Слабо изразена дисплазия на вулвата МКБ N90.0

› Причини
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Дисплазията на вулвата е сравнително рядко срещано заболяване, което се наблюдава предимно при жени в напреднала възраст. То има три степени – слабо изразена, средно изразена и тежко изразена дисплазия. При слабо изразената дисплазия на вулвата се наблюдава наличие на атипични клетки в долната трета на епителния слой на външните полови органи. Това състояние се означава още като вулварна интраепителна неоплазия първа степен (VIN I). Състоянието може да не се придружава от оплаквания и да се самоизлекува. Но трябва да се има в предвид, че дисплазията предхожда появата на ракови клетки. При вулварната интраепителна неоплазия се наблюдава нарушаване на диференциацията, матурацуията и стратификацията, идерените изменения и митотичната активност.
Причини
Етиологията на слабо изразената степен на дисплазия на вулвата е комплексна. Основно значение имат инфекциите с човешки папиломен вирус и генитален херпес. Рискови фактори са тютюнопушене, хронични инфекции, имуносупресивни състояния.
Прочетете повече тук:
Изображение: freepik.com
Патогенеза
Вирусната инфекция води до промяна в генетичния материал на клетките и до промяна на техния нормален цикъл. Това нарушава процесите на подмяна на епитела, на диференциация и води до поява на атипични клетки, които са почва за появата на по-тежка степен на диаплазия и рак.
Симптоми
Слабо изразената дисплазия на вулвата обикновено протича безсимптомно. Като генерален симптом за това заболяване се посочва продължителния мъчителен генитален сърбеж. Други симптоми могат да бъдат парене и болка в областта на гениталиите.
Изображение: Robbins and Cotran Atlas of Pathology
Диагноза
Диагнозата се поставя с помощта на гинекологичен преглед и биопсия. При оглед на външните полови органи могат да се наблюдават участъци с променен цвят (червени, розови, бели), с изтънен епител или с хипетрофия. За да се избере най-подходящото място за биосия се използва тестът на Колинс. Изменените участъци се оцветяват с метиленово синьо. Багрилото се поема от епителните участъци с много ядра. След това се напоява с оцетна киселина. Участъците, които са останали оцветени, са суспектни за дисплазия и от там се взема материала за биопсия.
Лечение
Лечението на слабо изразената дисплазия на вулвата е медикаментозно и хирургично. Прилагат се локални цитостатици и химиотерапевтици. Преди да се премине към терапия пациентката се подлага на стриктно наблюдение.
Профилактика
Профилактиката на слабо изразената дисплазия на вулвата се състои в:
- избягване на рисковото полово поведение;
- употреба на презервативи при всеки полов контакт;
- приложение на ваксина за човешки папиломен вирус.
Заглавно изображение: freepik.com
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK540982/
https://www.acog.org/clinical/clinical-guidance/committee-opinion/articles/2016/10/management-of-vulvar-intraepithelial-neoplasia
https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/vulval-cancer/stages-types-grades/vulval-intraepithelial-neoplasia#:~:text=There%20are%203%20types%20of,differentiated%20VIN%20(dVIN)
Коментари към Слабо изразена дисплазия на вулвата МКБ N90.0