Умерена дисплазия на вулвата МКБ N90.1
› Причини
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Дисплазията на вулватата е състояние, което се характеризира с промяна на епитела на вулвата. Класифицира се в три степени - лека, умерена и тежка дисплазия на вулвата. Състоянието се наблюдава най-често при жени, преминали репродуктивната си възраст, по време на менопаузата и след нея. Дисплазията на вулвата може да служи за основа на развитието на карцином на вулвата.
Дисплазията е състояние на наличие на клетъчен атипизъм. С други думи клетките засегнати от този процес се различават от нормално намиращите се клетки в зоната, която се засяга. Вулвата е част от външните женски полови органи. Тя включва малки и големи срамни устни, клитор и влагалищно предверие. Умерено изразената дисплазия на вулвата се характеризира със засягане на половината до две трети от епителния слой. Състоянието се означава още като интраепителна дисплазия на вулвата втора степен (VIN II).
Причини
Причините за развитието на умерена дисплазия на вулватата са няколко:
- вируси - основно значение има гениталния херпес и човешкия папиломен вирус. Вирусната инфекция с тази етиология води до увреждане на генетични материал на клетките, което води до промяна в нормалния клетъчен строеж и атипизъм;
- намаляване на локалния имунитет - всички фактори, които водят до нарушаване на защитните сили на организма, предразполагат към развитието на дисплазияна вулвата. Това е така, защото организмът не е способен да се справи оптимално бързо и да елиминира вирусната инвазия;
- тютюнопушене;
- прием на медикаменти - кортикостероиди, лекарства, потискащи имунитета;
- хронични вулвовагинити.
Изображение: Robbins and Cotran Atlas of Pathology
Симптоми
Умерената дисплазия на вулвата може да се презентира с някой от следните симптоми:
Диагноза
Диагнозата умерена дисплазия на вулвата се поставя на базата на гинекологичен преглед и биосично изследване. По време на огледа на външните полови органи по повърхността на вулвата могат да се забележат различни по цвят участъци - розови, бели, червени, кафяви. Тяхната структура е различава от тази на непроменения епител. Тя може да бъде изтънена (атрофична) или задебелена (хипертрофична). Задължително е вземането на биопсичен материал от променените участъци. Това най-често се прави след прилагане на теста на Колинс. Вулвата се намазва с разтвор на толуидинблау. Боята багри епителът с много ядра. Следва избърсването на багрилото с тампон, напоен в оцетна киселина. От останалите оцветени участъци се взима прицелна биопсия.
Лечението
Лечението се състои в елиминиране на променените участъци от епитела. Може да се направи лазерна аблация или диатермокоагулация или хирургична ексцизия до здрав епител. Необходимо е проследяване на пациентките след лечението.
Профилактика
Профилактиката на умерено изразената дисплазия на вулвата се състои намаляване на риска от заразяване с генитален херпес и човешки папиломен вирус. За профилактика е необходимо да се спазват следните правила:
- при всеки полов контакт е необходимо да се използват презервативи;
- да се предпочитат моногамни връзки;
- приложение на ваксина за човешки папиломен вирус.
Заглавно изображение: freepik.com
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK540982/
https://www.acog.org/clinical/clinical-guidance/committee-opinion/articles/2016/10/management-of-vulvar-intraepithelial-neoplasia
https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/vulval-cancer/stages-types-grades/vulval-intraepithelial-neoplasia#:~:text=There%20are%203%20types%20of,differentiated%20VIN%20(dVIN)
Коментари към Умерена дисплазия на вулвата МКБ N90.1