Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на пикочо-половата система Невъзпалителни болести на женските полови органи Полип на женските полови органи Полип на шийката на матката

Полип на шийката на матката МКБ N84.1

от 23 юли 2012г., обновено на 15 май 2024г.
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
Полип на шийката на матката МКБ N84.1 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Симптоми
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Към невъзпалителните болести на женските полови органи се включва и развитието на полипи по хода на различни участъци от гениталния тракт. Сравнително често описвано в практиката състояние, имащо често безобиден характер и безсимптомно или асимптомно протичане, е развитието на полип на шийката на матката (цервикален полип, полип на маточната шийка, полип на цервикса). В масовия случай се касае за доброкачествено образование, но следва да се има предвид рискът от малигнено израждане, описван при по-малко от един процент от засегнатите. Редовните профилактични изследвания позволяват ранно диагностициране на заболяването и предприемане на съответните мерки с цел намаляване риска от усложнения.

Видове полипи, особености, симптоми

Полипът на шийката на матката представлява доброкачествено туморно образувание, което изхожда от шийката на матката.

В зависимост от особеностите на полипа се различават единични и множествени полипи, разположени на широка основа или на краче. Обикновено полипите са гладки, яркочервени, розовеещи или със сивкав оттенък, с размери около един до два сантиметра. Ако са на краче могат да се подават от външния маточен отвор или да пролабират към матката.

Различават се следните основни видове полипи на маточната шийка:

  • ектоцервикални полипи: този вид полипи са по-чести при жени след настъпване на менопаузата, като характерно за тях е растеж върху клетките от външния повърхностен слой на маточната шийка
  • ендоцервикални полипи: този вид полипи се срещат по-често в клиничната практика, засягайки предимно жени в пременопауза, като показват растеж от цервикалните жлези вътре в цервикалния канал

В над 99 процента от случаите полипите показват доброкачествен характер и не водят до развитие на карцином. Полипите претърпяват злокачествена дегенерация в по-малко от един процент от случаите, като развитие на рак на шийката на матката се описва по данни от различни източници при по-малко от половин процент.

Не е напълно ясна етиологията на заболяването, като се предполага въздействието на редица предразполагащи фактори за образуването на полип на шийката на матката, по-честите от които са следните:

  • възпалителни промени: възпаление на маточната шийка (ендоцервицит), възпаление в резултат от бактериална инфекция, гъбична инфекция, вирусна инфекция (херпес, човешки папилома вирус)
  • хормонални промени: повишени нива на естроген, промени в хормоналния баланс в резултат от спонтанен или предизвикан по медицински причини аборт, системни заболявания, водещи до хормонални нарушения
  • други фактори: при подлежащи нарушения в коагулацията, тромбози, захарен диабет, неконтролирана артериална хипертония, метаболитен синдром и други подлежащи заболявания, както и някои вредни навици (тютюнопушене, наркомании, злоупотреба с алкохол) повишават риска от формиране на цервикални полипи. Допълнителен фактор, който се счита, че повишава рисковете от развитие на полипи, са многократните раждания

Клиничното протичане при полипи на маточната шийка показва изключително голяма вариабилност при отделните пациенти, като при много от жените протича напълно безсимптомно (полипите се откриват при рутинните профилактични изследвания), асимптомно (с наличие на бегли, леки прояви) или симптоматично с поява на различен спектър симптоми, вариращи по тежест и интензивност.

Клиниката при полип на шийката на матката може да включва обилно вагинално течение, менорагия, менометрорагия, кървене при сексуален контакт, кръвотечение след менопаузата, зацапване на бельото при настъпване на менопауза или преди това и други. В по-редки случаи е възможно кървене при посещение на басейн, при използване на вана или горещ душ. Много от жените се оплакват от поява на течение, което може да се дължи на подлежащ инфекциозен процес.

Основните рискове от усложнения при наличие на цервикални полипи са свързани с прекомерното им нарастване по размери, с възможността, макар и ниска, от малигнено израждане.

Поставяне на диагнозата и лечение при полип на маточната шийка

Диагностицирането на полипи на маточната шийка обикновено не представлява съществени затруднения за специалистите, но често се налагат допълнителни изследвания за определяне характера на болестния процес (доброкачествен или злокачествен), както и за уточняване наличието на някои усложнения и съпътстващи заболявания, които не са диагностицирани до този момент.

Диагнозата се поставя от акушер-гинеколог, като е необходима информацията от анамнезата (при наличие на симптоми, данни за настъпила или не менопауза), физикален преглед (при оглеждане на цервикса с помощта на спекулум), както и от извършената цитонамазка (ПАП-тест) и течно-базирана цитология. В някои случаи може да се наложи извършване на биопсия на маточната шийка, главно при съмнения за малигнен процес с цел неговата ранна детекция и предприемане на съответните мерки.

Диференциалната диагноза обикновено не е широка във връзка с характерните диагностични находки, като е необходимо различаване от някои възпалителни и неопластични увреждания по хода на маточната шийка и тялото на матката, които могат да провокират идентични клинични прояви и диагностични находки.

Терапевтичният подход при жени с полипи на маточната шийка се определя строго индивидуално в зависимост от особеностите на болестния процес (локализация, брой, характеристики), наличието или липсата на симптоми и редица фактори от страна на жената.

При липса на симптоми и оценка на риска за жената като нисък полипите могат да не бъдат отстранени, а подлежат на активно наблюдение.

В много случаи полипите могат да бъдат отстранени в амбулаторни условия, по време на гинекологичния преглед (когато се касае за единични полипи, разположени на краче, с малки размери) с помощта на различни методи (използване на подходящи инструменти и техники за тяхното лесно и бързо отстраняване). За облекчаване на дискомфорта могат да бъдат назначени подходящи препарати, най-често от групата на нестероидните противовъзпалителни средства например ибупрофен).

Хирургично лечение се налага при големи, кървящи полипи и включва оперативно премахване, с последващо коагулиране на основата им. Най-често това става чрез хистероскопия. Веднъж отстранен, полипът рядко рецидивира.

Прогнозата при полип на шийката на матката като цяло се определя като напълно благоприятна във връзка с ефективното лечение, възможност за ранно диагностициране и сравнително нисък риск от развитие на сериозни усложнения.

Основната профилактика е насочена към ранно откриване на полипите с помощта на рутинните профилактични изследвания (ПАП-тест, гинекологичен преглед), лечение на подлежащи възпалителни или инфекциозни гинекологични заболявания, контрол и лечение на наличните подлежащи системни заболявания.

 

Заглавно изображение: freepik.com

Още по темата:
  • Полип на тялото на матката Полип на тялото на матката
3.3/5 15 оценки

Симптоми и признаци при Полип на шийката на матката МКБ N84.1

  • Цервикални симптоми

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

САБИНА 9 CH
5.39лв.

САБИНА 9 CH

Библиография

https://www.healthline.com/health/cervical-polyps
https://radiopaedia.org/articles/cervical-polyp
https://www.medicalnewstoday.com/articles/322437
https://www.webmd.com/women/guide/cervical-polyps
https://www.health.harvard.edu/a_to_z/cervical-polyps-a-to-z
https://en.wikipedia.org/wiki/Cervical_polyp
https://medlineplus.gov/ency/article/001494.htm

Коментари към Полип на шийката на матката МКБ N84.1

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 30 May 2023 в 11:02

    Селена

    Полипа е отстранен и изпратен за хистология..Мнението на лекуващия лекар е да се направи хистероктомия за отстраняване на матката и част от влагалището.В същото време направената цитонамазка не показва никакви отклонения Възможно ли е РАР теста да не открива злокачествените изменения

    Здравейте! Цитонамазката е изследване, което се провежда като скрининг и профилактика на (злокачествени) промени на маточната шийка, а не на маточното тяло.

    Решението на лекаря се основава на резултатите, получени от хистологичното изследване на отстранената тъкан. В този случай е необходимо да обсъдите резултатите с него или да потърсите второ мнение.

  2. Селена 
    на 26 May 2023 в 09:30

    Полипа е отстранен и изпратен за хистология..Мнението на лекуващия лекар е да се направи хистероктомия за отстраняване на матката и част от влагалището.В същото време направената цитонамазка не показва никакви отклонения Възможно ли е РАР теста да не открива злокачествените изменения

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Билки при полип на матката
  • Полип на тялото на матката
  • Възстановяване след премахване на полип на матката
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Полип на шийката на матката - как може да бъде премахнат?

преди 1871 дни, 18 часа и 15 мин.

Смъкната матка - мога ли да забременея?

преди 2159 дни, 14 часа и 37 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 2 часа и 47 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 17 часа и 48 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 17 часа и 59 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 18 часа и 6 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Билки при полип на матката Билки при полип на матката

Билки при полип на матката

от 15 май 2024г. Прочети повече
Възстановяване след премахване на полип на матката Възстановяване след премахване на полип на матката

Възстановяване след премахване на полип на матката

от 15 май 2024г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival