.edu/healthcare/specialties/obstetrics-and-gynecology/ob-gyn-conditions/vulvar-intraepithelial-neoplasia-vin
Коментари към Дисплазия на вулвата, неуточнена МКБ N90.3
Оперирах се веднаж от левкоплакия на вулвата в Плевен. Имаше рецидив. Втора операция за година и 4 месеца. Зашиха ме изцяло оставиха много малък отвор. Не се оперирайте момичета осакатяват ви и пак се развива. Не могат да лекуват тази болест. Просто режат без полза. Vw