Тежко изразена дисплазия на вулвата, некласифицирана другаде МКБ N90.2
Дисплазията на вулвата представлява състояние се среща предимно при възрастни жени, след менопаузата и може да доведе до развитието на карцином на вулвата.
Тежко изразена дисплазия на вулвата е състояние, при което цялата дебелината на епителния слой на външните гениталии е зает от атипични клетки, без да се преминава базалната мембрана. Нарича се още интраепителна дисплазия на вулвата втора степен (VIN III).
Причината за развитието на тежко изразена дисплазия на вулвата е HPV инфекцията от група 16 или 18.
Гениталният херпес (HSV) също може да увреди генетичния материал на епителните клетки, така че те да се превърнат в ракови, но не при всички жени, които са инфектирани се развива дисплазия, най-често поради добрия локален имунитет.
Други рискови фактори са хроничните инфекции, тютюнопушенето, приемът на кортикостероиди и други.
Клинично най-често тежко изразена дисплазия на вулвата се изразява с упорит сърбеж, дразнене или болка в слабините.
По повърхността на големите и малките срамни устни могат да се забележат ексхориации, следи от разчесване, участъци с различен цвят (розови, бели, кафеви, червени), като те могат да бъдат изтънени(атрофични) или задебелени (хипертрофични).
Диагнозата тежко изразена дисплазия на вулвата може да се постави със сигурност само след хистологично изследване на атипичните участъци т.е вземане на биопсия. Изборът на най-подходящите за биопсия места се прави след прилагането на теста на Колинс.
Лечението се състои в хирургичната ексцизия на атипичните участъци до достигане на здрав епител.
Тъй като състоянието може да рецидивира, е необходимо продължителното проследяване на пациентките с периодичното взимане на биопсии.
За профилактика на вулварната дисплазия служат ваксините против папиломните вируси. Това трябва да стане преди първия полов контакт на момичето.
Коментари към Тежко изразена дисплазия на вулвата, некласифицирана другаде МКБ N90.2