Полип на шийката на матката МКБ N84.1
Към невъзпалителните болести на женските полови органи се включва и развитието на полипи по хода на различни участъци от гениталния тракт. Сравнително често описвано в практиката състояние, имащо често безобиден характер и безсимптомно или асимптомно протичане, е развитието на полип на шийката на матката (цервикален полип, полип на маточната шийка, полип на цервикса). В масовия случай се касае за доброкачествено образование, но следва да се има предвид рискът от малигнено израждане, описван при по-малко от един процент от засегнатите. Редовните профилактични изследвания позволяват ранно диагностициране на заболяването и предприемане на съответните мерки с цел намаляване риска от усложнения.
Видове полипи, особености, симптоми
Полипът на шийката на матката представлява доброкачествено туморно образувание, което изхожда от шийката на матката.
В зависимост от особеностите на полипа се различават единични и множествени полипи, разположени на широка основа или на краче. Обикновено полипите са гладки, яркочервени, розовеещи или със сивкав оттенък, с размери около един до два сантиметра. Ако са на краче могат да се подават от външния маточен отвор или да пролабират към матката.
Различават се следните основни видове полипи на маточната шийка:
- ектоцервикални полипи: този вид полипи са по-чести при жени след настъпване на менопаузата, като характерно за тях е растеж върху клетките от външния повърхностен слой на маточната шийка
- ендоцервикални полипи: този вид полипи се срещат по-често в клиничната практика, засягайки предимно жени в пременопауза, като показват растеж от цервикалните жлези вътре в цервикалния канал
В над 99 процента от случаите полипите показват доброкачествен характер и не водят до развитие на карцином. Полипите претърпяват злокачествена дегенерация в по-малко от един процент от случаите, като развитие на рак на шийката на матката се описва по данни от различни източници при по-малко от половин процент.
Не е напълно ясна етиологията на заболяването, като се предполага въздействието на редица предразполагащи фактори за образуването на полип на шийката на матката, по-честите от които са следните:
- възпалителни промени: възпаление на маточната шийка (ендоцервицит), възпаление в резултат от бактериална инфекция, гъбична инфекция, вирусна инфекция (херпес, човешки папилома вирус)
- хормонални промени: повишени нива на естроген, промени в хормоналния баланс в резултат от спонтанен или предизвикан по медицински причини аборт, системни заболявания, водещи до хормонални нарушения
- други фактори: при подлежащи нарушения в коагулацията, тромбози, захарен диабет, неконтролирана артериална хипертония, метаболитен синдром и други подлежащи заболявания, както и някои вредни навици (тютюнопушене, наркомании, злоупотреба с алкохол) повишават риска от формиране на цервикални полипи. Допълнителен фактор, който се счита, че повишава рисковете от развитие на полипи, са многократните раждания
Клиничното протичане при полипи на маточната шийка показва изключително голяма вариабилност при отделните пациенти, като при много от жените протича напълно безсимптомно (полипите се откриват при рутинните профилактични изследвания), асимптомно (с наличие на бегли, леки прояви) или симптоматично с поява на различен спектър симптоми, вариращи по тежест и интензивност.
Клиниката при полип на шийката на матката може да включва обилно вагинално течение, менорагия, менометрорагия, кървене при сексуален контакт, кръвотечение след менопаузата, зацапване на бельото при настъпване на менопауза или преди това и други. В по-редки случаи е възможно кървене при посещение на басейн, при използване на вана или горещ душ. Много от жените се оплакват от поява на течение, което може да се дължи на подлежащ инфекциозен процес.
Основните рискове от усложнения при наличие на цервикални полипи са свързани с прекомерното им нарастване по размери, с възможността, макар и ниска, от малигнено израждане.
Поставяне на диагнозата и лечение при полип на маточната шийка
Диагностицирането на полипи на маточната шийка обикновено не представлява съществени затруднения за специалистите, но често се налагат допълнителни изследвания за определяне характера на болестния процес (доброкачествен или злокачествен), както и за уточняване наличието на някои усложнения и съпътстващи заболявания, които не са диагностицирани до този момент.
Диагнозата се поставя от акушер-гинеколог, като е необходима информацията от анамнезата (при наличие на симптоми, данни за настъпила или не менопауза), физикален преглед (при оглеждане на цервикса с помощта на спекулум), както и от извършената цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология. В някои случаи може да се наложи извършване на биопсия на маточната шийка, главно при съмнения за малигнен процес с цел неговата ранна детекция и предприемане на съответните мерки.
Диференциалната диагноза обикновено не е широка във връзка с характерните диагностични находки, като е необходимо различаване от някои възпалителни и неопластични увреждания по хода на маточната шийка и тялото на матката, които могат да провокират идентични клинични прояви и диагностични находки.
Терапевтичният подход при жени с полипи на маточната шийка се определя строго индивидуално в зависимост от особеностите на болестния процес (локализация, брой, характеристики), наличието или липсата на симптоми и редица фактори от страна на жената.
При липса на симптоми и оценка на риска за жената като нисък полипите могат да не бъдат отстранени, а подлежат на активно наблюдение.
В много случаи полипите могат да бъдат отстранени в амбулаторни условия, по време на гинекологичния преглед (когато се касае за единични полипи, разположени на краче, с малки размери) с помощта на различни методи (използване на подходящи инструменти и техники за тяхното лесно и бързо отстраняване). За облекчаване на дискомфорта могат да бъдат назначени подходящи препарати, най-често от групата на нестероидните противовъзпалителни средства например ибупрофен).
Хирургично лечение се налага при големи, кървящи полипи и включва оперативно премахване, с последващо коагулиране на основата им. Най-често това става чрез хистероскопия. Веднъж отстранен, полипът рядко рецидивира.
Прогнозата при полип на шийката на матката като цяло се определя като напълно благоприятна във връзка с ефективното лечение, възможност за ранно диагностициране и сравнително нисък риск от развитие на сериозни усложнения.
Основната профилактика е насочена към ранно откриване на полипите с помощта на рутинните профилактични изследвания (ПАП-тест, гинекологичен преглед), лечение на подлежащи възпалителни или инфекциозни гинекологични заболявания, контрол и лечение на наличните подлежащи системни заболявания.
Заглавно изображение: freepik.com
Симптоми и признаци при Полип на шийката на матката МКБ N84.1
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
САБИНА 9 CH
Библиография
https://www.healthline.com/health/cervical-polyps
https://radiopaedia.org/articles/cervical-polyp
https://www.medicalnewstoday.com/articles/322437
https://www.webmd.com/women/guide/cervical-polyps
https://www.health.harvard.edu/a_to_z/cervical-polyps-a-to-z
https://en.wikipedia.org/wiki/Cervical_polyp
https://medlineplus.gov/ency/article/001494.htm
Коментари към Полип на шийката на матката МКБ N84.1
Селена
Полипа е отстранен и изпратен за хистология..Мнението на лекуващия лекар е да се направи хистероктомия за отстраняване на матката и част от влагалището.В същото време направената цитонамазка не показва никакви отклонения Възможно ли е РАР теста да не открива злокачествените изменения
Здравейте! Цитонамазката е изследване, което се провежда като скрининг и профилактика на (злокачествени) промени на маточната шийка, а не на маточното тяло.
Решението на лекаря се основава на резултатите, получени от хистологичното изследване на отстранената тъкан. В този случай е необходимо да обсъдите резултатите с него или да потърсите второ мнение.
Полипа е отстранен и изпратен за хистология..Мнението на лекуващия лекар е да се направи хистероктомия за отстраняване на матката и част от влагалището.В същото време направената цитонамазка не показва никакви отклонения Възможно ли е РАР теста да не открива злокачествените изменения