Прегъване и стриктура на уретера без хидронефроза МКБ N13.5
Стесняването или прегъването на пикочопровода, без да се развива значителна задръжка на урината и дилатация на надлежащите пикочни пътища, се нарича прегъване и стриктура на уретера без хидронефроза.
Прегъването и стриктурата на уретера може да бъде вродено или придобито състояние.
Конгениталните промени във формата на пикочопроводите се дължат на различни генетични, хромозомни мутации, прием на ембриотоксични медикаменти или токсини и други.
Придобитото прегъване и стесняване на уретера се получават в резултат на травма, операция, възпаление на уретера или пиелокаликсната система, лъчетерапия на корема, притискане на пикочопроводите от неоплазми, състояние след бъбречна трансплантация и други.
Клиничната изява на прегъването и стриктура на уретера без хидронефроза обикновено протича безсимптомно.
В някои случаи протича с чести уринарни инфекции: парене и болка при уриниране, болка в кръста ирадиираща по хода на уретера, промяна в цвета и състава на урината.
За да се постави диагнозата прегъване и стриктура на уретера без хидронефроза е необходимо да се направят редица изследвания.
В урината се установява албумин, завишени левкоцити и понякога еритроцити. Диференциалната кръвна картина сочи хроничен възпалителен процес- левкоцитоза с олевяване, ускорено СУЕ и други.
Най-важни за поставяне на диагнозата са образните изследвания.
Екскреторната урография представлява рентгенокотрнастно изследване, при което се въвежда венозно контрастно вещество. След филтрирането му през бъбреците то се екскретира в уретерите и това е моментът за направата на рентгенова снимка.
Изобразява се стеснение и прегъване на пикочопровода. Това изследване завършва с микционна цистография (пациента трябва да уринира), при което се прави нова рентгенова снимка. Така се проследява дали има везикоуретрален рефлукс (връщане на урина от пикочния мехур към уретерите).
Прави се и компютърно аксиална томография (КАТ), която представлява рентгеново изследване, изобразяващо нужната част от тялото на срезове. Така може да се види точно мястото и причината за стеснението на уретера.
Лечението при прегъване и стриктура на уретера цели осигуряването на безпроблемно оттичане на урината. Може да се постави уретерален стент, да се направи перкутанна нефростома или оперативно да се премахне стесненият участък.
Коментари към Прегъване и стриктура на уретера без хидронефроза МКБ N13.5